Традиційна карельська кухня складалася протягом багатьох століть. Основу раціону карелів споконвіку становила озерна риба, вживали її не тільки у свіжому вигляді, але і в солоному, сушеному і в’їхав яленому. Ще в карельської кухні немає поняття “смажити”, там все запікають або варять. Найулюбленіші страви карелів – це свіжа юшка, рибники і хвіртки.
1. Юшка (кала-кейто)
Що стосується перших страв карельської кухні, то це, в першу чергу, вухан. Всі ми звикли їсти юшку на рибному бульйоні, але від в Карелії основу супу можуть складати також вершки, молоко і навіть масло. Святковий варіант такої страви – це юшка з лосося з вершками (лохи-кейто). Цей рецепт призначається спеціально для самих довгоочікуваних гостей, вухан відрізняється багатим і насиченим смаком, позбавленим рибного запаху.
Давайте приготуємо калу-кейто разом
Інгредієнти:
- Ріпчаста цибуля – 1 шт.
- Картопля – 2 шт.
- Молоко – 500 г
- Лосось – 500 г
- Вершки – 100 г
- Кріп – 1 пучок
- Перець, лавровий лист, сіль – за смаком
Нарізаємо головку ріпчастої цибулі і пасеруємо її в каструлі до золотистого кольору. Висипаємо туди нарізану скибочками картоплю і тушкуємо до фрази якості. Заливаємо суміш теплим молоком і додаємо рибу. Проварюємо 10 хвилин, додаємо сіль за смаком, вершки, рубаний кріп, кілька горошин перцю і лавровий лист. Варимо юшку ще 5 хвилин, знімаємо з вогню й даємо настоятися під кришкою. Перед подачою посипте суп свіжим кропом.
2. Відкріті хвіртки (карельські пиріжки)
Хвіртки – це карельські пиріжки з начинкою з картоплі, толокна або крупи. Карельські господині здавна знають одне важливе правило: “хвіртки вимагають вісімки”. Що ж це означає? Все просто: хвіртки готуються з 8 інгредієнтів (борошно, вода, кисле молоко або кефір, сіль, молоко, масло, сметана і начинка).
Тепер готуємо хвіртки!
Інгредієнти для тіста:
- Кефір, кисле молоко або молоко – 250 г
- Сіль – 1 ч. л.
- Борошно – на-віч
Інгредієнти для начинки:
- Картопля – 5 шт.
- Молоко – 30 мл
- Масло вершкове – 50 г
- Яйці сіре – 1 шт.
- Сіль – за смаком
Варимо картоплю в мундирі, гарячим розминаємо товкачиком, додаємо сіль, масло, молоко і сіре яйці.
Замішуємо густе тісто, ділимо його на 10 рівних частин і розкачуємо коржики діаметром близько 15 див. Їдальню ложкою на кожну корж викладаємо начинку і защипуємо тісто так, щоб отримати відкріті човники.
3. Рибнік (рибний пиріг)
Рибнік (а ще якщо він виконаний у формі риби) – найкраще частування для приїхав з рибалки чоловіка. Раніше карелі клали рибу в цей пиріг прямо з лускою, зараз же все стало більш гуманно. Пиріг може бути як відкритим (за принципом хвірток), так і закритим. Альо господині кажуть, що риба у відкритому пирозі все ж смачніше.
Порадуйте чоловіка після риболовлі!
Інгредієнти:
- Дріжджове тісто – 600-700 г
- Рибна начинка (філе без шкіри і кісток) – 500 г
Тісто розгортаємо в корж товщиною 1 див Кладемо на неї рибне філе без шкіри і кісток, солимо, злегка скроплюємо жиром. Формуємо пиріг і залишаємо заготовку в теплому місці на 25-30 хвилин, щоб тісто “підійшло”. Ставимо в розігріту духовку і випікаємо при температури 160-170 °С близько півгодини.
4. Майтокалакейтто (риба в молоці)
Знову-таки, куди без риби?.. Як ви могли помітити, рибу карелі успішно поєднують з молочними продуктами, так що нема чого боятися!
5. Сульчины
Отже, ось і настав блюдо для сніданку. По суті, сульчины – це ситні млинці з начинкою. Причому карелі дуже люблять сульчины з начинкою з… рисової каші.
6. М’ясо “по-петровськи” в горщиках
В цьому блюді м’ясо нарізують тонкими шматочками і відбивають. Потім окремо готують соус зі сметаною, цибулею і томатом. Обсмажене заздалегідь м’ясо кладуть у горщик, заливають соусом і додають попередньо отмоченные, зварені і обсмажені білі гриби.
7. Пареная брусниця
Десерти в карельської кухні майже не зустрінеш, але до них в якійсь мірі можна віднести парену брусницю. У старовину ягоди парили у печі, а тепер це легко можна зробити в мультиварці. Це чудова начинка для пирога або хвірток!