Психологічні інструменти, якими користуються ЗМІ, щоб відвернути увагу від дійсно важливих речей. Мета проста – зробити суспільство більш слухняним і менш критичним.
ЗМІ формують громадську думку. Так, інформація завжди допомагала створювати і руйнувати соціальні рухи, провокувати наступ фінансових криз і навіть розпалювати ідеологічну ворожнечу. Феномену впливу ЗМІ приділено багато теорій і досліджень. Але найбільшої уваги серед них заслуговують стратегії маніпуляції французького письменника Сілвейн Тімсіта.
Автором цих стратегій дуже часто вважають Ноама Хомського, проте першим досліджував це питання саме Тімсіт. Він хотів показати, які психологічні інструменти використовують ЗМІ з метою відвернути увагу публіки від дійсно важливих речей. ЗМІ маніпулюють громадською думкою шляхом применшення серйозності реальних проблем. Мета проста – зробити суспільство більш слухняним і менш критичним.
Отже, 10 стратегій маніпулювання нашою думкою:
1. Стратегія відволікання уваги
Це один з базових елементів маніпуляції, прийом, коли ЗМІ намагаються відвести увагу публіки від важливих проблем. Вони буквально закидають інформацією про незначні речі, щоб люди не переживали про нагальні питання в області політики, культури, економіки та соціальної сфери.
Суть ідеї в тому, щоб відвести увагу людей в сторону від серйозних проблем і залучити їх погляди до чогось незначного. Таким чином, суспільство буде зосереджено на тривіальні речі і позбавлене можливості і часу на роздуми.
2. Створення проблеми і пропозиція рішень
Ця стратегія полягає в штучному створенні проблеми, що змушує людей вести себе певним чином, а потім прийняти або попросити про «рішення», яке влада хоче нав’язати з самого початку.
Наприклад, ініціювання економічної кризи, щоб люди погодилися з порушенням їх трудових прав або послабленням гарантій зайнятості як з «необхідним злом». Ще один приклад – перебільшення насильства в містах, щоб люди почали вимагати більш репресивних заходів.
3. Стратегія поетапних змін
Мета – змусити суспільство до прийняття неприйнятних заходів, «проштовхуючи» їх поступово. Це може тривати кілька років.
4. Відтермінування/ перенесення
Ще один спосіб змусити людей прийняти непопулярну ідею – це уявити її як неприємну необхідність для майбутнього. Людям набагато простіше змиритися з майбутньою жертвою, ніж з миттєвою, оскільки так вони можуть перенести страждання на потім. Це дає суспільству більше часу, щоб звикнути з ідеєю про зміни і неохоче, але прийняти її, коли настане час.
5. Проста мова
Як правило, ЗМІ використовують інфантильну мова, аргументи і інтонації. З боку виглядає так, ніби слухачі недостатньо зрілі або нездатні зрозуміти певні ідеї.
6. Волання до емоцій
Звернення до емоцій – це класична стратегія відволікання людини від раціонального аналізу ситуації. Крім того, це маніпуляція інстинктивною поведінкою, заснованим на бажанні і страху.
7. Культивування невігластва
Ще одна стратегія маніпуляції полягає в тому, щоб переконатися в нездатності «жертв» зрозуміти технології, використовувані для контролю над ними. З цією метою влада може урізати бюджетні витрати на освіту, знижувати розмір стипендій, підвищувати вартість навчання на магістратурі, ускладнювати кар’єрне зростання і т.д.
8. Привчання до посередності
Ідея полягає тому, щоб сформувати у людей переконання в тому, що бути неосвіченою і неінтелектуальної особистістю – це нормально.
Хочете приклад? Досить включити одне з телешоу на ТБ.
9. Посилення самобичування
Дана стратегія передбачає формування у людей переконання в тому, що вони єдині, кого варто звинувачувати в своїх невдачах. У них нічого не виходить тільки тому, що вони недостатньо розумні, недостатньо вмілі і недостатньо старанно працюють. Таким чином, люди будуть звинувачувати тільки себе замість того, щоб повстати проти системи.
10. Знати про людей більше, ніж вони самі знають про себе
Остання стратегія заснована на побудові системи, що дозволяє органам влади дізнатися населення краще за нього самого. Це можливо за допомогою біології, нейробіології та психології. Ця стратегія дуже ефективна в контролюванні широких мас.
Знаючи про існування цих стратегій, ви зможете самі вибрати ступінь їх впливу на вас і те, якою буде ваша реакція на них.