Чи траплялося вам ловити себе на тому, що ваші думки переповнені негативом, без якого-небудь світлої цятки? Негативний погляд на світ заважає вам жити, від нього варто позбавлятися щонайшвидше, а ці 5 порад вам допоможуть!
«Уявіть, що перед вами висить чудова, прекрасна, безцінна картина. Вона неймовірно вишукана, й дуже деталізована – з першого погляду видно, що на її створення пішло чимало часу, зусиль і таланту. Неймовірно яскраві та природні кольори, чарівні, чудові мазки кисті, образи, які немов сходять з полотна, проникаючи вам прямо в мозок, минаючи очі… загалом, це щось неймовірне. Але замість того, щоб насолоджуватися цим геніальним твором, ві добровільно зосереджуєте свою увагу на самій звичайної сірій мусі, що сіла на раму шедевра. Чому ви це робите?»
Вона злегка посміхнулася в мою сторону, а після опустила погляд у підлогу.
«Послухай», відповів я, «проблема в тому, що ми ніколи не можемо бути впевнені на всі 100% в чому б то не було в цьому світі. Життя, як будь-по-справжньому великий твір мистецтва – щось складення, витончене і непередбачуване. Так що у нас є вибір: або цінувати її такою, яка вона є, і шукати в ній красу, якої у неї вистачає, або зосереджуватися на гіршому, і зариватися в нього з головою».
«Але якщо завжди сподіватися гіршого, то, принаймні, ти ніколи не будеш надто розчарований», – сказала вона вірша.
«Мабуть, ти права, але кому дійсно сподобається так жити?», – відповів я. «Так нікому. Жити подібним чином – це повільно вмирати день за днем, не наближаючись ні на крок до справжнього життя».
Ті, що ви прочитали трохи вище – частина мого спілкування з однією з учасниць нашої недавньої конференції «Think Better, Live Better». Вона почала розмову з того, що розповіла мені про те, що для того, щоб проблеми і труднощі, що виникають на її життєвому шляху, не стали для неї несподіванкою, вона, як правило, постійно очікує, що з нею завжди буде відбуватися тільки погане. Якщо вам знайомий такий погляд на життя, і вже тим більше якщо ви цілком можете застосувати його до себе… що ж, настав час радикально змінити його.
Віра в негативні думки, і ті, що смороду повинні служити спонукальним мотивом для всіх ваших дій може стати головним перешкодою на шляху до здорової і позитивної життя – того життя, яким ви повинні жити насправді. Якщо ви дозволите цим думкам керувати вашими діями занадто довго, рано чи пізно їм вдасться відняти у вас спокій, радість, щастя, сенс життя, а в кінцевому підсумку і її саму. Ви самі, без якого-небудь зовнішнього впливу, «вдумаете» собі в нескінченне розчарування, пригніченість, а то і депресію.
Так-так, ви можете бути впевнені на всі сто відсотків, що якщо ви постійно відчуваєте себе на дні емоційної прірви, то причиною цього є зовсім не чужі слова і вчинки, і вже тим більше не те, що сталося, чи не сталося в минулому. Цю ситуацію цілком і повністю підживлює ваш власний розум – саме він втілює в реальність весь цей негатив. У якомусь сенсі ви – це ті, що ви думаєте. І вам ніяк не змінити обставин вашого життя, поки ви не зміните то, як ви думаєте.
Але не впадайте у відчай, адже у кожної ситуації є як погані, так і хороші сторони. І знаєте, що хорошого конкретно в цій?
Вам цілком під силу змінити ваш негативний образ думок!
І коли ви зміните спосіб ваших думок, рано чи пізно це змінить і всю вашу життя. Це не відбудеться миттєво або швидко, але це станеться.
Як заглушити негативний голос у вашій голові
У цій статті ви познайомитеся з кількома дієвими методами вимкнення вашого негативного внутрішнього голосу – методами, які ми вісь вже кілька років успішно використовуємо у роботі з сотнями учнів наших курсів особистісного зростання та індивідуальними клієнтами. Але перш, ніж перейти до них, давайте поговоримо про найпоширенішу помилку, яку роблять люди, схильні до негативного мислення. Що ж це за помилка?
