Українці в Чехії

Парламент Чехії схвалив посилення закону про перебування іноземців

У вівторок, 18 червня, нижня палата парламенту Чехії схвалила розроблені МВС поправки до закону про перебування іноземців. Крім іншого вони значно розширюють повноваження кабінету міністрів у регулюванні економічної міграції. Про це повідомляє офіційний сайт відомства.

Законопроект депутатам після внесення своїх приміток повернувши Сенат. Це означає, що тепер він попрямує прямо на підпис президенту, після чого набуді чинності. Документ містить такі основні нововведення.

Експрес депортації мігрантів-злочинців

Пропонується:

1) позбавляти іноземця документів на довгострокове або постійне проживання (ВНЖ і ПМЖ), якщо тієї навмисне здійснить три кримінальні злочини. Причому ступінь їх тяжкості і призначене судом покарання враховуватися не будуть. Сьогодні цей ліміт становить чотири злочини. Крім того, згідно з чинним законом іноземець може позбутися ПМЖ, якщо здійснить одне, але тяжкий кримінальний злочин, покарання за який перевищить 3 роки реального тюремного терміну. Новий закон зберігає цю умову.

2) позбавлений ВНЖ або ПМЖ мігрант зможе оскаржити дані рішення в суді. Причому термін розгляду апеляції складі максимум 90 днів. Стільки ж пропонується відводити та Вищому адміністративному суду на розгляд касаційних скарг. Тобто весь процес позику максимум 6 місяців. Сьогодні терміни на цей рахунок не встановлені і процедура депортації мігранта-злочинця може тривати роками.

Обов’язковий інтеграційний курс

Законопроект зобов’язує іноземців з третіх країн (не входять в Євросоюз) пройти інтеграційний курс аналогічний тому, який сьогодні є добровільним. Зробити це потрібно буде протягом року з моменту отримання першого дозволу на довгострокове (dlouhodobý pobyt – ВНП) або дозволу на постійне перебування (trvalý pobyt – ПМП). Порушників пропонується штрафувати на 10 тис. крон.

Головна мета восьмигодинний освітньої програми – навчити приїжджих основ чеської мови, розповісти про звичаї та культуру країни, забезпечити інформацією про права та обов’язки мігрантів, а також про діяльність тих чи інших відомств та інтеграційних центрів. Тім самим міністерство хоче мінімізувати ризик утворення відокремлених національних груп.

«Якщо іноземець хоче жити і працювати в Чеській Республіці, він винен знаті, як у нас все влаштовано, і розуміти, чого ми від нього чекаємо. Він повинний пристосовуватися до нас, а не ми до нього. Іноземець зобов’язаннями язаний на певному рівні знаті чеську мову і шанувати суспільні норми», – заявив раніше голова парламентського комітету з європейських справ Ондржей Бенешек.

Нововведення буде поширюватися тільки на недавно прибулих мігрантів.

Від проходження інтеграційного курсу звільнять:

– осіб віком 15 років і старше 61 року;

– працівників міжнародних компаній, спрямованих в Чехію у відрядження за спеціальною візі (Karta vnitropodnikového zaměstnance);

– осіб, яким було надано міжнародний захист;

– володарів ВНП інвестора;

– володарів ВНП, виданого Міністерством закордонних справ ЧР;

– осіб, які вже пройшли інтеграційний курс.

Курс почнуть проводити з січня 2021 року. Він буде проходити в Центрах інтеграції іноземців (Centra na podporu integrace cizinců), які повинні з’єднання явитися у всіх чотирнадцяти регіонах республіки. Фінансувати їхню роботу буде уряд.

Регулювання економічної міграції

Розроблений документ надає уряду повноваження оперативно регулювати економічну міграцію шляхом встановлення квот на видачу віз підприємцям і трудових карт представникам тих чи інших спеціальностей. Це дозволить в пріоритетному порядку приймати іноземців тих професій, в яких гостро потребують чеські роботодавці. Квоти не торкнуться мігрантів, які вже знаходяться в Чехії на інших підставах, альо захочуть змінити мету перебування на «працевлаштування».

«На практиці квоти будуть можуть застосовуватися в основному для трудової міграції, але в разі необхідності можуть бути введені і для іноземців, охочих вести на території Чехії підприємницьку діяльність», – сказано в документи.

Простіше кажучи, уряд зможе регулювати квоти на трудових мігрантів з різних країн (у тому числі за програмою “Режим Україна”) пробачимо постановою, без тривалих узгоджень і зволікань.

Інші важливі нововведення:

– студенти і вчені (вже знаходяться в Чехії) після завершення навчання чи наукового дослідження зможуть отримати дозвіл на довгострокове перебування з метою пошуку роботи або початку підприємницької діяльності. Термін його дії складі 9 місяців.

– громадяни третіх країн, які отримали ВНП з метою навчання або науки в інших країнах Євросоюзу, зможуть перебувати на території Чехії протягом року без необхідності переоформлення документів. Наприклад, громадянин США, яким дозвіл на довготривале перебування бачила Німеччина, зможе 12 місяців вчитися і вести наукову діяльність в Чехії без необхідності оформлення чеського ВНП;

– запроваджується новий тип робочої візи – Mimořádné pracovní vízum. Вона буде нерозривно пов’язана з трудовим договором і видаватися максимально на 1 рік без можливості продовження або зміни мети перебування.

– прибули по трудовій візі мігрантів будуть реєструвати тільки при наявності підтвердження від працедавця про фактичне працевлаштування.

Повну версію документу можна знайте тут.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України