Ціна на газ в Європі впала до історичного мінімуму: $ 26 за тисячу кубометрів

Аналітики попередили про ризики негативних цін на газ в Європі

Спотова ціна на газ в Європі (на голландській TTF), впала в п’ятницю відразу на 30%, опустившись до $ 26 за тисячу кубометрів.
У РФ регульована ціна для промисловості становить $ 36,8 за тисячу кубів. Ціни знизилися до рівня «на свердловині». Про це повідомив Влад Паламар.

Нинішні ціни на газ в Європі набагато нижче беззбитковості будь-якого постачальника газу, включаючи Газпром.

За підрахунками агентства, рентабельний для Газпрому рівень продажу газу в Європу знаходиться на рівні $ 100 за тисячу кубометрів: $ 13 – собівартість видобутку, $ 14 – ПВКК, $ 27 – транспорт всередині країни, мінімум $ 20 – транспорт до цільових ринків Європи. До вийшла сумі понад $ 70 потім треба додати мито в 30%.

В ситуації падіння глобального попиту на паливо через пандемію коронавіруса, на європейському ринку зростає потік надлишків СПГ.

Спотові ціни на газ в Європі можуть впасти до негативних значень, повідомило Reuters з посиланням на трейдерів і підтвердили західні аналітики. До цих котируванням прив’язані експортні ціни в контрактах «Газпрому».

«Якщо пропозиція на ринку залишиться високим у міру заповнення сховищ, ми, можливо, побачимо негативні ціни», – повідомив агентству один з трейдерів на європейському ринку газу.

Reuters проводить паралель з ф’ючерсами на американську нафту WTI, які в минулому місяці вперше в історії торгувалися нижче нуля. Нульові або негативні ціни будуть означати, що продавці газу в Європі будуть змушені віддавати газ безкоштовно або навіть доплачувати, щоб його забрали.

Ринкові котирування газу в Європі важливі, тому що 57% експортного портфеля «Газпрому» реалізується за довгостроковими контрактами з прямою прив’язкою до цін на європейських торгових майданчиках.

Спотові ціни на газ дійсно можуть дійти до негативних значень, підтвердив професор паризького інституту Sciences Po фахівець з газового ринку Тьєррі Бро.

У міру заповнення газових сховищ, на тлі великих обсягів пропозиції ЗПГ з боку Катару і різко зниженого попиту через пандемію є ймовірність, що ціни на газ з постачанням на наступний день на британському хабі NBP опустяться нижче нуля, пише галузевої портал Montel News з посиланням на аналітиків.

Потужності зі зберігання газу в Європі за станом на 22 травня заповнені на 70% проти 56% рік тому, випливає з даних асоціації Gas Storage Europe.

Якщо сховища переповнюються, єдиний спосіб збалансувати перевищення пропозиції над попитом – це негативні ціни; це базовий закон економіки, говорить Бро.

«Ми часто бачимо це на ринках електрики, де взагалі немає опції зберігання», – додає він.

«Негативні ціни можливі в тому випадку, якщо обмеження в логістиці або зберіганні сировини стають особливо гострими. В принципі, це як раз зараз відноситься до європейського ринку газу », – каже професор фінансів університету Х’юстону Крейг Пірронг.

Хороший приклад, що відображає схожі фундаментальні фактори, – ціни на газ в американському Пермському нафтогазоносному басейні, які періодично ставали негативними в останні роки в зв’язку з обмеженими потужностями по трубопровідному транспорту і зберігання, вказує Пірронг.

«Газпром» намагається уникнути впливу падаючих спотових цін, скорочуючи поставки в Європу: в січні-квітні 2020 року вони вже знизилися на 21,4% до аналогічного періоду минулого року.

Але з трубопровідним газом вже широко конкурує СПГ, і ключовим фактором тут є Катар. У квітні поставки СПГ в Північно-Західну Європу з Катару досягли піку, відзначав Bloomberg.

«Газпром» почав скорочувати постачання в Європу в березні (місяць до місяця), але якщо він буде робити це в поодинці, а поставки СПГ продовжать рости, це не зупинить зниження цін – буде така ж ситуація, як на ринку нафти до квітневої угоди ОПЕК +, підкреслює Бро.

Спотові ціни на найактивнішому європейському майданчику TTF тепер опустилися нижче регульованих цін «Газпрому» для промисловості в Росії у всіх регіонах країни.

Comments

0 comments

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

nine − 8 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh