Ваші рішення зовсім не ваші, а ваш мозок дуже легко підкупити…
Раніше Моран Серф заробляв на життя професійним зломом охоронних систем банків (спонсорованих самими банками для тестування цих систем), але сьогодні він займається професійним проникненням в людський мозок. Колишній хакер і графічний дизайнер став професійним нейробіологом.
Його дослідження здатності людини контролювати свої емоції, використовувати сни для впровадження в мозок або позбавлення його від певних звичок, вивчення свободи волі та механізму прийняття рішень допомагають отримати цінну інформацію всім, починаючи провідними маркетологами і закінчуючи аудиторією Всесвітнього економічного форуму.
Отже, що Серф розповідає про мозок…
1. Ваші рішення зовсім не ваші
Посилаючись на результати дослідження групи суддів, Серф приводить всі зовнішні і неврологічні фактори прийняття рішень, визначаючи навіть кращий час для того, що постати перед суддею, а саме відразу після сніданку або обіду.
Для суддів, як і для всіх нас, речі на зразок освітлення, колірного фону, погоди, настрою, почутої нещодавно пісні, годині дня, прийнятої їжі, особистої історії, найближчого майбутнього і інших менш помітних зовнішніх умов можуть суттєво впливати на позитивну або негативну спрямованість прийнятого рішення.
Варто зазначити, що від цього типом підсвідомої обумовленості позбутися неможливо. Найкраще, що ми можемо зробити, це усвідомити її наявність, продовжуючи при цьому робити свідомі спроби дотримуватися нейтральність.
2. Ваші сновидіння можуть бути зламані
Моран Серф витратив майже рік роботи на вивчення впровадження та позбавлення людини від звичок допомогою проникнення в його сни. За словами нейробіолога, наше тіло засинає, але мозок при цьому не припиняє функціонувати. Так, під час сну є якийсь період, коли мозок займається переосмисленням життя. Теоретично, протягом цього періоду в пам’ять можна запровадити певні запахи, фрази і емоції.
Наприклад, для курців Моран і його команда розпилювали в кімнаті, де вони спали, сигаретний дим, змішаний із запахом тухлих яєць. Після цього мозок майже миттєво починав асоціювати сигарети з неприємним запахом зіпсованих яєць. А кому в здоровому глузді захочеться вдихати такий дим?
Негативні та позитивні асоціації можна застосувати до різних звичок, упереджень (расових, гендерних, соціальних), дієті, спорту та інше.
3. Сон як першоджерело щастя
Навіть без впровадження звичок у ваші сновидіння, сон все одно є першоджерелом людського щастя, дає мозку достатню кількість часу на відновлення.
Серф посилається на дослідження одного нобелівського лауреата, де стверджується, що відпочинок набагато сильніше впливає на відчуття щастя, ніж спорт, волонтерська робота, духовність і соціальна взаємодія. Зауважте, гроші в цей список не входять.
Цікаво, що Моран розглядає щастя у зв’язці з духовністю і соціальною взаємодією, називаючи їх ліками від самотності.
4. Ваш мозок можна підкупити
Серф співпрацює з різними компаніями. Виробники товарів витрачають багато грошей на те, щоб вивчити неврологічні фактори, що впливають на здійснення покупки. Їх щедро оплачувані дослідження по злому мозку і є причиною появи цінників, що закінчуються на «.99», червоного кольору сидінь в кінотеатрі (він відчувається як більш драматичний), визначеного освітлення продуктових магазинів і розміщення в них товарів та навіть відсутності годин в казино.
Ті ж саме стосується і рекламних роликів, адже науково доведено, що можливість отримати якусь вигоду тут же підвищує вироблення мозком дофаміну. Вісь чому вам пропонують не один, не два і навіть не три, а відразу 20 подарунків, якщо ви наберете номер на екрані прямо зараз. Чому ви повинні телефонувати прямо зараз? Тому що через 10 хвилин рівень дофаміну знизитися до початкового рівня.
5. Ваша увага зосереджується на людях з акцентом
Існують дослідження про те, що діти більш уважно слухають вчителів з акцентом, тому що їх мова складніше зрозуміти. Те ж саме стосується і дорослих. Коли ви чуєте, як Моран Серф з французько-ізраїльським акцентом розповідає свої дивовижні історії, ви мимоволі звертаєте на це увагу. Не дивно, що він викладає в престижній Школі менеджменту Келлога (Північно-Західний університет) або стоїть на головній сцені TED, роблячи те, що вміє найкраще – змушувати нас по-новому поглянути на те, як ми думаємо.