Культура

У Фінляндії найбільший художній музей відобразив Іллю Рєпіна як українця

Інші музеї також переосмислили походження митців, яких вважали росіянами, після агресивної війни в Росії та контактів з українцями.

Про це повідомило фінське видання Suomen Kuvalehti.

У 2021 році в Атенеумі відбулася велика виставка робіт Іллі Рєпіна у співпраці з Третьяковською галереєю та Музеєм російського мистецтва. Виставка розповідала про те, що художник народився на території сучасної України, але представляла його як росіянина.

Після контактів з українськими активістами Атенеум змінив національність Рєпіна. У постійній експозиції музею є робота Рєпіна, підпис до якої представляє художника як українця.

Багато інших музеїв по всьому світу також почали визнавати митців, раніше привласнених Росією, українцями.

Лукаш Стасевський є одним з тих, хто бореться за відновлення ідентичності Рєпіна. Стасевський – відомий у Фінляндії музикант українського походження. У 2021 році він заявив, що на виставці в Атенеумі бракує інформації про широкі зв’язки художника з українською культурою.

“Рєпін виріс в Україні, українська тематика була невід’ємною частиною його творчості, але організатори просто проігнорували це, представивши Рєпіна виключно як російського художника”, – каже Стасевський. Він писав до “Атенеуму” та піднімав це питання у ЗМІ, але деталі виставки так і не були змінені.

“Століттями російський підхід домінував у світі, і змінити його було майже неможливо, – каже Стасевський.

Відколи Росія вторглася в Україну, світові музеї переоцінили біографії художників, яких вважали російськими.

Тімо Гууско, куратор Атенеуму, каже, що українськість Рєпіна була б більш помітною, якби виставка художника була поставлена в сучасному контексті. У 2021 році вона не була у фокусі виставки, каже він.

Рішення про зміну національності Рєпіна було прийнято, коли Атенеум готував виставку “Питання часу”, до якої увійшла одна з робіт художника. За словами Гууско, причиною стала нова інформація, яку отримав “Атенеум”.

На початку 2023 року українська журналістка Анна Лодигіна звернулася до музею з проханням надати більше інформації про життя Рєпіна у Фінляндії. Кураторка надіслала Іваловій статтю про художника, згідно з якою батьки Рєпіна були росіянами, які народилися в Підмосков’ї. Івалова помітила помилку і надала докази того, що інформація не відповідає дійсності. Церковний документ показав, що батько і дід художника народилися на території сучасної України.

Рєпін – лише один з багатьох українських художників, яких Росія вважає своїми

Під час стажування в Музеї мистецтв Зіммерля в США українська дослідниця Оксана Семенік виявила, що досить значна частина російської колекції музею походить з України або інших колишніх радянських республік. Онлайн-колекції багатьох інших музеїв виявили таку саму ситуацію.

Семенік звернулася до культурних інституцій з проханням пояснити, чому інформація про художника потребує виправлення. Завдяки контактам Семеніка та інших українських активістів Метрополітен-музей у Нью-Йорку змінив національність Іллі Рєпіна, Архипа Куїнджі та Івана Айвазовського.

Картина Едгара Дега “Російські танцівниці” також була змінена на “Танцівниці в українських костюмах”. Національна галерея в Лондоні зробила аналогічну зміну до своєї власної роботи. Інші музеї внесли виправлення, наприклад, щодо країн народження художників.

Зміни привернули увагу Росії. Блог Семеника про українське мистецтво був атакований тролями, а сам він почав отримувати неприємні повідомлення.

У своїй пропаганді Росія звинуватила музеї у “політично вмотивованих рішеннях”.

Не лише Україна, а й інші країни, що раніше входили до складу Росії та Радянського Союзу, почали заявляти про свої права на культурну спадщину.

“Художників з колишніх британських колоній не називають британцями. Чому для Росії інакше?” – запитує Семенік. запитує Семенік.

Музеї не мають єдиного погляду на те, як визначати національність. Семенік вважає, що культурні зв’язки є важливим критерієм, навіть якщо, наприклад, українські художники не мали особливого вибору, коли мова йшла про навчання за часів російського панування. Вони часто навчалися в Росії, тому що успіх був можливий лише в рамках імперської культури. Однак українська культурна спадщина часто знаходить сильне відображення в роботах художників.

“Росія вклала багато грошей у створення міфу про велику російську культуру, – каже Стасевський. Талановиті майстри з колонізованих країн одразу ж увійшли до категорії російського мистецтва.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України