Поради

Штучний інтелект для боротьби із самотністю

Голосові технології, що використовують штучний інтелект, застосовуються для боротьби з самотністю в таких країнах, як Швеція та Великобританія. Чи варто запроваджувати їх глобально?

Самотність – це глобальна проблема, яка, на думку вчених, може бути такою ж шкідливою для вашого здоров’я, як викурювання 15 сигарет на день або надмірна вага. Молоді та літні люди піддаються небезпеці, і існує побоювання, що проблема загостриться в майбутньому.

Сьогодні корпорації вкладають мільярди в ШІ, останні досягнення якого здивували навіть вчених, які працюють в цій галузі. Те, що колись використовувалось для загострення сюжету в науково-фантастичних фільмах, проходить процес свого зародження в реальному світі. Хедж-фонди використовують ШІ для успішних торгів на фондовому ринку, Google використовує його для найшвидшої та найточнішої діагностики хвороб серця, American Express розгортає боти ШІ для обслуговування своїх клієнтів в Інтернеті, а PokerStars розробляє ШІ, який навчить людей стратегічному мисленню та грі у покер. Дослідники вже не говорять лише про один ШІ, а про сотні, кожен з яких спеціалізується на складному завданні.

У сьогоднішній реальності, де мільярди пенсіонерів по всьому світу залишаються на самоті, розумні динаміки можуть виявитись корисним інструментом. На відміну від телефонних та відеодзвінків, смс-повідомлень та електронних листів – які, звичайно, й досі залишаються рекомендованими способами підтримки зв’язку з рідними та друзями, розумні динаміки гарантують негайно можливість почути чийсь голос та «поспілкуватися», незалежно від часу доби. Так, експерти вважають, що такі прості речі, як вміння вести розмову та слухати насправді можуть бути корисними для збереження позитиву. Таким чином пристрої, що активуються голосом, допомагають забезпечити «відчуття контролю».

Почуття самотності може погіршити психічне здоров’я. Якщо воно спричинене відсутністю соціальних контактів з іншими, послуга ШІ може бути корисною, особливо для тих із нас, хто не в змозі встановити нові соціальні зв’язки. Однак, важливо, щоб штучний інтелект не став заміною людського контакту у довгостроковій перспективі.

Порада для тих, хто регулярно почуває себе самотнім, зводиться до пошуку спеціальних служб, які часто оперують під егідою благодійних організацій. Крім того, дуже важливо відверто поговорити про свої почуття зі знайомими, друзями чи іншими близькими людьми.

 

Розробники інструментів ШІ, включаючи розумні динаміки, визнають, що, хоча деякі літні люди швидко пристосовуються до нового девайсу, забезпечити його широке розповсюдження буде нелегко. Дуже багато людей не люблять нові технології і їм буде важко з ними впоратися.

Однак, нещодавні дослідження використання штучного інтелекту та інших технологій, таких як планшети та віртуальна реальність, показали, що головний бар’єр – це недостатня обізнаність. Тобто, люди просто навіть не знають, що ці речі існують, вони не знають, де та як їх дістати. І це насправді не пов’язано з віком само по собі. Головна причина в тому, що виробники не докладають необхідної кількості зусиль, щоб зробити свої продукти доступними для всіх, включаючи літніх людей. Тож тих, хто рідко користується сучасними технологіями, можливо доведеться переконувати зробити перший крок активніше.

Деякі експерти навіть вважають, що уряди та постачальники медичних послуг могли б розглянути субсидування планшетів та розумних динаміків аналогічно тому, як вони забезпечують літніх людей лікарськими засобами. Це допоможе перенести їх з розряду «товарів розкоші» до предметів повсякденного життя, які можуть зіграти головну роль у зміцненні психічного здоров’я швидко старіючого населення світу. Інші високотехнологічні проекти також випробовують межі ШІ як потенційного інструменту для сприяння соціалізації серед літніх жителів планети.

У США робот розміром з ляльку під назвою Мабу використовується як помічник по догляду за літніми людьми. Він може перевірити стан самопочуття пенсіонерів, чи приймали вони ліки, і навіть припустити, чи достатньо хороша погода для того, щоб прогулятися на вулиці. У Японії та інших частинах Азії аналогічну роль відіграє робот під назвою Дінсов. Замість обличчя в нього планшет, що дозволяє користувачам переглядати відео та читати інструкції, а також використовувати його для відеодзвінків своїм близьким.

Швеція, де більш ніж половина всіх домогосподарств складається лише з однієї людини (найвища частка в Європі), розпочала перевірку голосового асистента. Розумний динамік спроектований таким чином, що може провести змістовну розмову про найсильніші спогади користувачів. Цей проект також спрямований на подолання почуття самотності. Учасникам пропонують обговорити різноманітні теми, включаючи найбільшу любов та найцікавіші подорожі. Голосовий асистент підтримує розмову, задаючи подальші запитання для вияснення деталей та подробиць цих історій.

В той час як дослідження про переваги використання голосових асистентів та інших технологій для допомоги одиноким пенсіонерам триває, є надія, що суспільство почне докладати більше зусиль для подолання соціальної ізоляції.

Допомогти пенсіонерам почуватися частиною суспільства не так вже й складно – навчіть їх користуватися телефонами, відеодзвінками та іншими інструментами, які допоможуть їм подолати почуття самотності.

 

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України