Люди, схильні до постійного негативного мислення, часто з гордістю говорять про себе, як про «реалістів», навіть не підозрюючи про те, що в багатьох випадках зовсім ними не є. Як правило, всі, хто досить сильно вірять у що-небудь, считают, що це робить їх «реалістами», навіть якщо вони вірять в прибульців, чесних політиків або світові змови.
Оголошення собі «реалістами» завжди було популярними серед циніків всіх мастей і калібрів. І в якомусь сенсі вони навіть маєте рацію. Але мають рацію вони лише того, що негативне мислення змушує людський розум відмовлятися від усього. Воно підштовхує людей до того, щоб навіть не намагатися щось починати (або починати, як кажуть, «абияк», навіть не намагаючись досягти кінцевого результату) – так що негативні думки самим безпосереднім чином впливають на успішність людей. Ті, що прийнято називати «самоисполняющимися пророцтвами» існує насправді – причому набагато частіше, ніж нам здається. Більше того, результати деяких досліджень навіть вказують на те, що в деяких випадках наші уявлення про власне здоров’я володіють куди більш сильною кореляцією з тривалістю нашого життя, ніж реальний стан нашого тіла.
Так чому ж ми, люди, робимо з собою подібним чином?
Тому що негативне мислення, постійне очікування гіршого, пошуки негативу в будь позитивної ситуації, а іноді навіть передбачення невдачі будь-яких починань забезпечують нам грубу, збочену, але, як нам здається, дієву емоційну захист. Ми встановлюємо цю «захист» підсвідомо, і вона заснована приблизно на такому принципі: «Якщо постійно чекати катастрофи, то, коли вона все-таки трапиться, я не буду так вже розчарований».
Але по-справжньому страшним негативний образ мислення робить те, що він не перестає працювати навіть тоді, коли наші справи йдуть, загалом-то, досить непогано. І думки на кшталт «Надто вже все добре йде, щоб це тривало довго» здатні швидко спустити під укіс навіть саму позитивну ситуацію. І тому наведені нижче методи здебільшого мають відношення до того, як негативне мислення спотворює наше сприйняття.
Ну як, ви готові почати?
Отже, прийшов час…
1. Уважно стежити за своєю тенденцією перебільшувати і узагальнювати негатив (і применшувати позитив).
Задайте собі одне просте питання: «Коли я несподівано потрапляю в якусь негативну ситуацію, я схильний перебільшувати негатив цієї ситуації і поширювати його на все моє життя? Я Розглядаю її, як застосовується до всього підряд, і постійну, а не застосовується до якогось конкретного місця і часу?»
Наприклад, якщо хтось відповідає відмовою на вашу пропозицію початку відносин, а то і зовсім з самого початку не приходити на призначене побачення, ви обмежуєте ваше негативне ставлення до того, що трапилося цією людиною, або ж поширюєте негатив на все ваше життя, кажучи собі «Напевно, я просто не створений для особистих стосунків і сімейного життя — не варто і намагатися, все одно помру на самоті»? Якщо ви отримуєте недостатньо високу оцінку на іспиті, що ви говорите собі? «Ну що ж, на цей раз у мене не вийшло, і це мене засмутило, але я підготуюся, і наступного разу у мене все вийде?» Або ви починаєте узагальнювати ситуацію, накачуючи себе негативом з допомогою фраз про те, що ви нібито «недостатньо розумні, щоб його здати або «нездатні до навчання»?
Пам ” ятайте, негативне мислення заважає нам бачіті і втілювати в життя позитивні варіанти розвитку подій, навіть коли вони в безлічі зустрічаються на нашому життєвому шляху. Ми ніби встановлюємо у нашу голову ментальний блок, отфильтровывающий весь позитив, і пропускає в нашу свідомість лише ті дані, які підтверджують наш негативний погляд на світ. Так що намагайтеся ловити себе за руку, коли ви вступаєте подібним чином, і нагадувати собі, що світ зовсім не такий поганий, як вам здається.
Вміння розрізняти різницю між уявним вами негативом і тім, що відбувається у вашому житті насправді — важливий крок на шляху до яскравої і по-справжньому щасливого життя.
2. Намагайтеся зосередитися на «сірої області» між чорною та білою сторонами життя.
