Економіка

У Нафтогазі повідомили, що буде з тарифами на газ взимку і як платити менше

Порівняно з весною поточного року газ для населення подешевшав майже на третину — на 28%. Хоча з меморандумом України з МВФ він повинен був навпаки подорожчати на 15%. Як так сталося? І що буде з тарифами з настанням зимових холодів? Відповіді на головні питання українського споживача дали в Нафтогазі.

Куди веде велика газова гра наддержав

Обвалу газових цін Європа зобов’язана в першу чергу приходу на її ринок скрапленого газу LNG (СПГ, зріджений природний газ). В сенсі він і раніше там був, але в малих обсягах і скачки не робив. А починаючи з листопада минулого року його стало істотно більше, насамперед американського, і він виявився дешевшим газ з трубопроводів. Як так?

Взагалі-то, головний споживач цього газу – Китай, і він платити за газ істотно більше європейців. Але попередня зима видалася теплою, влітку потреба в газі падає, зберігати його там ніде, вісь надмірна LNG і прийшов у Європу, де є підземні сховища.

Прийшло відносно небагато. Але досить, щоб традиційні постачальники газу для Європи – “Газпром”, норвежці та інші – були змушені конкурувати і знижувати свої ціни.

Цього літа між LNG і трубопровідним газом розгорівся епічність баттл. Оптові ціни на європейському ринку впали до 13-річних мінімумів!

А що Україна?

Завдяки ще одній славної битви, яка розгорнулася на наших теренах в 2014-2015 роках і яку Україна красиво виграла, ціни на нашому ринку безпосередньо залежать від цін на європейських хабах. А не від доброї (чи недоброї) волі “Газпрому” або глави Кремля.

При чому тут імпортне паливо, якщо в Україні видобувається власний газ?

Розповідаємо. В Україні дуже конкурентній ринок газу для комерційних споживачів. На ньому за клієнта щодня змагаються десятки постачальників і приватних видобувачів газу. На цьому ринку формується цілком конкурентна ринкова ціна.

Так склалося, що ця ціна найчастіше відповідає ціні імпортованого газу + маржа постачальника + ПДВ.

Навіть місцеві приватні добувачі, які піднімають газ з українських надр, продають його приблизно за цією ціною. Коли ціни на газ в Європі зростають, газ дорожчає і в Україні, і навпаки.

А як це впливає на ціну для населення?

А ось для населення у нас конкурентного ринку газу поки немає, діє режим ПСО (100% газу для населення забезпечує “Нафтогаз”, а поставляють його вам визначені Кабміном посередники, по одному у кожному регіоні. Ми також забезпечуємо газом ваших виробників тепла).

Ціна на умовах ПСО формується за так званою формулою чотирьох. Вона визначається як найменше значення одного з чотирьох показників:

– ціна для комерційних споживачів;

– дані МЕРТ про середньої митної вартості імпортованого газу за минулий місяць;

– середня ціна на Українській енергобіржі (КЕБ);

– ціна з постановою КМ №867 від 19 жовтня 2018 року.

Наприклад, якщо найменшою не ціна на КЕБ, по ній і визначається вартість газу для населення на поточний місяць.

Таким чином, ринкові коливання неминуче впливають на ціну газу в Україні, у тому числі для населення.

Що буде з ціною далі?

Цього достеменно не знає ніхто. Враховуючи сезонний фактор, її ціна, ймовірно, буде зростати. Якщо вірити нинішнім біржовим прогнозами, взимку очікується подорожчання газу.

Власне, це природно, тому що з настанням холодів Китай знову вимагатиме великих обсягів газу для опалення та значна частина LNG-танкерів переорієнтується туди.

Можна відстежувати ціни на європейських хабах?

Спостерігати за рухом цін можна на біржових сайтах, наприклад, тут: найближчий до нас газовий хаб – CEGH, найліквідніший – NCG.

Порівняно з серпнем, ф’ючерси на ринках ЄС вже пішли вгору.

Але ті ж ринкові коливання і нікого можливим літній здешевлення палива для населення майже на третину і допомогли уникнути очікуваного збільшення ціни на 15% явились в місті у 2019.

Як зупинити ці тарифні гойдалки і платити менше?

Як свідчать факти, найкращим запобіжником зростання цін є не державне втручання, а ринкова конкуренція, яка в сегменті поставок газу населенню тільки починає формуватися.

Наприклад, в цьому році ми вперше запропонували українцям можливість закупити газ наперед за літньою ціною в рамках продукту #ГазПроЗапас.

Понад 50 тисяч сімей скористалися цією пропозицією. Тепер взимку вони зможуть в теплі і затишку спокійно пити зелений китайський Gunpowder, не піклуючись про те, наскільки холодною буде зима в Піднебесній і як це вплине на ціну газу в Україні.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України