Здоров'я

Чем коронавирус опасен для диабетиков: отвечает врач

Важкий перебіг COVID-19 частіше виникає у людей з хронічними захворюваннями, серед них — цукровий діабет. Чому це відбувається і як себе вести пацієнтам?

У пацієнтів з цукровим діабетом коронавірус протікає в 2-4 рази важче, ніж у інших груп пацієнтів. Серед факторів ризику — гіперглікемія, ожиріння, порушення імунітету. Поганий контроль глюкози крові перешкоджає імунної відповіді на вірусну інфекцію і на потенційну бактеріальну інфекцію у легенях. Це збільшує летальність у хворих COVID і діабет вона становить 9,2%.

Насамперед при розвитку коронавіруса підвищується ризик гіпоксії, порушень мінерально-електролітного обміну, зневоднення, більш важкого запального процесу дихальних шляхів, розвитку грізного ускладнення — кетоацидозу (невідкладне стан, пов’язаний з підвищенням рівня глюкози і кетонових тіл в крові). У пацієнтів з цукровим діабетом, особливо 1-го типу, кетоацидоз може розвиватися стрімко і при зараженні COVID мати тяжкий перебіг.

Характерним проявом коронавіруса, особливо при некомпенсованому цукровому діабеті та його супутніх захворюваннях, є двостороння атипова пневмонія, анемія з руйнуванням еритроцитів, ДВЗ-синдром (патологічний процес, що характеризується утворенням тромбів), ушкодження міокарда.

Коли звертатися до лікаря?

Для пацієнтів з цукровим діабетом не описано специфічних проявів COVID-19. Їм, звичайно, треба терміново звертатися до лікаря при появі таких класичних симптомів, як гарячка, нездужання, кашель, задишка. Навіть при невеликому підвищенні температури може знадобитися збільшення дози інсуліну або таблетованих препаратів. У разі стійкого підвищення рівня глюкози вище цільових значень необхідно зв’язатися з лікуючим лікарем для консультації з приводу корекції терапії. Зверніть увагу, що виявлення кетонів у сечі за тест-смужок вимагає негайного звернення за медичною допомогою.

Зібрати аптечку

Пацієнти повинні мати вдома хороший запас антидіабетичних препаратів та засобів самоконтролю.

Варто заздалегідь придбати додаткову кількість тест-смужок для глюкометра або сенсорів для безперервного моніторингу глюкози крові, так як в більшості випадків самоконтроль рівня глюкози потрібно проводити досить часто — не менше 4 разів на добу.

Незалежно від типу діабету у даній ситуації варто мати вдома тест-смужки для визначення кетонів у сечі. У разі стійкого підвищення глюкози вище 13-15 ммоль/л ними треба скористатися, щоб вчасно виявити кетоацидоз.

Щоб не сталося зневоднення, рекомендується пити багато несолодкої рідини.

Без самолікування

Деякі хворі на цукровий діабет вважають, що ліки, які застосовуються для лікування основного захворювання, збільшують ризик зараження COVID. Це оману. Пацієнти з діагнозом «діабет» потребують не тільки в корекції рівня глюкози, але і нормалізації артеріального тиску. З цією метою їм майже завжди призначають інгібітори АПФ-антигіпертензивні препарати, необхідні для лікування гіпертонії, хронічної серцевої недостатності, діабетичної нефропатії. Вони довели свою ефективність і безпеку, а також здатність продовжувати життя пацієнтів. Необгрунтована відміна цих препаратів може призвести до серйозних наслідків.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.