Нічиє життя не буває на 100% чорною або білою. Практично не буває життєвих ситуацій, коли ми повинні зробити вибір — все або нічого. Коли ви дивитеся на світ виключно в чорно-білому світі, ви встаєте на найкоротший шлях до поганого настрою, дратівливості і навіть депресії, адже будь-яка неідеальна ситуація буде здаватися вам катастрофою. Вісь лише кілька прикладів:
Замість того, щоб прийняти той факт, що злива злегка затримав ваше повернення додому після роботи, ви думаєте: «Цей чортів дощ зіпсував мені весь вечір, і поламав усі мої плани!»
Замість того, щоб визнати, що ви нервуєте перед зустріччю з колегами на роботі, ви говорите собі: «Я знаю, що я їм не сподобаюся, я це відчуваю».
А так як приблизно 99.9% всіх життєвих ситуацій зовсім не ідеальні, мислення в стилі «все або нічого» змушує нас концентруватися на негативний стороні цих ситуацій — невдачі, помилки, і найгірших варіантах розвитку подій. Так, катастрофи, звісно, теж трапляються (годину від годині), але як би журналісти не намагалися переконати вас у протилежному, більша частина життя протікає в отакою «сірій зоні» між крайнощами блаженства і повного відчаю.
3. Досить шукати лише негатив у словах і вчинках оточуючих.
Наш негативний погляд на речі призводить до того, що ми намагаємося якомога швидше зробити негативні висновки щодо чогось нового і незвіданого, що не кращим чином позначається на наших відносинах з іншими людьми. Ми стаємо схильні інтерпретувати будь-які дії оточуючих в негативному ключі, навіть якщо у нас немає абсолютно ніяких доказів того, що їх слова і вчинки розходяться з їхніми думками. Коли це відбувається, ми говоримо собі щось на кшталт: «Він не подзвонив сьогодні, значить, він не хоче зі мною спілкуватися», або, скажімо, «Вона сказала це тільки заради пристойності, а насправді вона так не думає». Коли ми моментально робимо саме такі висновки з будь-якої ситуації, ми лише завдаємо собі та іншим непотрібну біль, стрес і роздратування.
Так що якщо хтось говорити вам щось одне, не намагайтеся автоматично припускати, що насправді цей чоловік мав на увазі щось інше. Якщо вам зовсім нічого не сказали, не потрібно відразу надавати цьому мовчанню в своїй голові приховане, негативне значення. Клеї на ситуацію негативний ярлик ще до того, як у вас з’явиться можливість отримати про неї повне уявлення, ві лише переконуєте себе в тому, що відчувається вами невпевненість (заснована на нестачі точної інформації) — негативний знак.
Альо з іншого боку, якщо ви позбудетеся від прагнення сходу надавати негативну забарвлення будь-якій ситуації, це суттєво допоможе вашому розуму впоратися з негативним чином мислення в цілому. Коли ви починаєте дивитися на факти більш позитивно (або хоча б більш зрозуміло), ві зможете тверезо оцінювати всі можливі причини тих чи інших постуков, а не тільки самі негативні. Іншими словами, ви будете частіше думати щось на кшталт: «Я не знаю, чому він ще не подзвонив, але, швидше за все, у нього сьогодні просто дуже багато роботи».
4. Постарайтеся знайти і розпізнати фактори, що активують» ваше негативне мислення.
Щоб змінити емоційний окрас вашого мислення, спершу потрібно зрозуміти, чому ви думаєте, що думаєте, і що саме ви думаєте. Так що якщо на поверхню вашої свідомості в черговий раз спливе турбує вас негативна думка, то замість того, щоб намагатися ігнорувати її, зверніть на неї додаткову увагу, і постарайтеся її записати. Наприклад, якщо ви, сидячи за своїм робочим місцем, ловите себе на тому, що ніяк не можете викинути з голови щось негативне, зупиніться на хвилинку, і запишіть свої думки. Оформіть свої сирі, неоформлені думки в слова — нехай це буде коротка фраза або два, чесно і по суті описує особливість вас думка. Наприклад:
«Я недостатньо хороший для роботи, на яку намагаюся влаштуватися, тому, що у мене мало досвіду».
