Економіка

Ціна на газ в Європі впала до історичного мінімуму: $ 26 за тисячу кубометрів

Аналітики попередили про ризики негативних цін на газ в Європі

Спотова ціна на газ в Європі (на голландській TTF), впала в п’ятницю відразу на 30%, опустившись до $ 26 за тисячу кубометрів.
У РФ регульована ціна для промисловості становить $ 36,8 за тисячу кубів. Ціни знизилися до рівня «на свердловині». Про це повідомив Влад Паламар.

Нинішні ціни на газ в Європі набагато нижче беззбитковості будь-якого постачальника газу, включаючи Газпром.

За підрахунками агентства, рентабельний для Газпрому рівень продажу газу в Європу знаходиться на рівні $ 100 за тисячу кубометрів: $ 13 – собівартість видобутку, $ 14 – ПВКК, $ 27 – транспорт всередині країни, мінімум $ 20 – транспорт до цільових ринків Європи. До вийшла сумі понад $ 70 потім треба додати мито в 30%.

В ситуації падіння глобального попиту на паливо через пандемію коронавіруса, на європейському ринку зростає потік надлишків СПГ.

Спотові ціни на газ в Європі можуть впасти до негативних значень, повідомило Reuters з посиланням на трейдерів і підтвердили західні аналітики. До цих котируванням прив’язані експортні ціни в контрактах «Газпрому».

«Якщо пропозиція на ринку залишиться високим у міру заповнення сховищ, ми, можливо, побачимо негативні ціни», – повідомив агентству один з трейдерів на європейському ринку газу.

Reuters проводить паралель з ф’ючерсами на американську нафту WTI, які в минулому місяці вперше в історії торгувалися нижче нуля. Нульові або негативні ціни будуть означати, що продавці газу в Європі будуть змушені віддавати газ безкоштовно або навіть доплачувати, щоб його забрали.

Ринкові котирування газу в Європі важливі, тому що 57% експортного портфеля «Газпрому» реалізується за довгостроковими контрактами з прямою прив’язкою до цін на європейських торгових майданчиках.

Спотові ціни на газ дійсно можуть дійти до негативних значень, підтвердив професор паризького інституту Sciences Po фахівець з газового ринку Тьєррі Бро.

У міру заповнення газових сховищ, на тлі великих обсягів пропозиції ЗПГ з боку Катару і різко зниженого попиту через пандемію є ймовірність, що ціни на газ з постачанням на наступний день на британському хабі NBP опустяться нижче нуля, пише галузевої портал Montel News з посиланням на аналітиків.

Потужності зі зберігання газу в Європі за станом на 22 травня заповнені на 70% проти 56% рік тому, випливає з даних асоціації Gas Storage Europe.

Якщо сховища переповнюються, єдиний спосіб збалансувати перевищення пропозиції над попитом – це негативні ціни; це базовий закон економіки, говорить Бро.

«Ми часто бачимо це на ринках електрики, де взагалі немає опції зберігання», – додає він.

«Негативні ціни можливі в тому випадку, якщо обмеження в логістиці або зберіганні сировини стають особливо гострими. В принципі, це як раз зараз відноситься до європейського ринку газу », – каже професор фінансів університету Х’юстону Крейг Пірронг.

Хороший приклад, що відображає схожі фундаментальні фактори, – ціни на газ в американському Пермському нафтогазоносному басейні, які періодично ставали негативними в останні роки в зв’язку з обмеженими потужностями по трубопровідному транспорту і зберігання, вказує Пірронг.

«Газпром» намагається уникнути впливу падаючих спотових цін, скорочуючи поставки в Європу: в січні-квітні 2020 року вони вже знизилися на 21,4% до аналогічного періоду минулого року.

Але з трубопровідним газом вже широко конкурує СПГ, і ключовим фактором тут є Катар. У квітні поставки СПГ в Північно-Західну Європу з Катару досягли піку, відзначав Bloomberg.

«Газпром» почав скорочувати постачання в Європу в березні (місяць до місяця), але якщо він буде робити це в поодинці, а поставки СПГ продовжать рости, це не зупинить зниження цін – буде така ж ситуація, як на ринку нафти до квітневої угоди ОПЕК +, підкреслює Бро.

Спотові ціни на найактивнішому європейському майданчику TTF тепер опустилися нижче регульованих цін «Газпрому» для промисловості в Росії у всіх регіонах країни.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України