Життя

Навчіться спочатку розпізнавати людей

Образа є почуття досади, що виникає в результаті несподіваного поведінки людини, яку ми вчасно не розпізнали.

Научитесь изначально распознавать людей

Образа є почуття досади, що виникає в результаті несподіваного поведінки людини, яку ми вчасно не розпізнали.

Зазвичай кажуть: «Я не очікував такої поведінки від нього, тому я образився». А, чому не очікував? Тому, що не розпізнав того чоловіка вчасно. А якщо навчитися розпізнавати людей спочатку, то образи не буде.

Припустимо, я навчився розпізнавати людей і знаю, хто як себе поведе в певній ситуації. Потім така ситуація настала і той чоловік повів себе так, як я передбачав. Хіба я ображуся? Уявімо, що ви вийшли з під’їзду і пройшли повз крамнички, де сидить бабуся з собачкою. Коли ви пройшли, собачка полаяла. Ви образилися на собачку? Звичайно, ні! Того, що ви очікували такої поведінки від собачки.

Несправедливість кривдника

Часто образу пов’язують з несправедливістю. Кажуть: «По відношенню до мене той чоловік поступив несправедливо, тому я на нього образився». Може бути, треба боротися з несправедливістю, не допускати несправедливість і, тоді, образи взагалі не буде.

Але справедливість – поняття відносне і кожен розуміє по-своєму. Різні психологічні типи по різному розуміють справедливість.

Наприклад, депресивна людина (меланхолік) образу тримає в собі і переконана, що з нею вчинили несправедливо. Хоча той, на кого він образився, так не вважає. Якщо у депресивною людини виникає образа, то вона замикається в собі і нічого не робить по відношенню свого кривдника. Вона лише бажає відновити справедливість і позбавити кривдника незаслуженої переваги, яку він отримав, коли образив. Але, бажання позбавити іншого переваги є заздрість. Іншими словами, ображений меланхолік знаходиться в стані заздрості.

Агресивна людина (холерик) також вважає несправедливістю спробу її образити, отримати над нею перевагу. Але на відміну від меланхоліка, вона  не тримає образи в серці, а відразу починає діяти. Якщо говорити точніше, у холерика заздрість (бажання позбавити іншого переваги) виникає, але на дуже короткий час, після чого він відразу переходить до реалізації заздрості, тобто починає мстити. Помста є процес позбавлення іншої переваги. Він починає відновлювати справедливість (так, як він її розуміє). При цьому може вести себе агресивно. Агресія є відновлення справедливості силовими методами. Будь-який агресор переконаний в тому, що відновлює справедливість. Будь-яка війна починається з метою відновлення справедливості. Незалежно від того, чи є ця війна оборонною або наступальною.

Що робити, якщо ви образились

Якщо виникла образа, то бездіяльність призводить до заздрощів і депресії, а дія – до помсти і агресії. Що ж робити?

По-перше, намагатися не потрапляти в несподівані ситуації, навчитися розпізнавати людей і робити адекватний прогноз майбутнього. В цьому випадку вам нема чого й не на кого ображатися – ви все головне передбачили, а на дрібниці не варто ображатися.

По-друге, якщо вже образилися, то не зберігати образу в серці і не діяти заради відновлення справедливості, а викинути образу з серця і змінити напрямок руху.

Образа має свою позитивну сторону. Образа є знак того, що ви прорахувалися в оцінці ситуації і людей, і пішли в хибному напрямку. У вас виникла образа тому, що не очікували такого розвитку подій, поведінки людей. Але при цьому ситуація прояснилася і ми зрозуміли, у що і в кому ми помилялися. Прояснення ситуації є для нас знак про те, що треба змінити напрямок дій. Тепер у нас вже є достатньо інформації для того, щоб уникнути помилок.

Як викинути образу з серця

Часто запитують: а як мені викинути образу з серця, якщо я свого кривдника бачу кожен день; як тільки побачу, відразу згадую про образу, про зраду.

У таких випадках потрібно застосувати принцип ізоляції. Ізоляція буває фізичною та емоційною. Краще застосовувати емоційну ізоляцію. Ступінь ізоляції повинен відповідати ризику нанесення вам шкоди. Потрібно зменшити емоції по відношенню до кривдника. Тобто, мати до нього мало позитивних і мало негативних емоцій – зменшити його значимість.

