Фотогалерея

Боротьба індійських жінок за банальні права

Мільйони індійських жінок не називають свого чоловіка по імені, дотримуючись таким чином старовинну традицію вияви поваги та покірності. Це може здатися диким для західних феміністок, нещадно борються за рівність з чоловіками у всьому, але для представниць прекрасної статі в контрастній Індії – це нормальний стан промов! Як таке можливо в 21 столітті? І як місцевім жінкам нарешті зважитися піти проти вікових звичаїв?

1. Історія Гіти Панді

Батьки Гіти були одружені довгих 73 роки, поки її батько не пішов з життя у минулому році. Коли вони одружилися, матері Гіти було лише 10 років, а батькові – 15 (настільки ранні шлюби – поширене явище в Індії). Спочатку молода сім’я жила в крихітному селі в північному індійському штаті Уттар-Прадеш, а потім перебралася в перенаселену Калькутту. Гіта з братами і сестрами помітили, що мати ніколи не називає батька по імені, кажучи “бабуджа” (це індійське слово в перекладі означає “батько”). Звертаючись до нього, вона кидала “Хей-хо”, що у вільному перекладі означає “Їй”. Гіта згадує, що точно так само чинили й інші жінки у селі – старанно уникали імені чоловіка при зверненні до нього або розмовах про нього, незалежно від віку чи касти.

2. Чому індійським жінкам не можна звертатися до чоловікам по імені?

Історія Гіти – приклад дотримання древньої індійської традиції. В індійському суспільстві чоловік займає особливе, більш високе положення в родині в порівнянні з жінкою. Чоловіки уподібнюються божеству, яке жінка повинна свято шанувати і почитати. Уникання імені чоловіка при розмові – спосіб виразити ті саме повага. Порушення цієї заборони може спричинити за собою серйозні наслідки.

3. Як же тоді можна звертатися до чоловіка в Індії?

Вісь так індійські жінки звертаються до своїх чоловіків:

  • жінка має право сказати “батько такого-то” або послатися на професію (наприклад, Доктор Сахіб);
  • багато дружини привертають увагу чоловіка, сказавши “їй” або “послухай, будь ласка”;
  • на деяких мовах в Індії прийнято говорити “господар”, “брат”, “старший брат” або навіть просто “привіт”.

4. Початок боротьби за свої права

Соціальний тиск змушує жінок як і раніше суворо дотримуватися патріархальні традиції, які можуть здатися просто обурливими в сучасному західному суспільстві. Однак одиниці жінок вирішуються на боротьбу за зміну сформованого укладу. У жовтня минулого року мешканка села поблизу міста Пуна, по імені Рохіні Павар (на фото), зважилася підняти це питання в місцевому жіночому клубі. Перед цим вона спробувала назвати свого власного чоловіка Пракаша, з яким перебувала у шлюбі вже 16 років, по імені. До цього вона завжди називала його “баба”, повторюючи за племінниками. На здивування чоловік поставився до цього спокійно, на відміну від жителів села, які були дуже незадоволені і почали висміювати пару.

5. Разом ми сміливіше

Жінки з села Рохіні з захопленням сприйняли ідею називати своїх чоловіків по імені. Зібравшись разом, вони вигукували імена своїх чоловіків вперше в житті. “Нам було дуже весело, в той день ми багато сміялися”, – згадує Рохіні. Одна з жінок, прийшовши додому, звернулася до свого чоловіка по імені і у відповідь отримала удар і загрозу, що якщо це повториться, то він поб’є її.

6. “Перший крок – завжди найскладніший”

Рівень освіченості жінок у великих містах стрімко зростає, багато з них працюють і приймають самостійне рішення вийти заміж. Однак у селах і селах патріархальні традиції, багато в чому просто пригнічують жінок, як і раніше сильні. Якщо жінка наважується вимовити ім’я свого чоловіка, її швидко “ставити на місце” свекруха або хтось із літніх жінок.

Рохіні Павар каже, що різка реакція суспільства тільки посилює бажання місцевих жінок боротися за зміни. Багато запитують: чому ж так важливо звертатися до чоловіка саме на ім’я? Яка, власне, різниця? Рохіні зазначає, що не почавши з невеликих рішення проблем, неможливо підібратися до більш великих: “Це, може, і маленький крок, але це перший крок. А перший крок – завжди найскладніший”.

 

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України