Електрички і потяги з Праги в напрямку Ржичани – Странчице – Бенешов йдуть по старій залізничній лінії, яка проходить через празьку зупинку Страшніце (Strašnice). Найбільше залізничне будівництво на території Праги наближає нас до важливої події.
З’єднання Південночеського залізничного коридору з Прагою внесе великі зміни в рух міжміського, приміського та міського транспорту. Згідно з новим розкладом руху поїздів з 13 грудня 2020 року всі проходять потяги покинуть стару залізничну лінію і почнуть їздити по новій лінії: від Гостіваржа (Hostivař) до Вршовіцях (Vršovice).
Новий шестикілометровий перегін від Гостіваржа до в’їзду в тунель в районі Виноград по завершенні будівництва буде четиришляховим. Важливо відзначити, що це буде перший четирёхпутний залізничний перегін в Чеській Республіці.
Із закриттям старої залізничної лінії буде скасована і празька залізнична станція Страшніце. Однак на розташований поблизу новій залізничній лінії з’являться дві нові залізничні зупинки: Заградні-Место (Zahradní Město) і Прага-Еден (Praha-Eden), вони вже побудовані. Залізнична станція Вршовіцях в даний час знаходиться в стадії повної реконструкції. На новій зупинці Заградні-Місце створюється пересадочний вузол для громадського транспорту.
Нагадаємо, що масштабна модернізація залізничної лінії між Головним залізничним вокзалом Праги і Гостіваржем почалася ще навесні 2018 року.
Спочатку пересадочний термінал Прага – Заградні-Місце поїзди проїжджати без зупинки, але до запланованого в грудні відкриття зупинки Прага-Еден майже все готово.
Держава заплатить 4,4 мільярда крон за шестикілометровий ділянку, який повинен бути повністю запущений в експлуатацію в 2021 році.
Вже 13 грудня залізничну зупинку Страшніце старої лінії замінить нова – Прага-Еден на новій залізничній магістралі.
А що ж буде зі старою залізничною лінією?
Замість старої залізничної лінії, яка незабаром закриється, в районі Прага 10 буде створена «зелена магістраль міста», яка з’єднає Вршовіцях і Страшніце. На покинутій колії створять пішохідну зону і парк, а на зміну поїздам прийдуть велосипедисти і бігуни.
Однак за існуючими проектами деякі елементи залізниці все ж збережуться, подібно до того, як це облаштовано, наприклад, в Парижі або Нью-Йорку. Адже натхнення празькі проектувальники черпали в парку Хай-Лайн Нью-Йорка і на паризькій Променад-Планте.
Паркова алея Променад-Планте в східній частині Парижа є прикладом досить незвичайного і дуже романтичного міського середовища. Алея починається за площею Бастилії та веде на схід Парижа до кільцевому бульвару Періферік і воріт Венсенського лісу. Променад-Планте – це вузький пішохідний маршрут довжиною в 4,5 кілометра. Його створили на місці старовинної залізниці, з її віадуками, тунелями, залізничними коліями і мостами. Це єдиний в світі парк, піднятий над землею.
В середині 19-го століття тут проходила перша міська залізниця з Парижа до Страсбурга. В кінці століття віадук втратив своє призначення і був частково покинутий, хоча поїзди ходили тут до 1969 року.
Пішоходи отримають задоволення від прогулянки по саду і від чудових видів на висоті віадука. Велосипедисти оцінять відмінні велодоріжки, що йдуть по землі на нижньому рівні прогулянкової зони. Приблизно через 5 кілометрів нижній і верхній рівень з’єднаються, щоб увійти в Венсенский ліс.
Схожим парком є що став вже культовим Хай-Лайн – парк на Манхеттені в Нью-Йорку, розташований на колишній надземної лінії приміської електрички.
Але повернемося до Праги
Нова пропозиція Празький міська рада готує у співпраці з Інститутом міського планування і розвитку (IPR Prague), Центром архітектури та міського планування (CAMP), Технічним управлінням доріг та районною адміністрацією Праги 10.
Замість занедбаних трас – «зелений хребет міста», «залізничний променад», який з’єднає райони Вршовіцях і Страшніце на маршруті покинутого залізничного коридору Бенешовскої залізничної лінії.
Дизайн нового парку готують головний архітектор проекту Томаш Ках, архітектор мостів Петро Тей і студія ландшафтної архітектури Terra Florida.
Залізнична колія заміниться доріжками для прогулянок і катання на велосипедах. Іншими словами, місце стане раєм для велосипедистів, ковзанярів, пішоходів, молодих мам з колясками.
Планується з’єднати існуючі паркові зони, спортивні майданчики і зупинки міського транспорту. У той же час в новому парку залишаться фрагменти станції в пам’ять про те, що тут була залізнична гілка, для майбутніх поколінь будуть збережені історичний кам’яний підземний перехід, північна частина моста у Едена, пішохідний міст над залізничною зупинкою Страшніце, освітлювальні лампи. Також будуть використані старі фрагменти залізничних колій, шпали і навіть типові станційні ліхтарі. Місце не втратить свого минулого.
На першому етапі буде створено основна ділянка променаду протяжністю більше чотирьох кілометрів. За планом будівництво має розпочатися в 2021 році, інвестиційні витрати оцінюються максимум в 200 мільйонів крон.