Наведемо образний приклад. Які емоції у вас виникають, коли бачите стовп? Позитивні або негативні? Напевно, ніяких! А коли ви бачите сміттєвий ящик, ви плачете або радієте? Напевно, ні те, ні інше. Точно також можна не мати емоцій по відношенню до людини, яку ви не змогли розпізнати спочатку, і яка повела себе безсовісно. Совість є частина істини, представлена в даній людині. Якщо людина не знає істини, то звідки у неї візьметься совість?

Потрібно розуміти, що від цієї людини не можна було очікувати нічого іншого. Просто ви його не розпізнали спочатку, т. к. відірвалися від реальності, будучи стурбованим. Спроектували на нього свої мрії. Але після того, як вона себе проявила, ви вже розпізнали її. Якщо після цього образа зберігається, то ви повинні усвідомити, що ви ображаєтеся вже на самого себе, оскільки зрозуміли, що не вмієте розпізнавати людей.

Не можна займатися образою і копатися в минулому. Уявімо образно таку ситуацію. Чоловік вирішив піти коротким шляхом через поле. Раптом він тицьнув ногою в гній. Один чоловік тут же помив чобіт в калюжі, змінив напрямок і пішов далі. Через дві хвилини він забув про це. Інша ж людина в такій ситуації вивчає взуття протягом року. Треба ж? І з одного боку, і з іншого, тут зелений, тут коричневий… І далі живе цим.

Треба ізолюватися від психотравмуючої ситуації шляхом підвищення стійкості психічних процесів і зменшення імпульсивності. Стійка людина не ображається, т. к. не потрапляє в такі ситуації, коли можна образитися. Вона вміє розпізнавати людей і знає, хто як поведе себе в тій чи іншій ситуації. Вона здатний робити адекватний прогноз майбутнього і виробляти реалістичний стратегічний план.

Необхідно відзначити, що деякі люди несвідомо прагнуть до життєвих потрясінь. Їм буде нудно, якщо все буде відбуватися за заздалегідь складеним планом. Вони прагнуть до несподіванок і пригод. Їм потрібен екстрим і адреналін. І вони мають на це право. Це вибір людини. Вищенаведені рекомендації для таких людей не підходять.

Прощення

Часто кажуть: треба пробачити кривдника, треба простити гріхи.

Прощення гріхів не наша справа. Якщо людина вас образила і при цьому порушила принципи життя, то вона зіткнеться з законами життя, законами природи. І вона буде покарана життям, природою, Богом. При цьому не важливо, пробачили ви його чи ні. Якщо навіть ви пробачили, то вона все одно зіткнеться з законами життя і постраждає.

Ми не в змозі пробачити і цим скасувати покарання. Ми можемо тільки допомогти людині привести себе в порядок, якщо вона про це просить і якщо у нас є відповідне вміння і бажання.

Ризик образитися зростає, коли ми чимось стурбовані і несамовито шукаємо когось або чогось певного. У цьому випадку ми проектуємо наше уявлення на певній людині, і видаємо бажане за дійсне. Ми частково переходимо у світ ілюзій, а потім стикаємося з реальністю і ображаємося.

 Потрібна поміркованість. Той, хто знає міру, врятувався на цьому світі.

Образливість різних психологічних типів

Стійкі психологічні типи менш схильні до образ. Імпульсивні більше. Правопівсферні більше ображаються, ніж лівопівкульні.

Нижче наводитися таблиця ймовірностей уразливості різних психологічних типів (у відсотках).
Научитесь изначально распознавать людей

Таким чином більше інших ображаються інтуїтивні імпульсивні психотипи (меланхоліки). Їх ображають логічні імпульсивні психотипи (холерики). Самі холерики теж образливі, альо смороду швидко переходять до помсти. Стійкі люди мало ображаються і мало ображають інших.

ПОЯСНЕННЯ ВИКОРИСТОВУВАНИХ ТЕРМІНІВ:

Образа — є почуття досади, що виникає в результаті несподіваного поведінки людини, яку ми вчасно не розпізнали.

Заздрість — є бажання позбавити іншого переваги.

Помста — є процес позбавлення іншої переваги.

Агресія — є відновлення справедливості силовими методами.

Істина — є інформація про закономірний устрій навколишнього світу.

Совість — є частина істини, представлена в даній людині.

 

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України