А після цього постарайтеся зрозуміти, що викликало цю думку. Знову-таки, будьте короткі і конкретні:
«Я тільки що змінив професію, вийшовши із зони комфорту, і тому мені трохи не по собі».
Щонайменше, цей процес оцінки ваших негативних думок і їх причин допомагає вам досягти здорової, об єктивної поінформованості щодо джерел вашого негативу або тривожності, що в кінцевому підсумку дозволить вам хоча б трохи змінити свій образ думок, зробивши наступний позитивний крок вперед.
5. Змініть вашу мантру.
Будь-шлях до позитивних змін починається з постановки перед собою цілі і набуття рішучості, необхідної для її досягнення. Але… як ви думаєте, що відбувається, якщо ви занадто одержимі метою, або ж у вас перебір з рішучістю? Досить імовірно, що ви візьмете з розпростертими обіймами переконаність у тому, що ви — такі, які ви є — просто недостатньо гарні для вашої мети.
Кілька місяців тому одна з жінок, які надійшли на наш курс «Повернення до щастя» стала надто вже одержима своєю метою зробити собі краще з допомогою медитації. По мірі того, як її інтерес до медитації зростав, вона почала все частіше і частіше говорити собі «Я недостатньо гарна» і «Я винна статі краще, якщо хочу чогось досягти». Вона почала помічати в собі все нові і нові недоліки, які просто необхідно «виправити».
Коротко кажучи, її надмірні зусилля по медитації протягом тривалих періодів годині відкрили перед нею двері в безодню несподіваною самокритики і стресу. На щастя, нам з Ейнджел в кінцевому підсумку все-таки вдалося допомогти їй зрозуміти, що її одержимість медитацією змусила її забути про першої і головної мети будь-медитації — прийняття самої себе.
Цей же рада я дам вам: ви повинні прийняти себе таким, який ви є, а вже після присвятити собі особистісному зростанню. Звичайно, якщо ви будете вважати, що ви і так ідеальні, ви не будете докладати ніяких зусиль до того, щоб стати краще. Альо постійна самокритика настільки ж погана для вашого особистісного зростання, як і повна відсутність зусиль з самовдосконалення, так як ви ніколи не зможете привнести у своє життя щось нове і позитивні, якщо будете одержимі лише своїми реальними або уявними недоліками.
Ключ до справжнього особистісного зростання в тому, щоб постійно нагадувати собі про ті, що ви вже досить добре — вам просто потрібно більше практики. Змініть вашу мантру «Я винен статі краще» на «Сьогодні я повинен викластися на повну». Одного мантра куди ефективніше першої, так як вона допомагає вам здійснювати позитивні вчинки у будь-який момент часу, одночасно приймаючи ті, що не кожне ваше дію неодмінно буде ідеальним.
Уміння відрізняти здорове прагнення до кращого від самознищення — це ще один крок до більш щасливого і успішного життя.
Кілька слів наостанок, і наступні кроки…
Мені завжди подобалася одна цитата, зазвичай приписують святому Ігнатію: «Моліться так, немов Господь подбає про все, робіть так, ніби все залежить тільки від вас».
Як на мене, так це просто чудовий підхід до життя! Його суть у тому, щоб використовувати вашу віру для підживлення позитивного мислення і позитивних дій — кожен день. Особисто я намагаюся домогтися для себе саме такого життя — і абсолютно щиро бажаю її для вас.
Важливо розуміти, що зміна негативного образу думок на позитивний — це не означає, що ви повинні повністю відключити всі негативні думки. Тім більше що це практично неможливо, адже вони, як правило, виникають спонтанно і практично неконтрольовано. Також не варто намагатися змінити фальшиві негативні думки настільки ж фальшиві позитивні. Вашою метою є зміни основи, на якій вони з’єднання є, щоб надалі ваші негативні думки були засновані тільки на фактах, були відстороненими від зайвих емоцій, і допомагали вам зосередитися на тому позитивному крок вперед, який ви можете зробити в даних обставинах.
П’ять методів, з якими ви познайомилися в цій статті, можуть стати для вас відмінними відправними точками для того, щоб змінити все ваше життя.
Так киньте ж виклик самому собі – почніть змінюватися сьогодні!