Техно

Ізраїльська система ЗРК “Праща Давида” – дешевший аналог Patriot, який може значно підсилити українське ППО

Ще один далекобійний ЗРК, який може збивати балістичні цілі та літаки на дальностях кратно більших ніж Patriot, вже довів свої можливості у реальному бою, але дістати його буде ще більш складнішою задачею

Джерело: Defence Express

Після того, як знову була оголошена потреба Україні у зенітних ракетних комплексах Patriot – 25 систем, як оголосив Володимир Зеленський, питання де можливо знайти таку кількість стало ще складнішим. Бо навіть якщо мова йшла про лише декілька додаткових, то попри оголошені наміри Німеччини знайти їх – це дуже складна задача.

Все банально впирається у малу кількість таких систем на озброєнні. Водночас Зеленський зазначив, що можуть бути й аналоги, що деякою мірою може розширити перелік пошуку.

Тим паче, що у світі дійсно існують системи, які мають схожі можливості із Patriot. Одна з них вже передана до ЗСУ – це SAMP/T від Eurosam. Цю систему у кількості одного комплексу на двох зібрали Франція та Італія. Але її передали ще десь на початку літа 2023 року, а розмови щодо можливого посилення тривали з жовтня 2022 року.

І з цього часу про можливість постачання додаткових систем ніхто не говорить. Також треба врахувати, що у Європі більше ніхто окрім Eurosam не виробляє ЗРК зі схожими можливостями перехоплення балістичних та аеродинамічних цілей.

А одним з небагатьох ЗРК, які мають доведену у бойових умовах ефективність та можливість збивати балістичні цілі є “Праща Давида” від ізраїльського Rafael, що при його створенні активно співпрацював з американським Raytheon. Цей комплекс вже використовувався для реальних перехоплень балістичних ракет та довів свою високу ефективність, востаннє – у жовтні 2023 року для перехоплення “Аяш-250”.

Цей ЗРК дійсно має надвисокі можливості та вже починає крокувати Європою – “Пращу Давида” обрала Фінляндія. При цьому за своїми задекларованими характеристиками він навіть кращий за Patriot за такими параметрами, як дальність знищення цілей, так і вартість “пострілу”.

Зокрема ракета Stunner має заявлену дальність ураження аеродинамічних цілей до 300 км, а мінімальна дальність перехоплення балістичних – 40 км, через використання у ракеті двоступеневої схеми, максимальна ж – не оголошена.

У Patriot дальність знищення висотних аеродинамічних цілей вказана, як 160 км, а протиракета оборона реалізується на дальностях у 60 км. При цьому навіть у Пентагоні визнали, що ціна ракети Stunner складає лише 20% від вартості ракети MSE для Patriot. Саме тому ця ізраїльська ракета у локалізованій версії та під назвою SkyCeptor має бути інтегрована у нову версію Patriot PAAC-4.

Також контракт між Ізраїлем та Фінляндією на “Пращу Давида” демонструє дуже низьку вартість самого ЗРК. Бо укладена угода має оголошену вартість у 317 млн євро з можливістю розширення на ще 216 млн євро. І попри те, що кількість систем не розголошена, навіть 317 млн євро за один ізраїльський ЗРК – це втричі дешевше за один Patriot.

Водночас кількість “Пращ Давида” у самому Ізраїлі невідома, як і технологічні цикли його виробництва. Але сам факт того, що це ізраїльський ЗРК робить його передачу чи закупівлю ще більш складнішою справою ніж пошук додаткових Patriot. Бо наразі Ізраїль не лише не передає чи не продає Україні летальне озброєння, ще досі дії мовчазне блокування реекспорту.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України