Сучасний міст – це не тільки легкий і швидкий спосіб перебратися на інший бік річки, затоки або моря, але і справжній шедевр інженерного і будівельного мистецтва. Вашій увазі представляємо найзнаменитіші, красиві і довгі мости світу.
Якщо арабські шейхи змагаються в будівництві супер-хмарочосів, то для Китаю такими «іграшками» є мости. У всякому разі, сім з десяти найдовших мостів у світі побудовані саме в Китаї.
Але спочатку – не про рекорди, а про найзнаменитіших і красиві мости в світі.
Почнемо «екскурсію» з цієї легенди.
1. Міст «Золоті ворота» (Сан-Франциско, США)
Нема, напевно, такої людини на землі, яка хоча б раз в якомусь фільмі не побачила цей міст – «Золоті ворота» в Сан-Франциско, який був найбільшим висячим мостом в світі з 1937 року по 1964-й. Довжина моста складає 1970 м. Його будівництво розпочалося 5 січня 1933 року і тривало більше 4-х років.
27 травня 1937 року в 6 годині ранку міст «Золоті Ворота» був відкритий, але тільки для пішоходів. Цілих 12 годин грандіозна споруда належала тільки їм. І лише наступного дня по сигналу президента Рузвельта по мосту поїхали перші автомобілі.
«Золоті ворота», безумовно, є самим впізнаним мостом в світі, але за ним рахується і сумний рекорд за найбільшою кількістю самогубств. Практично кожен місяць хтось кидається з нього вниз назустріч своєму трагічному вибору.
2. «Тауерський міст» (Лондон, Великобританія)
Не менш знаменитий «Тауерський міст» є одним з головних символів Лондона. Він був відкритий в 1894 році.
Його унікальна особливість полягає в тому, що розвідні механізми моста розводять тисячотонні конструкцію всього за 1 хвилину, щоб пропустити кораблі та яхти. До того ж, завдяки спеціальним галереям, навіть в розведеному стані по мосту можуть йти пішоходи.
На сьогоднішній день «Тауерський міст» є тільки пішохідним і використовується також як музей.
3. Міст «Васко да Гама» (Лісабон, Португалія)
Це – найдовший міст в Європі. Його зазвичай порівнюють з китайським «Ханчжоу», але «Васко да Гама» виглядає більш органічно і витончено, хоча і поступається в довжині.
Його довжина становить 7,2 км. Він був відкритий 29 березня 1998 року, лише через 18 місяців після початку будівництва, перед виставкою «Експо – 98». У тому ж році відзначалося 500-річчя відкриття Васко да Гама морського шляху з Європи до Індії. Тому міст і був названий ім’ям великого мандрівника.
Незважаючи на малий термін будівництва і швидкість робіт, при його будівництві враховували всі нюанси. Завдяки цій скрупульозності і старанності, сьогодні міст Васко да Гама може витримувати силу вітру до 250 км / год і землетрус в чотири з половиною рази сильніше знаменитого 8,7-бального Лісабонського землетрусу 1755 року.
4. «Босфорський міст» (Стамбул, Туреччина)
Цей міст знаменитий тим, що він з’єднує Європу та Азію. Він став одним із символів сучасного Стамбула. Зображення моста прикрашало банкноту вартістю 1000 турецьких лір. Він також є символом об’єднання двох континентів.
Наприклад, в 2007 році прямо на ньому відбувся знаменитий тенісний матч між американкою Вінус Вільямс і лідером турецького тенісу ІПЕК Шінолу. Так як він став першим матчем між спортсменами двох континентів, то місцем зустрічі обрано саме Босфорський міст. Після закінчення матчу тенісний м’яч був скинутий з мосту в Босфор.
На сьогоднішній день він 13-й по висоті в світі. Щодня міст пропускає з континенту на континент близько 200 000 одиниць різного виду транспорту, а пішохідний рух по цьому мосту заборонено через його часте використання, як місця для здійснення самогубства.
5. Міст-фонтан «Банпо» (Сеул, Південна Корея)
Міст-фонтан Банпо в Сеулі став єдиним у своєму роді і навіть потрапив в Книгу Рекордів Гіннеса як найдовший фонтан на мосту.
Загальна довжина фонтану з романтично назвою «Місячна Веселка» – 1140 м. Завдяки грі світлових променів фонтан немов «танцює» і переливається.
Помилуватися на це чудо можна не тільки з берега, але і з першого ярусу мосту, звідки відкривається не менше чудовий вид і виникає відчуття того, що перебуваєш всередині райдужного водоспаду.
