ЄС|NATO

ЗРК Патріот завдяки полі бою в Україні забезпечив собі нове майбутнє

Як "Патріот" проявив себе в Україні та забезпечив собі нове майбутнє

Глухої травневої ночі Росія запустила гіперзвукову ракету “Кинжал” по столиці України Києву. Зброя повітряного базування може розвивати швидкість до 10 Махів, що дорівнює приблизно 7700 миль на годину.

Про це повідомляє Голос українською з посиланням на видання Defense News.

Менш ніж за місяць до цього США надіслали Україні систему протиповітряної оборони Patriot, щоб допомогти їй захиститися від шквалу складних ракет, які використовує Росія. Але ця система ніколи не доводила свою ефективність проти таких ракет, як “Кинжал”.

Незважаючи на це, система “Патріот” збила ракету, що наближалася, знешкодивши її та кілька інших, за словами американських офіційних осіб.

Нагадаємо: Велика Британія приєднається до пошуку Patriot та інших ЗРК для України

З того часу система “Патріот” продовжує успішно перехоплювати широкий спектр російських озброєнь. За словами Олександра Мусієнка, голови київської неурядової організації “Центр військово-правових досліджень”, вона збивала російські літаки, такі як винищувачі Су-34, що летіли на відстані майже 100 миль, і перехоплювала ракети на відстані 130 миль.

Успіх системи Patriot виробництва RTX в Україні пов’язаний з тим, що армія США прагне замінити Patriot на інтегровану систему протиповітряної і протиракетної оборони, здатну краще взаємодіяти з іншим обладнанням на полі бою і оснащену більш потужним радаром.

Але домінування системи Patriot в Україні привернуло нову увагу і потенційних клієнтів з усього світу. Те, що ще нещодавно виглядало як застаріла система, зараз виглядає як робоча конячка, яку можна використовувати ще багато років.

Ми писали про те, що Ізраїльська система ЗРК “Праща Давида” – дешевший аналог Patriot, який може значно підсилити українське ППО : Також контракт між Ізраїлем та Фінляндією на “Пращу Давида” демонструє дуже низьку вартість самого ЗРК. Бо укладена угода має оголошену вартість у 317 млн євро з можливістю розширення на ще 216 млн євро. І попри те, що кількість систем не розголошена, навіть 317 млн євро за один ізраїльський ЗРК – це втричі дешевше за один Patriot.

“Patriot виявилася дуже надійною системою”, – сказав Бен Ходжес, тризірковий генерал у відставці, який командував силами армії США в Європі після анексії Криму Росією. “

Українці дуже швидко навчилися нею керувати, і, що ще більш вражаюче, вони дуже швидко навчилися застосовувати її з великим ефектом”.

“Нації набагато краще реагують на загрозу [протиповітряної і протиракетної оборони]”, – додав він.

Система Patriot була вперше запроваджена для протидії загрозам Сполученим Штатам під час холодної війни. Але вона зіткнулася з серйозними випробуваннями, коли війська розгорнули її на Близькому Сході під час війни в Перській затоці і війни в Іраку.

У ті перші роки “Патріот” зазнав серйозних невдач

Наприклад, у 1991 році система не змогла перехопити іракську ракету “Скад”, яка влучила в казарми в Саудівській Аравії і вбила 28 американських солдатів. Потім система була задіяна в трьох інцидентах дружнього вогню в 2003 році під час війни в Іраку; в одному випадку “Патріот” збив літак Торнадо британських Королівських ВПС, вбивши двох членів його екіпажу.

Незважаючи на ці невдачі, армія США вже давно покладається на цю систему. Дійсно, її підрозділи, оснащені “Патріотами”, роками підтримували найвищий оперативний темп серед усіх підрозділів з найдовшим терміном розгортання. Незважаючи на інциденти в Іраку, вони інтенсивно використовувались там і успішно протистояли загрозам балістичних ракет.

