Голова Конституційного суду Чехії Павло Рихетский розкритикував власне відомство за рішення на користь остравського готелю Brioni, який відмовився селити росіян, які підтримують анексію Криму. На його думку, в цій ситуації очевидно мала місце дискримінація споживачів.
«Я відчуваю почуття глибокого сорому за рішення своїх колег. Цей вердикт зі всіх сторін порушує елементарні принципи правової держави. По-перше, у рамках торговельних відносин вимагати від клієнта письмове згоду або незгоду з його політикою країни – це принизливо. По-друге, дискримінація за громадянством неприпустима. Це принцип колективної провини, якому в цій сфері не місце», – заявив Рихетский в ефірі Чеського телебачення».
Він порівняв вимогу готелів з подіями 1968 року, коли громадян Чехословаччини змушували підписувати згоду з введенням радянських окупаційних військ.
Нагадаємо, навесні 2014 року власник готелю Томаш Крчмарж, що має українське походження, відмовив у розміщенні групі російських спортсменів з 49 осіб. Потім він вивісив на вході та на сайті готелю оголошення: «З 24 березня 2014 року ми не розміщуємо громадян Російської Федерації. Причина — анексія Криму. Ми приносимо вибачення всім достойним гостям з Росії».
Пізніше під тиском громадськості та ЗМІ, власник пом’якшив умови заселення, дозволивши зупинятися в номерах тим росіянам, які підпишуть папір, засуджує агресивну політику Кремля. Через півроку Чеська торгова інспекція оштрафувала готель на 50 тис. крон з формулюванням «за протизаконну дискримінацію споживачів за національною ознакою».
Підприємець звернувся в Обласний суд Острави. Тієї вважав штраф занадто високим і знизив його до 5 тис. крон. Однак Крчмаржа такий результат не влаштував, і він вирішив боротися далі, до повного виправдання. У підсумку вищий Конституційний суд, ставши на бік готельєра і скасував штраф.
На думку Ріхетського, щоб склався прецедент не ставши основою для подальшої дискримінації споживачів за громадянством, Конституційний суд повинен розглянути схожий випадок і винести інше рішення. Таке може статися, якщо Торгова інспекція оштрафує за подібні дії іншого підприємця і тієї вирішить судитися.
Інший шлях – звернути в Європейську судову палату. Це повинен зробити Вищий суд Чехії, якому було повернуто справу Крчмаржа.