Журналісти порталу iDNES вирішили перевірити, як у Празі дотримується новий закон про обмін валюти. Він набув чинності 1 квітня і спрямований на захист споживачів від недобросовісних обмінників.
Нагадаємо, документ містить чотири основні пункти:
– клієнт отримав право відмовитися від угоди протягом трьох годин з моменту її здійснення (тільки суми до 1000 євро). Все що для цього потрібно пред’явити чек. Це означає, що обмінник на першу вимогу споживача зобов’язаннями язаний провести зворотну конвертацію і повернути йому гроші в повному обсязі. Причому гроші повинні бути повернені відразу на місці.
– обмінні пункти зобов’язаннями зобов’язані вказувати інформацію про право тригодинний зворотної конвертації на прейскуранті і видаються чеком, причому як мінімум двома мовами – чеською та англійською. За відмову повернути гроші передбачений штраф у розмірі до 5 млн крон.
– обмінників відтепер заборонено стягувати якусь комісію за готівковий обмін валюти;
– обмінні пункти тепер можуть вивішувати тільки один прейскурант.
В інших випадках касири казали, з великою неохотою вели діалог, але відмовити все ж таки не наважувалися. У трьох випадках розмова закінчилася пропозицією куди більш вигідного курсу – 25 крон за євро, замість початкових 16-18. Один з обмінників погодився повернути гроші готівкою, але в меншому обсязі, або перевести всю суму на банківський рахунок. Це прямо суперечить закону.
Експеримент показав, що обмінники в центрі Праги продовжують хитрувати, роблячи ставку на необізнаність подорожуючих про нові правила. Однак при певному завзятості клієнта підприємці не ризикують порушувати закон і повертають гроші. Їх подалі «перевиховання» можливо лише при належній інформованості туристів (чим планує зайнятися державне агентство з розвитку туризму CzechTourism) і строгості перевіряючих органів.