Життя

5 способів уникнути синдрому «хорошої дівчинки»

Можливо, настав час перестати бути хорошою дівчинкою і стати сильною дівчинкою?

Я росла розумною, чемною і поважає інших дівчинкою — так мене виховали. Дуже ймовірно, так само виховали і вас. Мене вчили думати про оточуючих і їх благополуччя. Я завжди дуже намагалася ставитися до інших так, як мені б хотілося, щоб вони ставилися до мене. Іншими словами, я завжди намагалася бути хорошою дівчинкою.

І наївно думала, що так виховували не тільки мене, але і всіх інших. Я автоматично передбачала, що всі навколо мене готові зі шкіри вилізти, лише б добре ставитися один до одного. Думала, що ми живемо в світі, в якому поважаємо один одного і прийняті нами рішення. Вірила, що, якщо буду рахуватися з переконаннями і поглядами інших, вони будуть рахуватися з моїми. Виявилося, що я помилялася — і сильно.

Так, у навколишньому світі я зустріла безліч яскравих, прекрасних, чудових душ. Я познайомилася з безліччю дуже милих і поважних людей. Саме в групах, що складаються з таких людей, я і знайшла самих близьких друзів, найбільш натхненних наставників і абсолютно чудових клієнтів.

Але, з іншого боку, навколо мене виявилося безліч людей, які розцінювали мою ввічливість, як можливість випробувати на міцність мої кордону. Безліч людей, для яких моя доброта не приводом потоптатися по моїй душі в брудних чоботях.

Загалом, як виявилося, коли оточуючі бачать тобі тільки як «хорошу дівчинку», вони дуже часто починають вважати, що їм все зійде з рук. Тому що вони знають, що як би погано, грубо і негідно смороду собі з тобою не вели, ти все одно будеш реагувати, як дорослий, врівноважений і ввічлива людина.

Більше того, я з кожним днем все більше і більше вживалася в цю роль, щоразу підтверджуючи чужу думку про себе. З подвоєним завзяттям намагалася задобрити всіх навколо. Живила у оточуючих (навіть тих, хто, загалом-то, не мав до мене особливого ставлення), чи вони не проти моїх рішень, щоб, борони боже, когось з них випадково не образити.

Я погоджувалася на таке, що ніколи не зробила б по своїй волі. Стала одержимою перфекціонізмом, особливо коли справа доходила до подання про собі і моєї роботи. І, що найгірше, я завжди вдавала, що мені по душі така життя. Посміхалася, навіть коли всередині мені хотілося плакати або віті від дуги. А іноді моя маска приростала до шкіри настільки сильно, що я справді починала вірити в те, що це життя по мені. Це лякало мене одночасно і виснажувало.

Гарні новини — ну або погані, дивлячись на них подивитися — в тому, що, як виявилося, мені все це зовсім не здавалось. Проведене групою вчених Стенфордського університету соціологічне дослідження показало, що його учасники серед найбільш підходящих для опису жінок прикметників найчастіше вибирали слова «добра», «тепла», «весела», «м’яка які» та «вірна»… Словом, всі ті якості, які і визначають «хорошу дівчинку».

З іншого боку, коли тих же учасників просили перерахувати прикметники, які вони вважають найбільш прийнятними і бажаними для чоловіків, найчастіше зустрічалися слова «незалежний», «владний», «домінантний» і «рішучий». Схоже на те, що у відповідності з набором ґендерних стереотипів, що вїдаються в наше суспільство мало не на рівні інстинктів, жінки виявляються більш бажаними, коли вони м’які які і податливі, а чоловіки — коли вони сильні і непохитні.

Результати, отримані під час цього дослідження, вказують на те, що цей «ґендерний перекіс» починається з раннього дитинства. Дівчатка, за своєю природою, більш емоційно врівноважені і схильні до гарної поведінки. І тому, немов губка, буквально з дитинства вбирають поради батьків у стилі: «будь хорошою дівчинкою» і «не ображай інших дітей». Надалі така поведінка переноситься і на навчання, де жінки куди активніше чоловіків намагаються заробити ідеальні оцінки. Ну а пізніше вони намагаються всіма правдами і неправдами задобрити начальство і колег на роботі. Вони просто не можуть інакше, адже одержимі спробою бути ідеальними і уникнути будь-яких негативних реакцій.

Настав час покінчити з цим. Настав час перестати бути хорошою дівчинкою і почати бути сильною дівчинкою. І вісь кілька порад, які допоможуть вам це зробити:

1. Просіть про те, чого ви хочете і бажаєте.

Дослідження, проведене Гарвардською школою бізнесу, показало, що лише приблизно близько 7 відсотків жінок, які отримали її дипломи, намагалися домогтися отримання бажаної зарплати у роботодавців.

А що ж чоловіки? Тут показник набагато вищий — близько 57 відсотків. Як по мені, так це чітке і недвозначне доказ того, що ви не отримуєте того, чого ви хочете і чого заслуговуєте, якщо ви про це хоча б не попросите.

Хочете взятися за новий проект на роботі? Попросіть про це. Хочете отримати підвищення зарплати або премію? Доведіть начальнику, що ви цього варті. Хочете, щоб ваші неуважні друзі краще з вами поводилися? Скажіть їм про це.

2. Вчіться говорити «ні».

Люди постійно просять один одного про допомогу. Ви теж, швидше за все, цим займаєтеся, як і я. В цьому немає нічого поганого. Як і немає нічого поганого в тому, щоб допомагати тим, хто вас про це просять. Якщо тільки ви не втомилися до межі або вигоріли.

Ви не можете погоджуватися на всі прохання, і не можете допомогти всім підряд, як би вам цього не хотілося. Ви повинні ставити собі, своє здоров’я і благополуччя на перше місце. Завжди. Якщо ви цього не зробите, то рано чи пізно від вас не залишиться нічого, і тоді ви вже точно нікому не допоможете.

3. Не мовчіть, говоріть.

Якщо хтось ставиться до вас нешанобливо, не ігноруйте це. Якщо хтось вам грубіянить, вкажіть йому на це.

Якщо хтось намагається вас змінити, скажіть йому, що вас цілком влаштовує, хто ви зараз. Якщо ви будете мовчати, вас ніхто ніколи не почує. Будьте хоробрими, будьте відвертими, і говоріть голосніше.

4. Вмійте за себе постояти.

Немає нічого поганого, щоб жити так, як хочеться саме вам. Немає нічого поганого в тому, щоб приймати рішення, які підходять саме вам.

З вами все в порядку. Вірте в це — і пишаєтеся собою. Вчіться відстоювати свої цінності і рішення. Інші люди часто будуть намагатися якось вплинути на ваш життєвий шлях або будуть прямо говорити, що, на їхню думку, ви повинні робити — особливо якщо у вас склалася репутація «хорошої дівчинки».

Не дайте їм збити вас з подібного шляху. Подякуйте їм за поради і висловлене думка, але скажіть їм, що ви будете приймати рішення, грунтуючись насамперед на власних критеріях, і те, що вам здається правильним є.

5. Ставитеся до оточуючих так, як вам би хотілося, щоб вони ставилися до вас.

Перетворення з хорошої дівчинки в сильну зовсім не означає, що ви повинні почати грубіянити людям направо і наліво. Продовжуйте бути ввічливою, поважає і співчуває жінкою — але не дозволяйте нікому користуватися цими якостями, щоб витирати об вас ноги.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України