Діаспора

У Польщі від українців вимагатимуть повернути соціальні виплати: кого це може стосуватися

Заклад соціального страхування (ZUS) призупиняє необґрунтовану підтримку українців. Він повернув 35 тис від 2 млн. злотих

  • Частину виплат для українців з PESEL UKR реалізує Заклад соціального страхування (ZUS). Це в основному сімейні програми.
  • 28 січня 2023 року набули чинності зміни до закону про допомогу громадянам України. Виплати призупиняються для родин українців, які виїхали з країни на будь-який термін.
  • Раніше прикордонники надавали ZUS лише інформацію про дату закінчення терміну перебування в Польщі, коли спливали 30 днів. Увесь цей час багато людей продовжували неправомірно отримувати гроші.

Приблизно 2 мільйони злотих неправомірно виплачено українським громадянам Установою соціального страхування – 500+, сімейний капітал і 300+. Оскільки вони виїхали з Польщі, вони не повинні отримати підтримку. Вилучено лише 35,3 тис. злотих.

 

Суми, передбачені ZUS, не поширюються на сімейні виплати та соціальну допомогу. Ними керують муніципалітети. Але виплат, які були виплачені неправомірно, може бути набагато більше.

ZUS послідовно виносить наступні рішення щодо неправомірно отриманих пільг і зобов’язує бенефіціарів повернути їх, – каже Павел Жебровський, речник ZUS. І додає, що має на це два роки.

Якщо переселеньця чи переселенка з України хоче скористатися пільгами, він (вона) не може залишити Польщу більше ніж на 30 днів. Проте з’ясовувати, хто порушив дані правила, довелося довго.

28 січня набули чинності зміни до закону про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом . Відповідно до ст. 26 сек. 3g Закону призупиняється виплата допомоги сім’ям громадян України, перебування яких у Польщі вважається законним, якщо отримувач допомоги або дитина, на яку призначено допомогу, виїжджає за межі Польщі. Завдяки поправці ZUS також отримав доступ до реєстру Прикордонної служби, а разом з ним і до інформації про дати в’їзду та виїзду громадян України з території Польщі.

За місяць дії нової норми Закону про допомогу ZUS призупинив виплату допомоги приблизно 3200 громадянам України.

– Якщо ці люди повернуться до Польщі протягом 30 днів з дати виїзду, вони не втратять законність свого перебування в Польщі та виплату допомоги буде відновлено. Утримання платежу одразу після дня від’їзду на підставі зміненого акту дозволило нам уникнути переплати допомоги, – пояснює Павел Жебровський.

До 27 січня діяло положення, згідно з яким головнокомандувач Прикордонної варти надавав ZUS лише інформацію про дату закінчення терміну перебування в Польщі, який вважається законним. Тому інформація про виїзд, який спричинив втрату законності перебування, була надана не раніше, ніж через місяць після перетину кордону.

Як можна прочитати в обґрунтуванні до проекту останньої поправки до спеціального закону, таке рішення призвело до численних випадків безпідставних переплат наданих пільг. Платіжні органи, зокрема Установа соціального страхування, не знаючи про від’їзд особи, виплатили їй допомогу, на яку вона фактично не мала права. Лише згодом вони отримали інформацію від прикордонників, що дана особа заднім числом втратила право на легальне перебування.

 

Про програми допомоги українцям, які діють у Польщі

500+, 300+, сімейний капітал: коротко про програми

  • «Сім’я 500+» — це грошова допомога, яка розрахована на українців з дітьми (рідними чи пі опікою), які приїхали у Польщу з 24 лютого 2022 року і офіційно оформили статус тимчасового захисту (PESEL UKR). Виплата складає по 500 злотих на кожну дитину щомісяця. Її дію продовжили на 2023 рік.
  • 300+, або Dobry Start — це виплата у розмірі 300 злотих, яку отримують батьки школярів для підготовки до нового навчального року. Оформити допомогу можна на дитину до 20 років, а у разі дітей з інвалідністю — до 24 років. Гроші дають один раз на рік незалежно від доходу сім’ї. Програма не поширюється на дітей, які відвідують дитсадок, нульовий клас (zerowka), а також на студентів.
  • Сімейний капітал (Rodzinny kapitał opiekuńczy) — це допомога, яку запровадили тільки у січні 2022 року. Вона доступна як для громадян країни, так і для українців під статусом захисту. Передбачає щомісячну виплату 1000 злотих на кожну другу і наступних дітей у віці від 12 до 35 місяців впродовж року. Не діє одночасно з 500+.
     

Всі три програми реалізує Управління соціального страхування (ZUS). Є одна спільна умова — у разі, якщо українець виїде з Польщі на більше ніж 30 днів, він безповоротно втрачає право на грошову допомогу.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України