ЄС|NATO

Чому французи вирішили робити свій аналог “Томагавка”, і що вийшло в підсумку

Як Франція не змогла купити Tomahawk, і скільки йшла переробка SCALP на морську версію

Корпорація MBDA розкрила, що для адаптації французької крилатої ракети SCALP-EG під наші бомбардувальники Су-24М знадобилось “кілька тижнів”.

Джерело: Defence Express

При цьому стало відомо і про таку показову деталь – мовляв, в умовах “мирного часу” такі роботи могли зайняти навіть кілька років, але цього не трапилось, бо керівництво та інженерний персонал MBDA отримали карт-бланш на швидке ухвалення необхідних рішень.

Насправді це була не єдина “переробка” французької крилатої ракети SCALP-EG за всю її “біографію”. Мало хто знає, що французи також мають і морську версію цієї ракети для розміщення на фрегатах та підводних човнах. Ця ракета фігурує під позначенням MdCN (Missile de Croisière Naval), і має таку історію.

Ще в 1998 роках керівництво ВМС Франції хотіло придбати в США до 500 крилатих ракет Tomahawk для оснащення своїх перспективних фрегатів і субмарин. Як можемо зрозуміти далі із цієї публікації видання Le Monde за грудень 2002 року, уже на той момент США дали свою чітку відмову продати ці КР, посилаючись на те, що французи планують використовувати “Томагавки” не на американських носіях.

Тому керівництво Франції вже на той момент вирішило запустили власний проект по дозвуковій крилатій ракеті морського базування, і як базу для цього вирішили використали уже наявну на той момент ракету повітряного базування SCALP-EG. Проект отримав позначення Naval Scalp, проектна дальність пуску передбачалась на рівні 1300-1400 км, поставки для ВМС Франції мали стартувати в 2011 році.

Крилата ракета NCM (MdCN), морська версія французької ракети SCALP-EG, фото - MBDA
Крилата ракета NCM (MdCN), морська версія французької ракети SCALP-EG, фото – MBDA

 

Льотні випробування Naval Scalp, вона ж MdCN, фактично стартували в 2010 році, і лише в 2015 році ця КР досягла стадії операційної готовності, і почалось її поступове розміщення на кораблях та підводних човнах ВМС Франції. Головні відмінності від “попередника” SCALP-EG – наявність твердопаливного прискорювача, яка дає більшу дальність польоту, та менша ширина фюзеляжу (щоб можна було вмістити в 533-мм торпедний апарат).

Офіційні дані по наявній кількості MdCN у відкритому доступі відсутні, за деякими даними замовлення на такі ракети сягало від 200 одиниць. Крилаті ракети MdCN розміщуються на атомних підводних човнах типу Barracuda та фрегатах проекту FREMM, і мають наступні характеристики:

  • довжина та ширина фюзеляжу – 7 метрів та 0,5 метрів відповідно;
  • стартова маса – 1400 кілограмів, зокрема бойова частина – 250 кілограмів;
  • швидкість та дальність польоту – 980 км/год, до 1000 кілометрів.

Історія появи французької морської крилатої ракети MdCN показова одразу в кількох ракурсах, наприклад – скільки часу може піти на створення власного аналогу Tomahawk, чому взагалі доводиться починати такі проекти замість просто купити ці КР, і скільки часу могла зайняти розробка та постановка на озброєння.

Як Франція не змогла купити Tomahawk, і скільки йшла переробка SCALP на морську версію

Порівняння характеристик SCALP-EG та MdCN, ілюстративна інфографіка з відкритих джерел

 

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України