6. «Бруклінський міст» (Нью-Йорк, США)
Ще один відомий і легендарний міст, пам’ятка Нью-Йорка – «Бруклінський». Це перший в світі міст, який повісили на сталеві троси.
Його довжина становить одна тисяча вісімсот двадцять п’ять метрів. По ньому здійснюється і автомобільний, і пішохідний рух – уздовж він ділиться на 3 частини. Бічні смуги для автомобілів, а середня, на досить значному піднесенні, для пішоходів і велосипедистів.
У 1964 році Бруклінський міст внесений до списку Національних Історичних пам’яток США. Сьогодні цей один символів Нью-Йорка залишається одним з популярних місць відпочинку і велосипедних прогулянок для жителів міста.
7. Міст «Міленіум» (Великобританія)
Дивовижний «міст Тисячоліття», або «Гейтсхед Міленіум» – міст через річку Тайн, що з’єднує міста Гейтсхед і Ньюкасл-апон-Тайн (Північна Англія); перший в світі міст, що нахиляється .
Завдяки його гідравліці міст нахиляється для того, щоб під ним пропливали кораблі. На його будівництво було потрібно більше двох років, зате після установки розміри його відповідали планові з фантастичною точністю до 2 мм.
Він є єдиним в світі поворотним мостом. Тобто при проходженні кораблів повертається на 40 градусів. Це рух мосту з боку нагадує моргання великого ока.
Процес повороту надзвичайно вражає, і займає всього трохи більше 4-х хвилин. За рік міст так «моргає» близько 200 разів.
8. Міст «Олівейра» (Сан-Паулу, Бразилія)
Міст Олівейра – єдиний в світі міст з опорою у формі літери Х. Він став одним з головних символів Сан-Паулу завдяки особливій формі щогл, висоті в 138 метрів, 144-м потужним сталевих тросах і шикарному світлодіодному підсвічуванню.
Його повна назва – «Октавіо Фріас де Олівейра». Дві криві щогли, скуті бетоном в формі X складають його опорну щоглу. Він був урочисто відкритий 10 травня 2008 року, а названий міст на честь видавця газети «Тола де Сан-Паулу», який помер в 2007 році у віці 94 років. Октавіо Фріас де Олівейра був одним з найвпливовіших людей Бразилії.
В кінці грудня 2008 року на тросах і щоглах моста встановили спеціальні світлові діоди, що створюють різні світлові ефекти, які нагадують про новорічну ялинку.
9. Міст «Понте Веккьо» (Флоренція, Італія)
«Понте Веккьо» – один з найстаріших і найвідоміших мостів Італії, який є символом Флоренції. Це єдиний міст, який зберіг свій первісний вигляд протягом десятків століть. Він знаходиться на тому ж самому місці, де були побудовані і три попередніх моста: спочатку – міст епохи Стародавнього Риму, потім – міст, який обрушився в 1117 році, і, нарешті, міст, знесений під час повені 1333 року. І вже з тих пір «Понте Веккьо» жодного разу не був зруйнований. Навіть німецькі війська, що відступали з Флоренції в 1944 році і які підірвали багато будівель в місті і всі мости, залишили саме «Понте Веккьо». Кажуть, що їх теж підкорила краса цього унікального мосту.
У світі всього 2 таких трьохарочних кам’яних мости. «Веккьо» складається з 3-х арок, проміжок – 30 м, дві по боках – по 27 м.
Цікавий флорентійський міст і тим, що за його сторонам стоять будинки, в яких з доби середньовіччя розміщуються торгові лавки. Але в 1593 році за указом Козімо Медічі, герцога Тосканського, з моста вигнали продавців м’яса, а на їх місце прийшли ювеліри. З тих самих пір у «Понте Веккьо» з’явилося ще одна назва – «Золотий міст». Прямо над мостом ще в 1565 році був побудований коридор, який зберігся до сьогодні.
10. Міст «Кхаджу» (Ісфахан, Іран)
Цей міст є унікальним зразком іранської архітектури і знаходиться в Ісфахані. Мандрівники насолоджувалися ним ще в 17-му столітті, а сьогодні це один з найвідоміших мостів Сходу і один з найкрасивіших мостів на Землі.
«Кхаджу» побудували в Ісфахані не просто так. У 17 і 18 століттях Ісфахан знаходився на знаменитому Шовковому Шляху і був тоді одним з найбільших міст в світі.
