Життя

Чому ми все частіше приймаємо хибні рішення

Найстрашніші катастрофи і лиха – це те, що ми створюємо в своїй голові ….

Отже, всі ми робимо це. Ми постійно пишемо сценарії фільмів-катастроф. І всі вони – про наше власне майбутнє. Багато з них, слід відзначити, настільки правдоподібні, що воістину гідні Оскара. Ми малюємо майбутнє в самих жахливих і страшних фарбах, створюємо драму на рівному місці, придумуємо самі неймовірні і дивні пояснення всьому, що нас оточує … Ні, ми зовсім не божевільні і не графомани-сценаристи. Ми – просто люди, схильні до безглуздих висновків, про які поговоримо в цьому матеріалі. А саме – про феномен, який називається сходами умовиводів Кріса Аргіріса.

Ім’я Кріса Аргіріса, мабуть, відомо небагатьом, проте це людина, яка висунула теорію поведінки людини в різних організаціях (фірмах, установах, компаніях тощо). Психолог, економіст і професор Гарвардського університету, Аргіріс вперше пояснив, чому ми приймаємо ті чи інші рішення, і як вони впливають на нас в різних соціальних умовах.

Одна з найбільш цікавих теорій, висунутих доктором Аргіріс, це теорія умовиводів. Іншими словами, теорія про те, як надаємо сенсу речам в своїй свідомості, і як це впливає на наші дії і рішення. Ця тема – близька кожному без винятку. Зрештою, скільки разів ви інтерпретували відбувається абсолютно неправильно, а потім гірко шкодували, а то і розплачувалися за помилкові рішення?

Так було завжди і триває досі. Люди постійно придумують в голові історії про події навколо і інших людей. Адже так, чи не так? Ви слухаєте свого партнера по бізнесу і уявляєте, що він бреше вам, дивіться на колег і уявляєте, як вони вас ненавидять, підозрюєте в упередженому ставленні боса та інше. Найсумніше полягає в тому, що подібні висновки не проходять для вас безслідно. Вони одночасно:

  • погіршують якість вашого життя, так як в більшості випадків абсолютно не відповідають дійсності;
  • ви зациклюєтесь на своїх стражданнях, тому що намагаєтеся знайти підтвердження абсолютно безглуздим ідеям. Давайте зупинимося на цьому моменті і копнем трохи глибше.

Люди – аж ніяк не найпрагматичніші істоти на Землі. Нерідко ми складаємо два і два, і отримуємо … п’ять. Згадайте, минулого тижня, коли ви побачили, як сусід виходить з дому в сльозах, то вирішили, що він, мабуть, розлучився зі своєю дівчиною? Або, вчора, коли начальник сперечався з кимось на роботі, ви вирішили, що він прийняв рішення закрити фірму і всіх звільнити, тому слід якомога швидше шукати іншу роботу?

Це так схоже на нас і так у всіх однаково: робити умовиводи, слідом – власні висновки і історії в голові. В тій чи іншій мірі, цим ми грішимо всі.

Хоча існують люди, у яких це виходить просто чудово. Це природжені сценаристи! Чому? Цьому існує декілька пояснень.

Наш мозок не любить невизначеності або незнання. Для того, щоб якось вирішити цю проблему, він намагається придумати будь-які самі нелогічні пояснення, аби позбутися страшного почуття неясності.

Також слід зазначити, що в наші дні світ став більш динамічним: інформація буквально тисне з усіх боків. За день доводиться мати справу з такою кількістю даних, що ледве встигаємо обробляти їх і приймати рішення. І це є причиною більшості проблем.

Інша причина полягає в тому, що ми стали думати швидше, але міркувати по-справжньому – все рідше.

Все це дуже ускладнює життя. Адже приписуючи неіснуючі речі ситуацій і людям, ми створюємо лише нові проблеми. Зауважте, на рівному місці!

Що ж з цим робити і як позбутися згубної звички домальовувати життя? Один із способів – це досконально вивчити механізм цього процесу. Коли зрозумієте, як це працює – зможете контролювати і вчасно припиняти бажання «помалювати в голові». В даному випадку дуже корисною є теорія під назвою «Драбина умовиводів Кріса Аргіріса». Вона допоможе зрозуміти, як працює ваш мозок, коли справа стосується прийняття рішень.

