Життя

“Тихий” інфаркт: як можна помітити підступний недуг

У групі ризику – в основному чоловіки

Гостра біль у грудях, різкий стрибок тиску, раптовий напад задишки. Приблизно так ми уявляємо собі симптоми інфаркту – і нерідко саме так і відбувається, пише ВВС.

У числі інших ознак, за якими можна розпізнати гострий серцевий напад, – ріжуча біль в руці або в районі шиї, запаморочення, рясне потовиділення.

Але що якщо напад проходити без настільки очевидних симптомів – так, що сам хворий навіть не знає, що переживши інфаркт?

Як показує дослідження Гарвардського університету, таке трапляється значно частіше, ніж припускали медики. Майже половина всіх випадків гострого серцевого нападу (45%) припадає на так званий тихий або непомітний інфаркт (SMI – silent myocardial infarction), який частіше вражає чоловіків.

“Симптоми SMI можуть бути виражені настільки слабо і тривати так довго, що їх часто приймають за звичайний дискомфорт або іншу менш серйозну проблему – так що найчастіше чоловіки їх просто ігнорують”, – пояснює професор клінік Гарвардського університету Джордж Плацкі.

Наприклад, втома або фізичний дискомфорт чоловіки часто можуть списати на переробку, поганий сон або навіть просто вікові зміни в організмі. А слабкий біль у горлі або в районі грудей візьмуть за симптоми печії або нетравлення.

Крім того, нерідко складно точно визначити, звідки саме виходять больові відчуття. Наприклад, різкий біль в лівій частині грудної клітки швидше за все змусить вас запідозрити серцевий напад, але “тихий інфаркт” може викликати лише невеликий дискомфорт у грудях в цілому.

Тривожні ознаки і приводи для занепокоєння:

  • дискомфорт в центрі грудної клітини (легке відчуття стискаючого болю), який не проходити кілька хвилин або швидко зникає, але знову повертається;
  • загальний дискомфорт у верхній частині тіла в цілому – наприклад, неприємні відчуття в одній або обох руках, в районі spini, живота, шиї або нижньої щелепи;
  • утруднене дихання до або після неприємних відчуттів у грудях;
  • раптовий холодний піт, запаморочення або нудота.

“Іноді людина взагалі відчуває себе абсолютно нормально – як під час, так і після SMI, – що лише збільшує ризик того, що тривожні сигнали не будуть помічені”, – попереджує професор Плацкі.

Саме тому результати дослідження гарвардських медиків, опубліковане в журналі Американської медичної асоціації, особливо насторожують.

У групі ризику – чоловіки

Лікарі обстежили майже 2000 чоловіків і жінок у віці від 45 до 84 років, не малі захворювань серцево-судинної системи, а через 10 років повторно нікого МРТ серця тім самим пацієнтам.

У 8% з них на серці були виявлені рубці, що свідчать про перенесеному інфаркті міокарда – при цьому 78% пережили напад пацієнтів навіть не знали про це.

Чоловіки переживали “тихий інфаркт” в п’ять разів частіше, ніж жінки.

Судячи з результатів дослідження, фактори ризику SMI – рівно такі ж, як і у звичайного інфаркту: куріння, зайва вага, недолік фізичних навантажень, високий тиск, рівень холестерину і діабет.

“В результаті SMI серце починає гірше працювати, на ньому з’єднання є рубці, – пояснює Джордж Плацкі. – А враховуючи той факт, що багато пацієнтів, які пережили “тихий інфаркт”, не звертаються за медичною допомогою відразу, у них зростає ризик повторного нападу, який може виявитися більш серйозним”.

Іноді перенесень інфаркт у чоловіків виявляють лише через кілька тижнів або навіть місяців після нападу – в ході регулярного огляду або після звернення в лікарню з скаргами на хронічну втому, постійний задишку або тривалу печію.

При цьому лікареві діагностувати SMI нескладно – найчастіше для цього достатня зробити звичайну кардіограму або УЗД серця. Ще один простий спосіб – аналіз крові на присутність специфічного білка (тропоніну Т), який потрапляє туди при пошкодженні клітин серцевого м язу.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України