І багато інших країн також використовують цю систему, яка складається з восьми пускових установок, встановлених на вантажівках, наземного радара, станції управління і електрогенератора. Кожна пускова установка може вмістити чотири перехоплювачі.

За даними компанії Raytheon, яка виробляє ПТРК Patriot, 19 країн придбали цю зброю і в світі налічується понад 250 одиниць ПТРК Patriot. Том Лаліберті, президент компанії Raytheon з систем наземної і протиповітряної оборони, в нещодавньому інтерв’ю Defense News розповів, що США володіє 85-90 з них, а решта розподілені між іншими 18 країнами-замовниками.

“Система постійно вдосконалюється на основі відгуків, які ми отримуємо від 19 країн, що використовують Patriot”, – сказав він.

Анексія Криму Росією в 2014 році призвела до різкого зростання продажів

Країни Східної Європи поспішили придбати системи Patriot для посилення власної оборони. Румунія, Польща і Швеція стали новими покупцями в період між анексією Криму Росією і повномасштабним вторгненням Росії в Україну в 2022 році.

Але в той же час армія США почала планувати заміну “Патріота”, шукаючи можливості з більш гнучкою системою командування і управління і радаром, здатним забезпечити повне покриття. Існуюча конфігурація радару Патріота створює “сліпі зони” для системи.

Армія США планує побудувати нову батарею “Патріотів” на заміну тій, що була відправлена в Україну, і забезпечити ще один батальйон системами. Але служба буде поступово замінювати окремі елементи системи “Патріот” протягом наступних кількох десятиліть. Зрештою, всі ці модернізовані елементи стануть новою системою, відомою як Інтегрована протиповітряна і протиракетна оборона.

Першим елементом, який буде замінений, стане система управління і контролю Патріота, яка буде замінена на Інтегровану систему бойового управління, розроблену компанією Northrop Grumman. IBCS, схвалена до серійного виробництва минулого року, дозволить системі зв’язуватись з різноманітними датчиками і стрільцями на полі бою.

Далі радар системи Patriot планується замінити на розроблений компанією Raytheon датчик нижнього рівня протиповітряної і протиракетної оборони, або LTAMDS. Перший набір прототипів радарів проходить випробування в армії; очікується, що вони забезпечуватимуть 360-градусне покриття.

За останні місяці датчик провів чотири успішні демонстрації бойових стрільб на ракетному полігоні Уайт Сендс, штат Нью-Мексико.

Інтегрована система протиповітряної і протиракетної оборони Сухопутних військ буде розроблена таким чином, щоб бути інтегрованою в ширшу архітектуру протиповітряної оборони за допомогою IBCS. Очікується також, що служба зможе легко вдосконалювати технологію шляхом оновлення програмного забезпечення.

Але успіх системи в Україні дав зрозуміти, що інтерес до “Патріота” в його нинішньому стані залишається

Швейцарія придбала п’ять батарей і 75 ракет у листопаді 2022 року, а Румунія планує придбати додаткові вогневі установки. За словами Лаліберті, який відмовився назвати їх, щонайменше дві інші європейські країни близькі до того, щоб оголосити про плани купівлі “Патріотів”.

Під час оборонної виставки World Defense Show в Ер-Ріяді командування Королівських ВПС Саудівської Аравії розповіло, що в 2019 році одна із їх батарей ЗРК Patriot за 48 секунд змогла збити 6 балістичних ракет, якими єменські хусити намагались уразити критичну інфраструктуру країни.

У березні Німеччина оголосила, що придбає більше систем Patriot для посилення своєї протиповітряної оборони. Компанія Raytheon виграла контракт на суму 1,2 млрд доларів на закупівлю радарів, пускових установок, командно-контрольних станцій, запасних частин і технічної підтримки, йдеться в заяві компанії.

Словаччина публічно висловила зацікавленість у придбанні систем Patriot після того, як у 2022 році в країні буде розгорнута система Patriot, що належить НАТО.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України