Прив’язуючись до «неправильної» людини, ви втрачаєте свою енергію і деколи навіть зупиняйте свій особистісний розвиток.
За все своє життя ви вже напевно встигли обзавестися кількома надійними друзями. У той час як одні ваші друзі вам дуже близькі і дороги, серед знайомих попадають і такі, які більше не грають ніякої ролі в вашому житті. Зустрічаючись з ними, ви намагаєтеся знайти якомога більше спільних тем для обговорення, але помічаєте, що у вас вже зовсім різні цінності, точки зору або інтереси. Можливо, ви або вони сильно змінилися в спробах побудувати кар’єру або створити сім’ю.
Всі ми соціальні істоти і для нашого щастя життєво необхідне спілкування. Але деякі зв’язки між людьми не можуть існувати вічно. Прив’язуючись до «неправильного» людини, ви втрачаєте свою енергію і деколи навіть зупиняйте свій особистісний розвиток.
Почніть класифікувати дружбу
Ві співуче скрізь чули про необхідність підтримки в порядку вашого будинку, але як це може ставитися до дружби? Може здатися жорстоким, але ми повинні перестати звертати увагу на людей, які не приносять в наше життя ніякої цінності.
У своїй книзі «Сила інших» доктор Генрі Клауд розмірковує над впливом інших людей на наш успіх в професійному та особистому житті.
Існує три основних типи, якими можна описати всі ваші дружні стосунки: поганий зв’язок, псевдо-хороший зв’язок і справжній зв’язок. Я позначаю їх різними кольорами, щоб вам було простіше вирішити, яку людину слід залишити у себе в друзях, а кого – ні.
Червона мітка: поганий зв’язок
Це люди, які висмоктують енергію. Як правило, їх тримають поруч виходячи з міркування, що погана дружба краще, ніж взагалі жодної. Вони постійно викликають у вас негативні емоції, забирають вашу енергію і просто уникають встановлення тісного контакту. Зразком такого «друга» можна назвати вимогливу людину, яка примушує вас проводити з ним час, але що принижує вас з задоволення. Поруч з ним ви відчуваєте, що ваші зусилля, спрямовані на підтримку відносин, не мають віддачі. Між вами немає довіра, тому що якщо ви в чомусь йому признаєтесь, то незабаром вашу таємницю будуть знаті всі навколо.
Зрештою, така дружба не дозволить вам розвиватися, знизить вашу самооцінку і викликає почуття провини, сорому або страху.
Синя мітка: псевдо-хороший зв’язок
Таких друзів дуже складно «розкусити». Хоча ці люди здаються щирими і доброзичливими, але відносини з ними завжди будуть тільки поверхневими. Ви приховуєте від них свої переживання і життєві проблеми. Ваші друзі кажуть вам тільки ті, що ви хочете почути, а не діють з кращих спонукань. Це той тип дружби, коли ви майже нічого не знаєте про почуття одного або коли вам не довіряють, а ви, відповідно, не можете змусити себе довіряти йому. Разом ви відмінно розважаєтесь, але так ніколи і не дізнаєтеся один одного досить добре.
Незважаючи на приємні моменти, ваша дружба порожня.
Зелена мітка: справжній зв’язок
«Зелені» друзі завжди вас прикриють. Ви легко розповідаєте їм про свої невдачі, успіхи й радощі. Ви не засуджуєте друзів, а вони вас, і між вами є глибоке почуття того, що ви впливаєте на майбутнє один одного. Якщо ви ваші дії виглядають сумнівно, вони обов’язково дадуть про це знаті, виходячи зі своєї люби до вас і заради вашого ж блага. І якщо ви переживаєте важкий період, саме такі друзі першими прийдуть вам на допомогу.
Упорядкування дружби дуже складне, але необхідне
Про це простіше говорити, ніж зробити. Визначивши людини, від якого ви хотіли б позбутися», у вас може виникнути почуття страху, що ви будете за ним сумувати. Цей страх виходить з людського інстинкту уникати почуття самотності і небажання бути вигнаним зі свого кола спілкування. А ще такий страх пов’язаний з нашої самооцінкою і спрагою визнання з боку навколишніх, навіть якщо ці люди є далеко не кращим показником. В такі моменти виникають питання про те, що буде, коли такий «друг» піде і почне займатися чимось цікавим без вашої участі. Якщо в майбутньому ваша зв’язок стані кращою? Можливо, ви знаєте цю людину так давно, що краще зберігати вашу дружбу, ніж її перервати.
