Подорожі

Цікаві факти про літаки, які дозволять переглянути своє ставлення до польотів

Не всі в цьому зізнаються, але літати літаком боятися дуже багато. За різними статистичними даними, 85 % пасажирів в літаку відчувають тривогу різного ступеня вираженості, а 10 % можна назвати аерофобами. Однією з причин даної фобії психологи називають звичку все контролювати і не довіряти навколишнього світу. В умовах польоту ми змушені це робити, і психіка починає бунтувати.

Ми вирішили ще раз звернути увагу на цікаві факти про польотах, які, можливо, дозволять подивитися на аеротранспорт з іншого боку і подолати страх, якщо він виникає.

Що каже статистика

  • Цікаво, що в найбільшій безпеці ми відчуваємо себе, коли їдемо в поїзді. Але залізничні аварії відбуваються набагато частіше, ніж трансфер. Однак вони практично не отримують суспільного резонансу і стають предметом обговорення лише в тій країні або місті, де відбулися. При цьому практично всі катастрофи за участю цивільної авіації викликають резонанс у всьому світі.
  • Вважається, що літак є найбезпечнішим транспортом, але насправді це не так. Найбільш безпечно пересуватися на ескалаторі, а літак — 2-й за безпеку вид транспорту. Ви вже уявили, як долаєте на ескалаторі відстань в 1 тис. км?
  • Людину, яка страждає аерофобію, не заспокоюють відомості, що ризик катастрофи становить 1 на 11 млн вильотів, а ймовірність катастрофи дорівнює 0,00001 %. А якщо підрахувати, що ймовірність успішного приземлення становить 99,9999815 %, то це вже зовсім інша справа, правда? Що стосується автомобілів, то шанс загинути в автокатастрофі становить 1 до 5 тис.
  • Вважається, що якщо пасажир буде сідати кожен день на випадковий рейс, то йому знадобиться 21 тис. років, щоб потрапити в авіакатастрофу.
  • Думка, що в разі катастрофи шанси вижити мінімальні, невірно. В результаті докладного вивчення серйозних аварій протягом останніх 40 років з’ясувалося, що у всіх цих катастрофах приблизно 67 % людей, що знаходилися на борту, залишилися живими.
  • Більшість людей інстинктивно вважають більш безпечною аварійну посадку на воду, і ця думка підтверджується статистикою. Ймовірність виживання збільшується на 50 %, коли літак здійснює аварійного приводнення, навіть якщо він і не розрахований на подібні заходи.

Чому ми боїмося турбулентності

  • В зоні турбулентності більшість пасажирів починають панікувати. Це пов’язано з тим, що люди боятися, що через трясіння можуть пошкодитися важливі системи лайнера. Фахівці запевняють: це малоймовірно, тому що навантаження на літак при польоті через саму сильну турбулентність порівнянна з навантаженням на автомобіль, який їде по не дуже рівній дорозі.
  • За 120 років авіапольотів в світі не було жодного випадку аварії, причиною якої стала турбулентність.
  • А вісь отримати травму при сильної турбулентності можливо, якщо не дотримуватися вказівки екіпажу залишатися на місцях і пристебнутися. Якщо турбулентність вже дуже турбує, вибирайте місця, де вона практично не відчувається — ближче до кабіни пілотів.
  • Зазвичай пілоти знають зони, у яких може виникнути турбулентність, і готові до неї. Однак вона може виникнути не тільки в хмарах, але і у чистому небі з відмінною видимістю. Основна її небезпека полягає саме в її непередбачуваності: у екіпажу практично не залишається часу попередити пасажирів про необхідність повернутися на свої місця.

Що кажуть інженери

  • Відразу впасти з висоти понад 10 тис. м неможливо. Під крилами літака виникає дуже сильний тиск, тому літак можна поставити на хвіст, повернути навколо своєї осі, направити вниз, а якщо відпустити штурвал, то судно просто буде захитався в повітрі.
  • Для подолання тривоги фахівці радять відвідати тренажери-симулятори кабіни лайнера. В такій кабіні можна змоделювати практично всі ситуації, які можуть відбуватися в польоті. Можна навчитися правильно тримати штурвал, встановити курс і висоту польоту, перевірити себе за списком контрольної перевірки пілотів перед зльотом і посадкою, побачити роботу бортового комп’ютера, самостійно налаштувати прилади і датчики, випустити закрилки і шасі. Симулятор польотів відрізняється від справжньої кабіни пілотів тім, що в ньому немає важливої системи, з допомогою якої пілоти розуміють, що відбувається форс-мажорна ситуація. Ну і, звичайно, навчальна кабіна не загерметизована.
  • А що станеться, якщо відмовить яка-небудь важлива система в літаку? Всі важливі деталі і з’єднання літака, які відповідають за безпеку польоту, продубльовані, а деякі повторюються тричі. Так що при відмові одного із з’єднання єднань в роботу вступає дублююча система.
  • Раптом відмовить двигун? Якщо це станеться, то літак не впаде, а буде планувати. Пілоти вміють садити літак навіть з непрацюючими двигунами. Без допомоги двигунів літак може пролетіти 150 км, а маршрут будь-якого літака побудований так, щоб до найближчої ЗПС було не більше 80 км.

А що з киснем і рятувальними жилетами?

  • Повітря в салон літака надходить з двигуна через маленький отвір в задній частині фюзеляжу. Це стиснене повітря, до 50 % його видувається назовні, а іншим дихають пасажири.
  • Те, що кисню в масці вистачає на 12 хвилин, не повинно турбувати, тому що і цей година чітко розраховано. Проблеми з розгерметизацією салону відбуваються вкрай рідко і вирішуються за кілька хвилин.
  • Надувні жилети дійсно можуть врятувати життя, хоча існує думка, що вони марні. За всю історію їх існування вони допомогли вижити більше 1 тис. пасажирів, в основному при аварійних посадках на воду. Жилети нерідко крадуть в якості сувенірів, тому співробітники авіакомпаній постійно перевіряють їх наявність і поповнюють нестачу.

Рекорди і безпека

  • В небі, як і на шосе, може виникнути «пробка». В аеропортах з високою завантаженістю літаки можуть стояти перед злітною смугою або літати «в черзі». Але це не є небезпечною ситуацією, тому що існує таке поняття, як ешелонування: лайнери відносно один одного повинні розташовуватися на певній відстані. Відстань по висоті між літаками має бути не менше 300 м. Якщо ж лайнери летять на однаковій висоті, то відстань до найближчого борту ззаду і спереду має бути не менше 10-15 км.
  • Влітку 2019 року був встановлений новий рекорд одночасного перебування літаків в повітряному просторі. За добу в небі побувало 202 157 лайнерів, а одночасно в повітрі перебувало 19 тис. літаків, хоча зазвичай це число не перевищує 11 тис.
  • Година польоту не має ніякого значення для безпеки. Найкоротший політ триває 53 секунди — лайнер курсує між двома шотландськими островами. Найтриваліший політ — політ із Нью-Йорка до Сіднея — тривав 19 годин 14 хвилин.

Незважаючи ні на що, багато людей дуже люблять літати. А як ви ставитеся до перельотів? Трохи хвилюєтеся або відверто боїтеся? А може у вас є власні методи боротьби з аерофобію?

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України