У Нафтогазі повідомили, що буде з тарифами на газ взимку і як платити менше

Порівняно з весною поточного року газ для населення подешевшав майже на третину — на 28%. Хоча з меморандумом України з МВФ він повинен був навпаки подорожчати на 15%. Як так сталося? І що буде з тарифами з настанням зимових холодів? Відповіді на головні питання українського споживача дали в Нафтогазі.

Куди веде велика газова гра наддержав

Обвалу газових цін Європа зобов’язана в першу чергу приходу на її ринок скрапленого газу LNG (СПГ, зріджений природний газ). В сенсі він і раніше там був, але в малих обсягах і скачки не робив. А починаючи з листопада минулого року його стало істотно більше, насамперед американського, і він виявився дешевшим газ з трубопроводів. Як так?

Взагалі-то, головний споживач цього газу – Китай, і він платити за газ істотно більше європейців. Але попередня зима видалася теплою, влітку потреба в газі падає, зберігати його там ніде, вісь надмірна LNG і прийшов у Європу, де є підземні сховища.

Прийшло відносно небагато. Але досить, щоб традиційні постачальники газу для Європи – “Газпром”, норвежці та інші – були змушені конкурувати і знижувати свої ціни.

Цього літа між LNG і трубопровідним газом розгорівся епічність баттл. Оптові ціни на європейському ринку впали до 13-річних мінімумів!

А що Україна?

Завдяки ще одній славної битви, яка розгорнулася на наших теренах в 2014-2015 роках і яку Україна красиво виграла, ціни на нашому ринку безпосередньо залежать від цін на європейських хабах. А не від доброї (чи недоброї) волі “Газпрому” або глави Кремля.

При чому тут імпортне паливо, якщо в Україні видобувається власний газ?

Розповідаємо. В Україні дуже конкурентній ринок газу для комерційних споживачів. На ньому за клієнта щодня змагаються десятки постачальників і приватних видобувачів газу. На цьому ринку формується цілком конкурентна ринкова ціна.

Так склалося, що ця ціна найчастіше відповідає ціні імпортованого газу + маржа постачальника + ПДВ.

Навіть місцеві приватні добувачі, які піднімають газ з українських надр, продають його приблизно за цією ціною. Коли ціни на газ в Європі зростають, газ дорожчає і в Україні, і навпаки.

А як це впливає на ціну для населення?

А ось для населення у нас конкурентного ринку газу поки немає, діє режим ПСО (100% газу для населення забезпечує “Нафтогаз”, а поставляють його вам визначені Кабміном посередники, по одному у кожному регіоні. Ми також забезпечуємо газом ваших виробників тепла).

Ціна на умовах ПСО формується за так званою формулою чотирьох. Вона визначається як найменше значення одного з чотирьох показників:

– ціна для комерційних споживачів;

– дані МЕРТ про середньої митної вартості імпортованого газу за минулий місяць;

– середня ціна на Українській енергобіржі (КЕБ);

– ціна з постановою КМ №867 від 19 жовтня 2018 року.

Наприклад, якщо найменшою не ціна на КЕБ, по ній і визначається вартість газу для населення на поточний місяць.

Таким чином, ринкові коливання неминуче впливають на ціну газу в Україні, у тому числі для населення.

Що буде з ціною далі?

Цього достеменно не знає ніхто. Враховуючи сезонний фактор, її ціна, ймовірно, буде зростати. Якщо вірити нинішнім біржовим прогнозами, взимку очікується подорожчання газу.

Власне, це природно, тому що з настанням холодів Китай знову вимагатиме великих обсягів газу для опалення та значна частина LNG-танкерів переорієнтується туди.

Можна відстежувати ціни на європейських хабах?

Спостерігати за рухом цін можна на біржових сайтах, наприклад, тут: найближчий до нас газовий хаб – CEGH, найліквідніший – NCG.

Порівняно з серпнем, ф’ючерси на ринках ЄС вже пішли вгору.

Але ті ж ринкові коливання і нікого можливим літній здешевлення палива для населення майже на третину і допомогли уникнути очікуваного збільшення ціни на 15% явились в місті у 2019.

Як зупинити ці тарифні гойдалки і платити менше?

Як свідчать факти, найкращим запобіжником зростання цін є не державне втручання, а ринкова конкуренція, яка в сегменті поставок газу населенню тільки починає формуватися.

Наприклад, в цьому році ми вперше запропонували українцям можливість закупити газ наперед за літньою ціною в рамках продукту #ГазПроЗапас.

Понад 50 тисяч сімей скористалися цією пропозицією. Тепер взимку вони зможуть в теплі і затишку спокійно пити зелений китайський Gunpowder, не піклуючись про те, наскільки холодною буде зима в Піднебесній і як це вплине на ціну газу в Україні.

Comments

0 comments

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

fourteen − eight =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh