Українці в Чехії

Чеські страховики поскаржилися ЄС на монополію державної компанії серед іноземців

Чеська асоціація страхових компаній (ČAP) уряду Чехії, який страхування іноземців. Про це організація повідомила у прес-релізі.

Нагадаємо, минулого літа в Чехії ухвалили поправку до закону про перебування іноземців, за якою медичні страховки мігрантам, які проживають в республіці, протягом найближчих п’яти років може продавати лише одна компанія – Pojišťovna VZP, «дочка» державної VZP.

Тим самим влада відразу відсікла від досить солідного шматка ринку всіх конкурентів. Нововведення боляче вдарило і по самих іноземцях: тепер їм доводиться платити за медстрахування значно більше, ніж раніше. Річний поліс для дорослих клієнтів коштує близько 25 тис. крон, для маленьких дітей – близько 30 тис. крон, а для пенсіонерів – близько 70 тис. крон.

Йдеться про комерційне медичне страхування, яким у республіці користуються здебільшого іноземці з довгостроковими візами (понад 90 днів) та дозволом на довготривале перебування (dlouhodobý pobyt).

Ініціатори поправки стверджують, що вона прийнята на користь держави, лікарень та самих мігрантів. Якби вона допоможе навести лад у даній сфері, викорінити випадки несплати лікарняних рахунків або практику, коли мігранти оформляють у посредників найдешевший поліс, який не покриває майже жодних медичних витрат, а служить лише формальним документом для продовження ВНЖ.

« Лікарні, які надають допомогу іноземцям із полісами від немедичних страхових компаній, не можуть бути впевнені, що їм повернутися витрачені на лікування гроші», – заявляв раніше один із авторів поправки, депутат від партії ANO Мілослав Янулік.

ČAP має намір через Єврокомісію домогтися скасування моно. Асоціація наводитиме три основні причини, чому це має бути зроблено:

1)Ця поправка суперечити Договору про функціонування Євросоюзу, а саме положенню, що держави-члени не можуть надавати окремим організаціям монопольне право та розширювати домінуюче становище вже домінуючого суб’єкта на новий ринок. У Європейському суді існує велика практика, яка чітко вказує на те, що державам-членам заборонено створювати локальні чи національні монополії;

2)Поправка робить неможливим для інших компаній надавати медичне страхування іноземцям у Чеській Республіці, що порушує свободу створення та переміщення послуг, які є частиною первинного права ЄС, тобто. міжнародного права, що стоїть вище чеського правопорядку;

3)Крім того, поправка порушує європейську директиву Solvency II, яка регулює надання страхових послуг в Євросоюзі, і яка передбачає, що монополії, що поділяють внутрішній ринок страхових послуг, перебувають у прямому протиріччі з інтересами ЄС у цій галузі.

 «Основна причина подання скарги в Європейську комісію – це принципова незгода із запровадженням монополії, яка явно зашкодить кінцевим споживачам і виключає конкуренцію на ринку. Такі дії держави однозначно суперечать антимонопольному законодавству ЄС», – заявив юрист Іво Янда, який готував скаргу.

«З 25 членів нашої асоціації лише 4 займалися страхуванням іноземців. Тим не менш, ми розглядаємо подію дуже серйозно, бачимо тут системну проблему, оскільки йдеться про знищення здорової конкуренції. Ми шкодуємо, що палата депутатів схвалила поправку, хоча очевидно, що проблема із заборгованостями перед лікарнями викликана окремими незастрахованими іноземцями, а не страховими компаніями. Ми готові обговорювати з державою подальші заходи щодо покращення ситуації на ринку медичного страхування іноземців», – заявив виконавчий директор ČAP Ян Матоушек.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України