Сходи умовиводів Кріса Аргіріса

Вчені Кріс Аргіріс і Пітер Сенге висунули і пояснили цю теорію в книзі під назвою «П’ята дисципліна: мистецтво і практика самонавчається». У ній вони спробували пояснити, чому люди приймають неправильні рішення на робочому місці.

Автори використовували таку метафору як сходи, щоб наочно продемонструвати процеси, в ході яких людина приходить до певних висновків. Сходинки цієї сходи – такі:

  • Спостереження за тим, що нас оточує.
  • Вибір з того, що бачимо, певних даних або інформації.
  • Додання значення цих даних або інформації.
  • Придумування припущень.
  • Умовиводи і висновки на основі наших переконань.
  • Дії та вчинки, які виходять із наших умовиводів і висновків.

Отже, як бачите, наші переконання – ось що є визначальним в цьому процесі. Саме вони визначають, яку інформацію ми виберемо і почнемо обробляти, а яку – проіґноруймо. Вони є свого роду фільтрами реальності, і часто за якусь мілісекунду буквально змушують нас перейти від спостереження до висновку. Як здогадуєтеся, нерідко – не має нічого спільного з тим, що відбувається навколо. Ми його просто «створили» в своїй голові.

Як використовувати сходи умовиводів в своїх інтересах

Тепер ви знаєте, що мозок не терпить невизначеності, тому часто робить поспішні (а часто і невірні) висновки. Ви також знаєте, що цей процес нерідко призводить до неправильних рішень, які створюють проблеми з нічого.

Сходи умовиводів Кріса Аргіріса пропонує кілька стратегій, які дозволяють уникнути поспішних висновків. Його теорія якраз про рішеннях і діях, які є результатом більш вдумливих роздумів, а значить – більш об’єктивними.

Отже, які ж кроки слід зробити, щоб уникнути автоматичного прийняття рішень і припинити нарешті домальовувати реальність у своїй голові? Ось вони:

Шість кроків для більш ефективного прийняття рішень

Сходи умовиводів припускає, що ви можете впливати і несете відповідальність за прийняті рішення. Іншими словами, можете зупинитися ще до того, як почнете робити якісь дії. Неупередженість і відкритість розуму – ось що допоможе переконатися, що не зробите помилкових висновків.

Отже, 6 кроків, які необхідно зробити:

  • Перша сходинка сходів. Об’єктивно проаналізуйте всі наявні факти. Постарайтеся відкласти в сторону свої переконання і нічого не припускати.
  • Друга сходинка. Не відкидайте жодної інформації. Іноді ви ігноруєте певну інформацію, тому що вона не відповідає вашому світогляду. Намагайтеся залишатися максимально об’єктивними.
  • Третя сходинка. Коли бачите речі, ваш мозок автоматично хоче надати їм певний сенс. Тому, як тільки починаєте надавати значення речам, просто запитайте себе, чому обираєте саме це значення, а не інше. Критично ставитеся до власного мозку – не йдіть у нього на поводу.
  • Четверта сходинка. Як тільки ви надаєте чогось значення, починаєте робити припущення. Запитайте себе, засноване те чи інше припущення на фактах, які ви бачили, або на те, у що вірите.
  • П’ята сходинка. Якщо прийшли до певних висновків, пропустіть їх через своєрідний фільтр. Відкиньте свої переконання і емоції.
  • Подивіться на те, що відбувається через цей фільтр неупередженості. Ви все ще вважаєте, що праві?
  • Шоста сходинка. Поведінка. Ви дієте під впливом своїх емоцій або об’єктивної інформації? Постарайтеся діяти відповідно до реальністю, яку побачили крізь об’єктив неупередженості. Справа в тому, що коли емоції беруть гору, дуже легко сказати або зробити те, про що незабаром пошкодуєте. Тому будьте уважні і не дозволяйте емоціям керувати вашим поведінкою.

На закінчення … Ми все малюємо в голові сценарії, які мають мало спільного з реальністю. Вони уявні, однак можуть реально нашкодити нам і оточуючим.

Постарайтеся уникнути подібних ситуацій, просто трохи зменшивши оберти. Так, наша життя динамічне і непередбачуване, але це зовсім не означає, що ми не можемо бути об’єктивними. Зрештою, ніхто не вимагає від нас прийняття рішень за частки секунди. Як правило, хоч кілька хвилин у нас є завжди. А за цей час ви вже точно зумієте відкинути свої припущення і забобони, щоб прийняти вірне рішення.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України