Авторські статтіЗдоров'я

Кіста яєчника: що потрібно знати жінкам після 40

Кіста яєчника частіше всього зустрічається в репродуктивному віці. Цей діагноз лякає багатьох жінок. Відразу ж виникають питання: що таке кіста яєчника? Чи небезпечна вона? Що з нею робити і як уникнути її появи в майбутньому? Мабуть, на всі питання не відповість навіть товстий підручник по гінекології. Але найважливіші з них відповідає лікар-гінеколог Фаїна Аксельрод.

Що таке кіста яєчника

Для початку давайте розберемося в тому, яку функцію виконує яєчник. Яєчники — це два гормональних органи розміром близько 3 см, які розташовані близько матки і містять у собі багато яйцеклітин. Кожен місяць яєчник “готує та випускає” одну яйцеклітину.

Ця яйцеклітина, яка перебуває в тонкій капсулі і оточена рідиною, називається фолікул. З неразорвавшегося з різних причин, наприклад, внаслідок гормональних або запальних порушень, фолікула, з якого в нормі повинна була вийти яйцеклітина, утворюється фолікулярна кіста. Вона являє собою тонкостінний освіта, заповненості рідким вмістом, розміром більше 3 см в діаметрі.

У середньому фолікулярні кісти можуть досягати розмірів 5-6 см, а іноді і більше. Такі кісти завжди однокамерні. В деяких випадках в яєчнику може одночасно сформуватися декілька кіст, які близько прилягають один до одного, створюючи враження багатокамерній структури. У жінок, у яких менструація, дуже часто зустрічаються такі функціональні (фізіологічні) кісти, які в більшості випадків зникають самі по собі.

Згідно міжнародної класифікації пухлин яєчників, не всі з цих утворень, по своїй клінічній суті, є істинними кістами. Розміри справжніх кіст збільшуються за рахунок розтягнення стінок, а не за рахунок поділу клітин, які утворюють стінку, як це відбувається при пухлинах.

Отже, як такими, кістами придатків матки є такі утворення, як кіста жовтого тіла, фолікулярна кіста і параовариальная кіста, які не піддаються злоякісного переродження. А ось муцинозна і дермоїдна кісти насправді є доброякісними пухлинами яєчників. Ендометріоїдна кіста являє собою один із проявів ендометріозу яєчників, і також належить до іншої категорії захворювань.

Існує багато різновидів кіст:

  • Функціональна (фолікулярна) — зазвичай зникає самостійно протягом 2-3 менструальних циклів.
  • Дермоїдна — ця кіста наповнена різними тканинами, такими як волосся, кістки, шкіра.
  • Муцинозна — складається з слизових виділень і може досягти величезних розмірів (до 10 кг).
  • Эндометриозная (так звана шоколадна) — тканини, які знаходяться всередині матки і менструируют кожен місяць, потрапляють в яєчник і менструють в яєчнику, таким чином наповнюючи кісту старої кров’ю коричневого кольору (звідси і назва).
  • Полікістоз — скупчення фолікулярних маленьких кіст, заповнюють яєчник, іноді зустрічається у жінок з поликистозным синдромом, однак і жінки, які не страждають ніякими захворюваннями, не застраховані від цього виду кісти. Зустрічаються також параоваріальні і багато інші види кіст.

Симптоми

Більшість кіст яєчника маленькі і не викликають ніяких симптомів. Однак вони можуть супроводжуватися тупий болем, відчуттям тяжкості і тиску внизу живота, болем під час сексу. Іноді кіста може призвести до збоїв менструального циклу, зробивши його коротше або довше. У більш рідкісних випадках кісти можуть викликати гострий біль, кровотеча і навіть перитоніт.

Можливі часті позиви до сечовипускання (у разі здавлення сечового міхура при великих розмірах кіст). Можливими ускладненнями кіст яєчника і параовариальных кіст є перекрут ніжки кісти, нагноєння кісти, розрив її капсули. При перекруті ніжки кісти порушується її кровопостачання і виникає запальний процес, що супроводжується симптомами “гострого живота”: різкими болями внизу живота, підвищенням температури тіла, нудотою, блювотою, появою симптомів подразнення очеревини.

Нагноєння кісти також супроводжується високою температурою та болем у животі. При всіх цих ускладненнях необхідна екстрена операція.

Постановка діагнозу

Діагноз ставиться на підставі скарг пацієнтки, але так як в більшості випадків захворювання протікає безсимптомно, найчастіше кісти виявляються лікарем при гінекологічному огляді. З допомогою ультразвукового дослідження можна поставити більш точній діагноз. Іноді необхідно вдатися до допомоги MRI і аналізу крові.

Спостереження і лікування кісти

Кіста — це доброякісне пухлиноподібне утворення, яке являє собою порожнину, заповнену вмістом. Характер вмісту і розмір кісти визначаються причинами її виникнення.

Якщо кіста маленького розміру і не викликає у вас ніяких симптомів, то за нею можна спостерігати кілька місяців за допомогою ультразвуку. Більшість функціональних кіст проходять самі по собі після одного, двох менструальних циклів. Якщо причина утворення кісти — запальні процеси в яєчниках, перед тім, як боротися з кістою, прибирають запалення. На рішення про те, спостерігати або видаляти кісту, впливають багато факторів: вік, розмір кісти, її ультразвукові характеристики, симптоми.

Так, наприклад, дермоїдні кісти і ендометріоми зазвичай не проходять самі по собі, тому їх бажано видалити хірургічним шляхом. Незалежно від того, чи викликає кіста симптоми або зовсім вас не турбує, за нею необхідно стежити: важливо, щоб кіста розсмокталася (нагадаю, більшість функціональних кіст проходять самі по собі після 1-2-х менструальних циклів) або, принаймні, не збільшувалася в розмірах. У переважній більшості кісти мають доброякісний характер, хоча в окремих випадках вони є злоякісними пухлинами.

У тому випадку, якщо вам необхідно видалити кісту хірургічним шляхом, існують кілька методів: лапароскопія (через камеру, з мінімальним надрізом) або порожнинна операція. Ваш лікар підбере найбільш підходящий для вас метод в залежності від вашого віку, розміру кісти, її характеристик і багатьох інших факторів.

Профілактика

Чи можливо запобігти формування кісти? Протизаплідні засоби можуть зменшити шанс формування функціональної кісти і ендометріоми. Вплинути на формування і зростання інших типів кісти поки неможливо. Зате регулярні перевірки у гінеколога допоможуть своєчасно поставити діагноз і пройти курс лікування або, при необхідність, операцію

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України