Незважаючи на всю складність ситуації, важливо розуміти, що відмова від поганих контактів зробить можливим подалі встановлення хороших і буде сприяти вашому особистісному зростанню. Маючи під рукою людей, які в потрібну мить можуть надати допомогу, зарядити вас позитивною енергією, необхідної для досягнення успіху.
Контролюючи своє оточення, ви тримаєте під контролем і своє життя. А якщо у вас є хороші друзі, то якість життя істотно поліпшується. Ви з більшою вірогідністю зможете досягти поставлених цілей, так як вплив людей, з якими ви проводите більшу частину свого часу, змінює світогляд більше, ніж можна було б припустити. Ті, хто підтримує і мотивує і бачить у вас тільки найкраще, направляють вас до того життя, про яку ви мрієте. Але в підсумку ви досягнете значно більше.
Контролюйте своє життя, заводячи хороших друзів
Щоб оточити себе тільки добрими та надійними друзями, упорядкуйте список ваших знайомств з допомогою наступних порад:
1. Визначте своїх червоних і синіх друзів
Найперше – гарненько подумайте про належність кожного зі своїх знайомих до синьої або червоної категорії. Якщо ви захочете зберегти з ними відносини, то вас чекає почуття постійного самотності.
Які вашим відчуття, коли думаєте про них? Якщо це тільки негативні емоції і ви не бачите, щоб вони робили ваше життя краще, то настав час позначити їх синім або червоним кольором. Сенс в тому, щоб тримати таких друзів на відстані, звільняючи тим самим місце для нових людей. Звільнитися від непотрібних знайомств можна двома способами: різко обірвавши всі зв’язки або поступово відмовляючись від будь-яких пропозицій з їх боку.
2. Визначте потенційних зелених друзів
Чим більше ви переймаєтеся рисами, притаманними справжнім друзям, тим краще ви помічаєте такі риси в інших людях.
Знайдіть тих, кому можете довіряти, і хто поділяє ваші основні принципи, тих, хто бажає тільки найкращого і не боїться щось прикрасити, якщо в підсумку це буде сприяти вашому зростанню. Якщо вам потрібно прийняти складні рішення, справжні друзі зважать всі за і проти з точки зору ваших інтересів, навіть якщо це буде означати, що вам доведеться переїхати від них на велику відстань. Але це правило працює в обидві сторони – переконайтеся, що ви теж даєте їм поради, виходячи з їх інтересів, а не з якихось прихованих особистих мотивів.
3. Будьте вразливими і відкритими
Дуже важливо наповнити своє життя змістовними відносинами. Будучи відкритими і чесними, ви отримуєте назад від людини те, що даєте йому самі. Це дозволяє іншим ставитися до вас також.
Не бійтеся ділитися своїми страхами і висловлювати свою точку зору. Якщо на роботі перед вами стоїть складний вибір або ви думаєте над тим, щоб з кимось розлучитися, розкажіть про це. Так ви дасте співрозмовнику зрозуміти, що вам теж можна все розповісти, і ваша зв’язок тільки зміцниться.
4. Працюйте над «зеленою» дружбою
Не відмовляйтеся від дружби тільки того, що чоловік переїхав від вас кудись далеко або почав з кимось зустрічатися. Так, від вас може знадобитися більше зусиль, щоб зберегти цю дружбу, але якщо між вами є сильний зв’язок, злагода та повага, то зробити це буде не так складно. Ваша дружба переважати набагато більше, ніж територіальна близькість або кількість проведеного разом часу.
Все сказане вище підводить нас до важливості постійної роботи над відносинами. Ваші зусилля роблять дружбу ще більш глибокою, тому постарайтеся частіше ділитися один з одним думками. Якщо ви зіткнулися з серйозною проблемою, обговоріть її з друзями, а вони обговорять з вами свої. Пишіть їм повідомлення, надсилайте їм кумедні картинки в Facebook, телефонуйте їм, діліться ідеями і планами, розповідайте про те, як пройшов ваш день. А розрив токсичних відносин допоможе вам побачити, як змінюється ваше світогляд, стаючи набагато позитивніше. Не варто недооцінювати переваг справжньої дружби!