Крім естетичної, біля мосту «Кхаджу» є безліч інших корисних функцій, наприклад, дамби-водопроводу, яка проводить воду до всіх садів Ісфахана. Крім цього, під час сильної літньої спеки «Кхаджу» дозволяє сховатися від сонця в його тінистих куточках. Нижній рівень моста призначений для пішоходів, а верхній рівень доступний для коней і возів.
А тепер – нарешті, мости-рекордсмени
11. Міст «Харбор-Брідж» (Сідней, Австралія)
Це – найбільший міст Сіднея, один з найбільших сталевих арочних мостів в світі. Він є однією з головних визначних пам’яток Сіднея. Через свою примітну форму міст отримав у сіднейців жартівливу назву «Вішак». Міст був відкритий 19 березня 1932 року. Зразком для моста послужив нью-йоркський міст «Хелл-Гейт».
По мосту здійснюється автомобільне, велосипедне, пішохідне і залізничне сполучення. «Харбор-Брідж» з’єднує ділову, центральну частину міста з Північним берегом і перетинає затоку Порт-Джексон.
Арковий проліт мосту має довжину 503 метри. Це всього трохи менше 518-метрового прольоту найдовшого сталевого аркового мосту «Фейетвілл» через ущелину, по якому тече річка Нью-Рівер, що неподалік від Фейєтвілль (штат Західна Віргінія, США). Оскільки в даний час при необхідності будівництва моста з довгим прольотом вибирають схему підвісного або вантового моста (вони набагато легші і дешевші жорсткого арочного моста), то «Харбор-Брідж» надовго залишиться в списку найбільших арочних мостів світу.
Сталева арка «Вішалки» важить 39 000 тон. Вона височіє на 139 метрів над рівнем моря і при цьому має кліренс (просвіт) 49 метрів над рівнем поверхні води затоки, що забезпечує прохід будь-яких морських суден під мостом. Цікаво, що висота арки може збільшуватися приблизно на 18 см в спекотні дні через те, що метал, нагріваючись, розширюється.
Загальна довжина всього моста – 1 149 метрів. Ширина моста 49 метрів. Повна вага моста – 52 800 тонн. Сталеві елементи конструкції моста з’єднані заклепками, загальна кількість яких перевищує шість мільйонів.
З 1 жовтня 1998 року по мосту здійснюються регулярні екскурсії для людей старше 10 років – підйом по бічній арці моста на його вершину, звідки відкривається захоплююча дух панорама міста. Для сходження потрібно лише взуття на гумовій підошві і спеціальний костюм зі страховкою, який видають на місці,
12. Міст «Ран Янг» – найдовший міст через річку
Міст «Ран Янг» споруджений в Китаї в 2007 році, має довжину 35,66 кілометрів і перетинає найширше місце річки Янцзи.
Його будівництво обійшлося країні в цілому в 700 мільйонів доларів. Опорні башти цього моста в висоту досягають 210 метрів.
13. Міст через затоку Ханчжоувань (Китай) – найдовший трансокеанський міст в світі
Великий трансокеанський міст через затоку Ханчжоувань – вантовий міст в затоці Ханчжоувань біля східного узбережжя Китаю. Поєднує міста Шанхай і Нінбо (провінція Чжецзян).
Він відкритий для руху 1 травня 2008 року, хоча передбачалося, що міст буде завершений лише до Expo-2010. Будівництво моста почалося 8 червня 2003 і тривало до 2007 року, після чого кілька місяців здійснювалося закрите тестування моста.
Довжина моста складає близько 36 км, рух здійснюється по трьох смугах руху в кожну сторону. Це третій за довжиною міст через водні простори. Розрахункова швидкість руху по мосту 100 км / год, термін служби більше 100 років.
14. Міст-дамба через озеро Пончартрейн (США)
Шостий за довжиною міст (в загальному) в світі і другий за довжиною міст через водні простори знаходиться в штаті Луїзіана, США. Міст складається з двох паралельних доріг, довжина найбільшої з яких становить 38,42 км (23.87 миль).
Міст з’єднує містечка Метайрі і Мандевіль, розташовані на протилежних берегах озера Пончартрейн. Міст підтримують більше 9000 бетонних паль. У 13 км (8 милях) на південь від північного узбережжя біля мостів встановлені підйомні прольоти.
Через часті тумани, що час від часу оточують міст, в нього неодноразово врізалися баржі.
16. Магістраль “Банг На» (Таїланд)
Цей міст, розташований в Таїланді, насправді мостом не є, це просто довжелезна надземна автомагістраль.
Магістраль «Банг На» являє собою надземне спорудження мостового типу в місті Бангкок. Загальна довжина становить 54 кілометри. Ширина його, з трьома смугами руху в кожну сторону, – 27,2 метра.
