У суботу, 6 липня, жителі Чехії згадують свого національного героя, проповідника і мислителя Яна Гуса. Рівно 604 роки тому (6 липня 1415 року) католицька церква спалила на вогнищі за звинуваченням у єресі. Страта відбулася в німецькому місті Констанц.
Проповідуючи в Віфлеємської каплиці в Празі, Гус висловлював думку, відмінну від офіційної політики католицької церкви. Він стверджував, наприклад, що:
– не можна стягувати плату за обряди і продавати церковні посади. Священику досить стягувати невелику плату з багатіїв, щоб задовольнити свої найперші життєві потреби.
– не можна сліпо підкорятися церкві, а потрібно думати самим, застосовуючи слова з Писань: «Якщо сліпий поведінки сліпого, обидва впадуть у яму».
– влада, що порушує заповіді Бога, не може бути визнана.
– власність повинна належати справедливим. Несправедливий багач є злодій.
– кожен християнин мусить шукати правду, навіть ризикуючи добробутом, спокоєм і життям.
Щоб поширити свої вчення Гус не тільки проповідував з кафедри, він також покаравши розписати стіни Віфлеємської каплиці малюнками з повчальними сюжетами, склав кілька пісень, які стали народними, і провів реформу чеського правопису, що зробила книги більш зрозумілим для простого народу.
Дата 6 липня є в Чехії державним святом і вихідним днем. По всій країні сьогодні пройдуть пам’ятні заходи і богослужіння.
Кара Гуса стала однією з головних причин початку Гуситських воєн, між його послідовниками (гусити) і католиками.