Здоров'я

Якщо ніщо не допоможе вам заснути, спробуйте ці поради

Вам важко заснути? Ви довго не спите вночі? Чи викликають ці проблеми зі сном у вас відчуття втоми, виснаження або виснаження протягом дня? Це відбувається місяцями?

Якщо так, то ви не самотні. Близько 12-15 відсотків дорослих австралійців мають хронічне безсоння.

Можливо, ви пробували дихальні вправи, заспокійливу музику, білий шум, лягали спати в темній і тихій спальні, їли різну їжу ввечері, підтримували нормальний режим сну або зменшили кількість кофеїну.

Але через три-чотири тижні того, що здається прогресом, безсоння повертається. Що далі?

Чого не варто робити – це, ймовірно, не допоможе:

  • проведення більшої кількості часу в ліжку часто призводить до більшого часу, проведеного в ліжку, що може погіршити безсоння
  • пити каву та дрімати може допомогти вам пережити день. Але кофеїн залишається в організмі протягом багатьох годин і може порушити наш сон, якщо ви п’єте його занадто багато, особливо приблизно після 14:00. Якщо дрімота триває більше 30 хвилин або відбувається приблизно після 16:00, це може зменшити ваш «дефіцит сну» та ускладнити заснути ввечері.
  • Вживання алкоголю може допомогти вам швидше заснути, але може спричинити частіші пробудження, змінити тривалість сну, змінити час, проведений на різних «стадіях» сну, і погіршити загальну якість сну. Тому його не рекомендують використовувати як засіб для сну.

Що робити далі?

Якщо ваші симптоми тривають більше одного-двох місяців, ймовірно, ваше безсоння вимагає цілеспрямованого лікування, яке зосереджується на моделях сну та поведінці.

Отже, наступним етапом є тип немедикаментозної терапії, відомий як когнітивно-поведінкова терапія безсоння (або скорочено КПТБ). Це чотири-восьмитижневе лікування, яке виявилося більш ефективним, ніж снодійне.

Приблизно 70-80 відсотків людей з безсонням краще сплять після КПТБ, причому поліпшення тривають принаймні рік.

А якщо це не спрацює?

Якщо CBTi не працює для вас, ваш лікар загальної практики може скерувати вас до фахівця зі сну, щоб перевірити, чи інші розлади сну, такі як обструктивне апное сну, сприяють вашому безсонню.

Також важливо впоратися з будь-якими проблемами психічного здоров’я, такими як депресія та тривога, а також фізичними симптомами, такими як біль, які також можуть порушувати сон.

Деякі чинники способу життя та роботи, як-от позмінна робота, також можуть потребувати лікування спеціаліста-сонолога.

А як щодо снодійного?

Снодійні препарати не є рекомендованим засобом першої лінії боротьби з безсонням. Однак вони відіграють певну роль у забезпеченні короткострокового швидкого полегшення симптомів безсоння або коли CBTi недоступний чи ефективний.

Традиційно такі ліки, як бензодіазепіни (наприклад, темазепам) і агоністи бензодіазепінових рецепторів (наприклад, золпідем), допомагають людям спати.

Однак вони можуть мати побічні ефекти, включаючи ризик падіння, порушення працездатності наступного дня, а також толерантність і залежність.

Мелатонін, призначений або доступний в аптеках для людей віком від 55 років, також часто використовується для лікування безсоння. Але дані свідчать про обмежені переваги.

Чи є нові методи лікування? Як щодо лікарської коноплі?

Два нових препарати, відомі як «антагоністи рецепторів орексину», доступні в Австралії (суворексант і лемборексант).

Вони блокують шляхи пробудження в мозку. Перші дані показують, що вони ефективні для покращення сну та мають менший ризик потенційних побічних ефектів, толерантності та залежності порівняно з попередніми ліками.

Однак ми не знаємо, чи працюють вони чи безпечні в довгостроковій перспективі.

Лікарський канабіс лише останніми роками вивчався як засіб для лікування безсоння.

В австралійському опитуванні більше половини людей, які вживають медичний канабіс, сказали, що використовують його для лікування безсоння. Є повідомлення про значну користь.

Але з чотирьох найнадійніших досліджень на сьогоднішній день лише одне (під керівництвом однієї з нас, Джен Волш) продемонструвало покращення безсоння після двох тижнів лікування.

Тому нам потрібно більше дізнатися про те, які канабіноїди – наприклад, дельта-9-тетрагідроканабінол, канабідіол або канабінол – і які дози можуть бути корисними. Нам також потрібно дізнатися, хто може отримати найбільшу користь і чи є вони безпечними та ефективними в довгостроковій перспективі.

Що тепер?

Якщо ви мали проблеми зі сном протягом короткого часу (приблизно місяця), і нічого, що ви спробували, не спрацювало, можливо, існують основні причини вашого безсоння, яке, якщо лікувати, може принести деяке полегшення. Ваш лікар загальної практики може допомогти їх виявити та впоратися з ними.

Ваш лікар загальної практики також може допомогти вам отримати доступ до інших методів лікування, якщо безсоння є більш тривалим. Це може включати немедикаментозне лікування та/або направлення до інших служб або лікарів.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України