Узимку організм відчуває нестачу вітамінів, мікроелементів, а скорочення світлового дня значно впливає і на працездатність людини. Але життя не зупиняється, і задля збереження активності та здоров’я варто пильніше слідкувати за своїм станом. Декілька порад допоможуть контролювати самопочуття та зберегти здоров’я в холодний період року.
Профілактична діагностика
Деякі хвороби можуть не подавати симптомів, аж поки не перейдуть у більш активну стадію. Тому завчасно здати аналізи в лабораторії DIAGEN https://diagen.com.ua/uk/shop/ — це перший крок всебічної підготовки до здорової зими.
Які аналізи варто здати:
- загальні клінічні аналізи крові та сечі;
- аналізи на вміст мікро- та макроелементів: кальцій, калій, натрій, хлор, магній, залізо, сироватки крові;
- аналіз 25-ОН вітамін D;
- аналіз на вміст феритину.
Результати загальних клінічних аналізів допоможуть сімейному лікарю оцінити стан організму, наявність чи відсутність запальних процесів, хронічних відхилень. Дослідження на елементний склад крові покаже, чи потрібні людині додаткові джерела мікро- та макроелементів для нормального функціонування організму. Феритин дасть змогу оцінити запаси заліза. 25-ОН вітамін D покаже рівень нестачі в сезон короткого світлового дня та чи необхідна корекція цього показника.
Дієта та пиття
Саме через недостатню кількість поживних елементів взимку частіше хочеться калорійної, солодкої та жирної їжі. Спробуйте нормалізувати раціон, отримавши рекомендації від сімейного лікаря щодо вітамінів та харчових добавок. Яким має бути раціон:
- збалансованим з достатнім вмістом білків, жирів та вуглеводів;
- регулярним — приймайте їжу малими порціями 4–6 разів на добу. Перший прийом — протягом першої години після пробудження. Останній — за 3 години до сну;
- різноманітним — чергуйте страви якомога частіше;
- здоровим — намагайтесь відмовитись від надто жирної та солодкої їжі.
Пийте чисту воду без барвників, обирайте трав’яні чаї з натуральним складом.
Режим
Встановлення регулярного режиму — запорука бадьорості, навіть коли кількості світла та сонця недостатньо. Намагайтеся щодня лягати спати та прокидатися в один і той же час, навіть у вихідні. Так процеси організму легше налаштуються, і ви будете відчувати менше сонливості. Налаштуванню ваших біоритмів допоможе і повноцінний відпочинок не менше 7–8 годин на добу.
Активність
Зберігайте фізичну активність навіть взимку! Здоров’я не вимагає інтенсивних щоденних тренувань, але ви можете підтримувати форму та бадьорість таким чином:
- зарядка зранку протягом 10–15 хвилин;
- щоденні прогулянки пішки приблизно 30 хвилин або більше;
- домашні тренування — аеробіка, біг;
- заняття в басейні.
Помірне тренування м’язів активує роботу гормонів та всіх систем організму. Зверніться до сімейного лікаря для отримання індивідуальних рекомендацій, якщо маєте хронічні хвороби, та відстежуйте свій стан для своєчасної діагностики.