Авторські статті

На даний момент в Україні друга черга мобілізації. У разі запровадження четвертої черги на війну підуть усі чоловіки

Розглядається посилення мобілізації, контроль за військкоматами посилено, підстави для відтермінування зменшено

Мобілізація в Україні передбачає чотири черги. За словами заступника голови парламентського комітету з нацбезпеки Єгора Черньова, на які посилається РБК Україна зараз йде друга черга. Чи буде четверта взагалі, залежить від того, скільки продовжуватиметься війна з росією і скільки вона задіяє ресурсів.

“Четверта передбачає, що на війну йдуть усі чоловіки. Зараз ми знаходимося на другій черзі мобілізації. Але якщо країна буде в небезпеці… то підуть усі. Однак на сьогоднішній день ми про цей варіант не говоримо”, – додав нардеп.

Мобілізація посилюється

Як очікується, восени військкомати отримають доступ до низки державних реєстрів. І така цифровізація має спростити роботу ТЦК.

За словами міністра оборони Олексія Резнікова, військкомати зможуть автоматично отримувати інформацію з реєстрів МВС, Мін’юсту, МЗС, ЦВК та Держприкордонслужби.

Хто може отримати відтермінування?

Згідно з чинним порядком, право на відтермінування від мобілізації є у:

  • заброньованих (за органами влади, підприємствами та організаціями)
  • осіб з інвалідністю чи непридатних до служби
  • багатодітних батьків (3+ дитини віком до 18 років)
  • батьків-одиначок (з дитиною молодше 18 років)
  • батьків (у тому числі прийомних) та опікунів з дитиною з інвалідністю до 18 років
  • батьків з дитиною старше 18 років з інвалідністю І чи ІІ групи
  • зайнятих доглядом за хворою дружиною, дитиною, батьками (батьками дружини)
  • народних депутатів
  • студентів, аспірантів та докторантів
  • наукових та науково-педагогічних працівників вузів, технікумів, коледжів та шкільних вчителів
  • близьких родичів військових чи працівників підприємств, задіяних в обороні України, які загинули чи зникли безвісти

У червні Верховна Рада скоротила перелік підстав для відтермінування. Тепер вона не належить чоловікам, у яких дружина, один із батьків або батьків дружини має інвалідність І або ІІ групи, але при цьому є інші працездатні особи, які за законом зобов’язані їх утримувати.

Нагадаємо: Польща буде повертати тих військовозобов’язаних українців, на котрих отримає міжнародний ордер на арешт

Повістки можуть вручати скрізь

Повістки можуть вручати практично де завгодно в місцях, куди працівники ТЦК мають безперешкодний доступ. Тобто на вулицях, на блокпостах, інших публічних місцях.

При цьому вони не мають права для вручення повістки спеціально зупиняти маршрутки та автомобілі. Хоча зайти у відкритий громадський транспорт можуть.

Неготовність воювати не звільняє з мобілізації

Хоча до Верховної Ради внесено проєкт закону №9566, який передбачає можливість мобілізації не на військову службу, а на роботу на оборонку чи на підприємствах, які забезпечують функціонування національної економіки.

Якщо його проголосують, то військовозобов’язані з релігійних чи особистих причин зможуть письмово відмовитись від мобілізації у військові підрозділи. Але мають підтвердити готовність бути залученими до робіт.

Передбачається, що з мобілізованими на роботи укладатимуться контракти з оплатою праці у розмірі не меншій за мінімальну на підприємствах оборонного призначення або інших секторів економіки за місцем проживання (або в інших регіонах за письмовою згодою).

Куди спрямовують обмежено придатних?

Цей статус встановлює військово-лікарська комісія. З урахуванням різних факторів вказується, які види служби та роботи протипоказані мобілізованому.

Як правило, їх не беруть у десантні, штурмові війська, морську піхоту тощо. І зазвичай обмежено придатні служать у частинах забезпечення, військкоматах, військових навчальних закладах.

У той же час прямої заборони для відправки обмежено придатної частини, яка виконує бойові завдання, немає. Але його служба має відповідати висновку лікарської комісії.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України