Їхня конструкція забезпечує зручність носіння, не заважає застосуванню тактичних масок, активних навушників, коригувальних окулярів, засобів зв’язку, протигаза й респіратора, носінню зимового головного убору.
Створення шолому розпочали на початку АТО.
Передає АрміяInform.
У 2017 році загальновійськовий кулезахисний шолом «ТОР» і його десантний варіант «ТОР-Д» успішно подолали визначальні відомчі випробування. Їх прийнято на забезпечення українського війська. Перед цим їх ретельно перевіряли як сертифіковані вітчизняні — на відповідність національному стандарту класу захисту 1А, так і європейські лабораторії — на відповідність рівню захисту IIIA NIJ STD 0106.01 та визначення ступеня захисту від осколків відповідно до стандарту НАТО STANAG 2920 — показник V50 становив 698,8 м/с. Це означає: шоломи перевищують максимальний рівень захисту F6, що дорівнює 650 м/с.
Нині їхнє серійне виробництво налагодила вітчизняна компанія KM Disti. За словами заступника директора з розвитку проєктів військового призначення цієї компанії Костянтина Марушевського, робота над створенням цих шоломів розпочалася якраз на початку АТО на Донбасі. Саме тоді фахівці компанії звернули увагу, що наші бійці на передовій не забезпечені надійними засобами індивідуального захисту, зокрема шоломами.
Спираючись на світовий досвід, за основу дизайну обрали дві моделі шоломів, які нині наймасовіше застосовують провідні армії НАТО: піхотний шолом ACH MICH 2000 та Ops-Core high cut (десантний варіант з високою обрізкою для додаткової зручності під час роботи з використанням оперативних навушників і радіогарнітури). Їхня конструкція забезпечує вентиляцію підшоломного простору, не заважає застосуванню тактичних масок, додаткового устаткування та виконанню стрибків з парашутом.
Щодо технології виготовлення цих шоломів, не заглиблюючись у нюанси виробничого процесу, слід відзначити, що їхній бронекупол створено формувальним методом з арамідної тканини (Kevlar) із застосуванням спеціального балістичного клею. Він укритий тонким шаром стійкого негорючого матеріалу. Саме це покриття й забезпечує виробу експлуатацію в усіх кліматичних умовах та захищає від ударів, подряпин. У перспективі фахівці компанії передбачають самостійно виготовляти арамідну тканину, щоб знизити собівартість виробу. Покривають шоломи спеціальною фарбою, яка не відблискує. На них передбачене й універсальне кріплення для приладів нічного бачення, що застосовують країни НАТО.
Як пояснив Костянтин Марушевський, захист шоломів відповідає вітчизняному класу 1-А за ГСТУ 78-41-004 і класу захисту 1 нового національного стандарту ДСТУ 8835:2019. Це означає, що його не пробиває 9-мм куля (патрон 9×19) зі свинцевим осердям на швидкості 410 м/с з відстані 5 метрів, та 9-мм куля (патрон 9×18) зі сталевим осердям на швидкості 335 м/с. Також проведено випробування у стандартизованих у НАТО лабораторіях у ФРН на захист від уламків за вимогами STANAG 2920. За їхніми результатами українські шоломи отримали найвищий 6-й рівень безпеки, бо здатні витримати удар уламка, що летить зі швидкістю 700 +/– 5 метрів на секунду.
Проте компанія не зупиняється на досягнутому. Відповідно до нового національного стандарту ДСТУ 8835:2019 розроблений і пройшов успішні випробування додатковий (з’ємний) бронеелемент до шолома «ТОР-Д». Він забезпечує клас захисту 2 за цим стандартом, а саме — з ним шолом здатен тримати кулю 7,62-мм пістолета ТТ з відстані 5 м.
Останні результати випробувань нових зразків шоломів «ТОР», які відбувалися в українській акредитованій лабораторії, засвідчили: ці зразки успішно витримали іспит на підвищену осколкостійкість. Тобто показник V50 становить 992,3 м/с. І це при тому, що вага шолома в зборі трохи більша ніж півтора кілограма.
На жаль, таких сучасних шоломів в українській армії небагато. Переважно у невеликій кількості ними забезпечені окремі підрозділи спецпризначення та десантно-штурмових військ. Адже, відповідно до чинного законодавства, на тендерах перевага надається пропозиціям з нижчою ціною та, відповідно, гіршими технічними характеристиками. Проте в питаннях щодо засобів індивідуального захисту, зокрема шоломів, це не завжди виправдано, бо життя особового складу — безцінне.
«Виконуючи поставлене завдання, не знімав шолом 10 годин»
Перебуваючи у відрядженні в десантно-штурмовій бригаді, що у Житомирі, мені вдалося поспілкуватися з контрактником Романом, який служить тут з 2017 року кулеметником. Під час виконання поставлених завдань у повному екіпіруванні його голову захищає шолом «ТОР-Д». Я попросив співрозмовника об’єктивно оцінити переваги й недоліки цього індивідуального засобу захисту.
— Шолом «ТОР-Д» використовую вже третій рік. За цей час недоліків під час експлуатації не виявив. Серед переваг можу відзначити функціональність демпферних подушок усередині шолома, які легко відстібуються від липучки. До речі, у порівнянні з шоломами іноземного виробництва, їх набагато більше, завдяки чому є можливість підігнати шолом за формою голови.
Кріплення під підборіддям, прошите м’якою шкірою, забезпечує надійну фіксацію шолома. Під час прискореного пересування або бігу пересіченою місцевістю, у положенні для стрільби лежачи, шолом не сповзає на очі, лишаючись на місці. Найдовший час, упродовж якого довелося, не знімаючи його, виконувати поставлене завдання, становить 10 годин. Звичайно, для шиї то ще те випробування, але в цілому, оскільки я добре фізично загартований, особливого дискомфорту не відчув.
Шолом має зручну конструкцію зовні, де розміщено кріплення для приладів нічного бачення, тактичних ліхтарів, під боковими демпферами розташоване місце для кріплення оперативних навушників. Це особливо важливо для координації дій підрозділу під час виконання бойового завдання у складі групи.
Уже наприкінці розмови Роман попросив поцікавитись у виробника цих шоломів, чи є можливість зменшити їхню вагу, зберігаючи захисні властивості. Це питання переадресував Костянтину Марушевському, от що він відповів з цього приводу:
«Наша компанія не припиняє роботи в цьому напрямку. Сьогодні вага шолома дещо нижча, ніж у тих, що постачали 2017-го, за збереження балістичної стійкості. Як варіант розв’язання цього питання можемо запропонувати нещодавно розроблений тактичний шолом «ТРЕК». Він не має балістичної стійкості (протиударний), але значно легший за «ТОР-Д». За формою та функціоналом відтворює бойовий шолом для десантників і розвідників. Застосування разом з ним з’ємного бронеелемента робить «ТРЕК» кулестійким. Тобто розвіднику, наприклад у рейді, не треба постійно носити на голові бронезахист, а застосовувати його у разі потреби, швидко й зручно припасувавши з’ємний бронеелемент на тактичний шолом».