Цікаві факти про літаки, які дозволять переглянути своє ставлення до польотів

Не всі в цьому зізнаються, але літати літаком боятися дуже багато. За різними статистичними даними, 85 % пасажирів в літаку відчувають тривогу різного ступеня вираженості, а 10 % можна назвати аерофобами. Однією з причин даної фобії психологи називають звичку все контролювати і не довіряти навколишнього світу. В умовах польоту ми змушені це робити, і психіка починає бунтувати.

Ми вирішили ще раз звернути увагу на цікаві факти про польотах, які, можливо, дозволять подивитися на аеротранспорт з іншого боку і подолати страх, якщо він виникає.

Що каже статистика

 • Цікаво, що в найбільшій безпеці ми відчуваємо себе, коли їдемо в поїзді. Але залізничні аварії відбуваються набагато частіше, ніж трансфер. Однак вони практично не отримують суспільного резонансу і стають предметом обговорення лише в тій країні або місті, де відбулися. При цьому практично всі катастрофи за участю цивільної авіації викликають резонанс у всьому світі.
 • Вважається, що літак є найбезпечнішим транспортом, але насправді це не так. Найбільш безпечно пересуватися на ескалаторі, а літак — 2-й за безпеку вид транспорту. Ви вже уявили, як долаєте на ескалаторі відстань в 1 тис. км?
 • Людину, яка страждає аерофобію, не заспокоюють відомості, що ризик катастрофи становить 1 на 11 млн вильотів, а ймовірність катастрофи дорівнює 0,00001 %. А якщо підрахувати, що ймовірність успішного приземлення становить 99,9999815 %, то це вже зовсім інша справа, правда? Що стосується автомобілів, то шанс загинути в автокатастрофі становить 1 до 5 тис.
 • Вважається, що якщо пасажир буде сідати кожен день на випадковий рейс, то йому знадобиться 21 тис. років, щоб потрапити в авіакатастрофу.
 • Думка, що в разі катастрофи шанси вижити мінімальні, невірно. В результаті докладного вивчення серйозних аварій протягом останніх 40 років з’ясувалося, що у всіх цих катастрофах приблизно 67 % людей, що знаходилися на борту, залишилися живими.
 • Більшість людей інстинктивно вважають більш безпечною аварійну посадку на воду, і ця думка підтверджується статистикою. Ймовірність виживання збільшується на 50 %, коли літак здійснює аварійного приводнення, навіть якщо він і не розрахований на подібні заходи.

Чому ми боїмося турбулентності

 • В зоні турбулентності більшість пасажирів починають панікувати. Це пов’язано з тим, що люди боятися, що через трясіння можуть пошкодитися важливі системи лайнера. Фахівці запевняють: це малоймовірно, тому що навантаження на літак при польоті через саму сильну турбулентність порівнянна з навантаженням на автомобіль, який їде по не дуже рівній дорозі.
 • За 120 років авіапольотів в світі не було жодного випадку аварії, причиною якої стала турбулентність.
 • А вісь отримати травму при сильної турбулентності можливо, якщо не дотримуватися вказівки екіпажу залишатися на місцях і пристебнутися. Якщо турбулентність вже дуже турбує, вибирайте місця, де вона практично не відчувається — ближче до кабіни пілотів.
 • Зазвичай пілоти знають зони, у яких може виникнути турбулентність, і готові до неї. Однак вона може виникнути не тільки в хмарах, але і у чистому небі з відмінною видимістю. Основна її небезпека полягає саме в її непередбачуваності: у екіпажу практично не залишається часу попередити пасажирів про необхідність повернутися на свої місця.

Що кажуть інженери

 • Відразу впасти з висоти понад 10 тис. м неможливо. Під крилами літака виникає дуже сильний тиск, тому літак можна поставити на хвіст, повернути навколо своєї осі, направити вниз, а якщо відпустити штурвал, то судно просто буде захитався в повітрі.
 • Для подолання тривоги фахівці радять відвідати тренажери-симулятори кабіни лайнера. В такій кабіні можна змоделювати практично всі ситуації, які можуть відбуватися в польоті. Можна навчитися правильно тримати штурвал, встановити курс і висоту польоту, перевірити себе за списком контрольної перевірки пілотів перед зльотом і посадкою, побачити роботу бортового комп’ютера, самостійно налаштувати прилади і датчики, випустити закрилки і шасі. Симулятор польотів відрізняється від справжньої кабіни пілотів тім, що в ньому немає важливої системи, з допомогою якої пілоти розуміють, що відбувається форс-мажорна ситуація. Ну і, звичайно, навчальна кабіна не загерметизована.
 • А що станеться, якщо відмовить яка-небудь важлива система в літаку? Всі важливі деталі і з’єднання літака, які відповідають за безпеку польоту, продубльовані, а деякі повторюються тричі. Так що при відмові одного із з’єднання єднань в роботу вступає дублююча система.
 • Раптом відмовить двигун? Якщо це станеться, то літак не впаде, а буде планувати. Пілоти вміють садити літак навіть з непрацюючими двигунами. Без допомоги двигунів літак може пролетіти 150 км, а маршрут будь-якого літака побудований так, щоб до найближчої ЗПС було не більше 80 км.

А що з киснем і рятувальними жилетами?

 • Повітря в салон літака надходить з двигуна через маленький отвір в задній частині фюзеляжу. Це стиснене повітря, до 50 % його видувається назовні, а іншим дихають пасажири.
 • Те, що кисню в масці вистачає на 12 хвилин, не повинно турбувати, тому що і цей година чітко розраховано. Проблеми з розгерметизацією салону відбуваються вкрай рідко і вирішуються за кілька хвилин.
 • Надувні жилети дійсно можуть врятувати життя, хоча існує думка, що вони марні. За всю історію їх існування вони допомогли вижити більше 1 тис. пасажирів, в основному при аварійних посадках на воду. Жилети нерідко крадуть в якості сувенірів, тому співробітники авіакомпаній постійно перевіряють їх наявність і поповнюють нестачу.

Рекорди і безпека

 • В небі, як і на шосе, може виникнути «пробка». В аеропортах з високою завантаженістю літаки можуть стояти перед злітною смугою або літати «в черзі». Але це не є небезпечною ситуацією, тому що існує таке поняття, як ешелонування: лайнери відносно один одного повинні розташовуватися на певній відстані. Відстань по висоті між літаками має бути не менше 300 м. Якщо ж лайнери летять на однаковій висоті, то відстань до найближчого борту ззаду і спереду має бути не менше 10-15 км.
 • Влітку 2019 року був встановлений новий рекорд одночасного перебування літаків в повітряному просторі. За добу в небі побувало 202 157 лайнерів, а одночасно в повітрі перебувало 19 тис. літаків, хоча зазвичай це число не перевищує 11 тис.
 • Година польоту не має ніякого значення для безпеки. Найкоротший політ триває 53 секунди — лайнер курсує між двома шотландськими островами. Найтриваліший політ — політ із Нью-Йорка до Сіднея — тривав 19 годин 14 хвилин.

Незважаючи ні на що, багато людей дуже люблять літати. А як ви ставитеся до перельотів? Трохи хвилюєтеся або відверто боїтеся? А може у вас є власні методи боротьби з аерофобію?

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

4 × four =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh