Кулінарія

Наскільки отруйна позеленіла картопля, або отруєння соланіном

Ви напевно чули, що зелену частину картоплі, що лежала на світлі, їсти не можна. Дійсно, в цих місцях міститься токсична хімічна речовина під назвою соланін. Ця отрута-глікоалкалоїд знаходиться у всіх пасльонових рослинах, а не тільки в картоплі. Він є натуральним пестицидом і може захищати рослини від комах.

Рослини, що містять соланін

Насколько ядовит позеленевший картофель, или отравление соланином
Беладона або красавка звичайна – найнебезпечніше рослина з тих, що містять соланін. Її ягоди надзвичайно отруйні. Однак тієї ж самий отрута міститься й у їстівних рослинах, хоча і не в такій кількості. До них відносяться:

– картопля;
– солодкий і пекучий перець;
– баклажани;
– томати.

Всі частини перерахованих вище рослин містять ці з’єднання не отруйне, тому можна отруїтися, якщо вживати занадто багато їх листя, бульб або плодів.

Однак виробництво в рослинах глікоалкалоїдів збільшується тільки при наявності фотосинтезу, тому токсичні, як правило, саме зелені частини рослин.
Насколько ядовит позеленевший картофель, или отравление соланиномНасколько ядовит позеленевший картофель, или отравление соланином

Токсичність соланіну

Соланін є токсичним, якщо потрапить всередину людського організму в складі їжі або напою. За даними досліджень, симптоми отруєння спостерігаються при поглинанні 2-5 мг/кг маси тіла, при цьому летальний результат може спостерігатися вже при поглинанні 3-6 мг/кг маси тіла.

Симптоми отруєння соланіном

Початок прояву симптомів, їх кількість та важкість залежать від індивідуальних особливостей отруєного, його чутливості до хімічних речовин та дози. Симптоми можуть проявитися через 30 хвилин після вживання їжі, багатої соланіном, так і через 8-12 годин.

Найбільш помітні шлунково-кишкові та неврологічні симптоми. До них відносяться спазми в животі, нудота, печіння у горлі, головний біль, запаморочення, пронос. Можливе порушення серцевого ритму, галюцинації, зміна зору, уповільнення дихання, підвищення температури, жовтяниця, гіпотермія, втрата чутливості, розширення зіниць і настання смерті.

Скільки картоплі треба їсти, щоб отруїтися або померти?

Дорослому знадобиться картоплі багато. Тільки хто стані його їсти? Він же несмачний!

У картоплі міститься не тільки токсин соланін. У ньому є ще й родинне його з’єднання чаконин. Воно знаходиться в картопляних оченятах, листках і стеблах. Соланін у картоплі в основному зосереджений в шкірці. Так що, якщо будете харчуватися тільки шкіркою або картопляними оченятами, то отруєння вам забезпечено. Утримання соланіну буває різним в різних видах картоплі. Якщо картопля удобрювали, рівень токсинів в ньому буде вище, якщо не удобрювали – нижче.

Так як доводитися враховувати дуже багато чинників, важко визначити, скільки точно потрібно зеленого картоплі, щоб отримати отруєння. Швидше за все, вам знадобиться 2-2,5 кг звичайної картоплі і 900 г зеленого.

Рекомендуємо:

  • Продукти, які можуть убити, якщо зловживати їх кількістю
  • Продукти, які ніколи не варто їсти сирими

 

Захистіть себе від отруєння соланіном

Картопля – овоч поживний і смачний, тому, навіть знаючи, що він містить токсичні речовини, не варто виключати його з раціону. Проте краще не використовувати в їжу позеленілий картоплю. Гіркій смак показує, що в цьому місці багато соланіну. Якщо ви не помітили, що картопля зелений і зварили його, є його разом з шкіркою, не слід. Те ж саме стосується і запікання картоплі. Зелену, або гірку, частину доведеться видалити. Дітям позеленілу картопля давати не слід, тому що вони менше важать, і їм треба набагато меншу кількість соланіну в картоплі, щоб отруїтися. До того ж, діти взагалі більш сприйнятливі до токсинів.

Якщо після вживання позеленілої картоплі ві відчуваєте симптоми отруєння, зверніться до лікаря. Правда, якщо ваше самопочуття задовільно, можете почекати 1-3 днів. Загалом, дивіться по самопочуттю.

Автор статті: Семенова Наталія «Гранд Кулінар»

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України