Загальна вартість проекту, будівництво якого тривало п’ять років з 1995 по 2000 рік, склала більше 1 млрд. доларів США. Дана споруда побудована з метою боротьби з пробками при в’їзді в місто і проїзд по даному мосту є платним при існуючій безкоштовній наземній альтернативі.
17. Тяньцзіньський віадук (Китай) – другий за довжиною міст в світі
Зведений він як частина Пекін-Шанхайської високошвидкісної залізниці і Пекін-Тяньцзіньської міжміського залізниці. Будівництво почалося в 2008 році і по завершенню, в 2010 році, його довжина склала 113 700 метрів. Відкриття моста відбулося в червні 2011 року.
Починається віадук трохи на південний схід від Пекінського південного залізничного вокзалу, далі перетинає два райони (Аньцю і Гуан’яо) міського округу Ланфан і закінчується на півночі центральної частини міста Тяньцзінь.
15. Міст через затоку Цячжоу (Китай) – найдовший міст над водною поверхнею
Всього кілька років тому в Китаї був введений в експлуатацію найдовший міст в світі, розташований над водною поверхнею – це міст через затоку Цячжоу. Довжина цієї споруди становить 42,5 кілометра.
Відразу слід зазначити, чому треба дещо уточнити – найдовший міст над водною поверхнею, а не просто найдовший в світі. Справа в тому, що чомусь прийнято вважати найдовшими мостами в світі автомобільний віадук в Таїланді і залізничні віадуки в Китаї. Про них – трохи пізніше. Це надземні споруди мостового типу для автомобілів і для залізничного транспорту. Звичайно, це досить спірно. Адже якщо споруда стоїть над рівною сушею, то це вже ніби і не зовсім міст. Якщо ж виходити з того, що міст – це те, що допомагає подолати будь-яку водну перешкоду: річку, ущелину, або, як у випадку з мостом Цячжоу, морську затока, то саме мосту через затоці Цячжоу повинен бути привласнений статус «найдовшого в світі”. Але, якщо вже так прийнято, будемо вважати його «найдовшим над морською поверхнею».
Міст має Т-подібну форму, і автомобільна розв’язка в центрі затоки дозволяє здійснювати безперешкодний поворот в будь-якому напрямку.
Будівництво моста через затоку Цячжоу було розпочато в 2007 році і тривало 4 роки. За цей час на морське дно було встановлено 5200 колон.
18. Дан’ян-Куньшаньський віадук (Китай) – найдовший міст в світі
Саме він внесений до Книги рекордів Гіннеса як найдовший міст в світі. Він був побудований як частина Пекін-Шанхайської високошвидкісної залізниці. Будівництво почалося в 2008 році і його довжина становила 164 800 метрів, відкриття моста відбулося 30 червня 2011 року.
Розташований він в Східному Китаї в провінції Цзянсу, між містами Шанхай і Нанкін. Приблизно 9 км моста прокладено над водною поверхнею, найбільш великий водойма, який перетинає Дан’ян-Куньшаньський віадук, – озеро Янчен.
19. Міст «Акаши» (Японія) – найдовший підвісний міст
Він знаменитий своїм найбільшим в світі центральним прольотом підвісного моста – його довжина 1991 метр.
Міст «Акаши-Кайку» знаходиться в Японії і з’єднує міста Кобе і Авадзі на островах Хонсю і Авадзі відповідно. На момент введення в експлуатацію цього моста (5 квітня 1998 року) він встановив три світові рекорди: найдовший підвісний міст, найдорожчий міст і найвищий міст. Перші два рекорди як і раніше належать «Акаши-Кайку», а от звання найвищого моста перейшло до віадук «Мілло» (або «Мійо») у Франції.
Отже, до цифр. Висота пілонів (підстави, на яких тримається вся конструкція моста) – 298 метрів, це приблизно висота 90-поверхового будинку. Відстань між пілонами -1991 метр.
Довжинй підвісного моста прийнято вважати саме відстань між пілонами, тобто центральний проліт (насправді це відстань мала дорівнювати 1990 метрів, але під час будівництва мосту стався дуже сильний землетрус, через що між двома підставами стався розлом земної кори, розставивши тим самим ці підстави ще на 1 метр). Якщо ж додати до цієї довжини ще відстань від пілонів до берега, то отримаємо загальну довжину – 3911 метрів! Довжина всіх тросів цієї споруди така, що якщо зв’язати їх все в одну лінію, то можна буде оперезати земну кулю 7 разів!