ПРО ЧОЛОВІКІВ І ЖІНОК. А ще про старість
Я не прихильник войовничого фемінізму і випинання сексизму. Мені подобається, коли жінка слабша, а чоловік її з любов’ю оберігає. Я не наполягаю на цьому, і узагальнювати не треба – це особисте.
Свою думку повідомив Helgi Sharp
Вищим досягненням Бога або Природи вважаю поділ людства на дві статі – це дуже зворушливо і багато до чого зобов’язує. І не стільки в фізіологічному плані, скільки в морально-людському.
Тестеві післязавтра виповниться 95. Він з тих НЕ дутих ветеранів, які реально дійшли до Берліна.
Тещі – 91. І ось, готуючись до ювілею, вона раптом заявляє: “Не хочу, щоб приходив ректор університету такий-то!” Який, до речі, свого часу був студентом у тестя.
Запитуємо: чому? Ледве витягуємо правду … виявляється, він на урочистостях завжди запрошує її на танець і цілує руку. А зараз, як вона каже, рука стала некрасивою … Не хочу, щоб приходив – і все! Вмовили, звичайно.) Їй 91 рік. Вона жінка.
А тут ще на очі попалися записки А. Юдіної – лікаря.
“Напівживий-напівмертвий пацієнт, якого переводять з реанімації і назад, з паралізованою половиною тіла і крапельницями над іншою половиною, відчувши, що простирадло сповзло і оголило геніталії – паралізованою рукою (!!!) ухитряється прикрити негідне, як раніше говорили, місце.
Любові і ніжності потребують абсолютно всі … Здавалося б – ну не по фігу, коли взагалі незрозуміло, на якому він світі? Ні.
Жінку з однією груддю, у напіввідключці, привезли на рентген і оголили – і не відкриваючи очей, вона тягнеться долонею прикрити сосок грудей, яка залишилася. А коли її руку ловлять і випрямляють – відвертає обличчя від лікаря …
… вранці годувала чоловіка. Одна половина паралізована. У якийсь момент він раптом стрімко рвонувся з ліжка. Я питаю: “Ви куди зібралися ?” Він каже: “В туалет!” Я кажу: “Так на Вас памперс надітий, навіщо турбуватися? Просто розслабтеся.” Він, ледве вимовляючи слова перекошеним ротом, дивиться на мене зі сльозами: “Сором який …” Ну, я його залишила наодинці, головне, що тарілку каші всю з’їв.
Інший пацієнт, з відривчастим сприйняттям реальності, знову і знову згинає руку з крапельницею, яка протикає у вену, доводиться шукати нове місце. Медсестра в розпачі, їй вже нікуди колоти. Я над ним зависла і кажу: “Не ворушите рукою! Лежіть і не ворушити взагалі! Ви проткнули собі всі вени, більше нікуди колоти!” – і тримаю його руку, щоб медсестра поставила катетер. А він дивиться на мене, не відриваючись, і другою рукою, вже перебинтованою вздовж і впоперек, тягнеться до мого обличчя, до самого обличчя. Я злегка відсунулася, але дивлюся йому прямо в очі і повторюю: “Не рухайте рукою!” Сестра мені каже: “Ти з ким розмовляєш? Тебе немає для нього!” А я тримаю руку і дивлюся йому в блакитні очі. А він дивиться в мої.
Сестра поставила катетер і каже мені: “… перевіряй, я вже не можу це бачити”. Я прийшла через 5 хвилин – лежить, рука витягнута. Прийшла через 15-лежить рука. Через 20 прийшла – ліки закінчилося, він лежить, рука витягнута. Я кажу: “От молодець який, все прокапали! Лежіть так, зараз знімемо, щоб не ворушити рукою” А він повернув до мене голову і так дивиться на мене, що я відчуваю, що я не просто є для нього, а що він все зрозумів , і йому не вени свої шкода, а він щосили намагався виконати те, про що я його попросила. Він героїчно тримав руку прямою, тому що я дуже про це просила.
Якщо людина позбавлена можливості виявляти свої почуття – це зовсім не означає, що почуттів у неї немає
Не сподівайтеся, що в старості немає бажань, що паралітику все одно, що Альцгеймер перетворює в овоч – то саме і страшно, що – ні. Зменшуються і зникають можливості, але не потреби. Якщо у вашій родині є старенькі або важко хворі люди – не соромтеся зайвий раз погладити їх по руці, по голові, по обличчю, обійняти, сказати слова любові і вдячності.
Навіть якщо виглядає так, що людина зовсім не реагує на зовнішній світ – це тільки ілюзія. Любов потребують абсолютно всі живі. І навіть напівживі. І навіть напівмертві. І я вас зовсім здивую – і мертві теж потребують любові, поваги і дбайливості. ”
Знаю хлопчика, який тримав за руку дідуся після смерті до приїзду швидкої. Він потім не плакав на похоронах – він був спокійний, тому що зумів висловити всю любов і відданість, і, звичайно, його зв’язок з дідом вже не перерветься. Це дуже успішна людина, який, до речі, телефонує своїй літній мамі щоразу, коли йде в магазин – що купити для неї, особисто для неї?
Тепер ви знаєте найстрашніше: старість не скасовує ні почуттів, ні потреб, ні сорому. Нічого не скасовує.
Дописуючи текст, згадав старий фільм з Кевіном Костнером – “Помста”. Коли в кінці він знаходить свою кохану і заходить до неї, вмираючої, в палату. Вона вже майже нічого не відчуває, але в першу чергу тягнеться слабшає рукою прикрити шрам на щоці, який (як вона вважає) робить її непривабливою. І нічого, що це її останній рух. Кохана людина повинен запам’ятатися її без вад.
Ми всі Чоловіки і Жінки. Без пафосу. До останнього подиху. Старість не захищає від любові, але любов захищає від старості …