Авторські статтіТехно

У бірманському бурштині знайшли найдавніших хамелеонів

Фото: Florida Museum of Natural History/Kristen Grace

Ящірки в бурштині, виявленому в Південно-Східній Азії, жили близько 99 мільйонів років тому. Така старовина змусила вчених визнати деяких рептилій «відсутньою ланкою» еволюції плазунів. Про знахідку повідомляється в журналі Science Advances.

Всього в тибетській провінції Качин знайшли 12 ящірок в бурштині. Всі вони жили в середині крейдового періоду, в одну годину з гігантськими динозаврами. Серед бранців бурштину вчені знайшли предків сучасних геконів і хамелеонів.

В одному із зразків бурштину знаходиться практично ідеально зберігшийся гекон. Унікальний анатомічний пристрій «клейкість» лап виробився вже тоді. В інших рептиліях побачили висолоплений язик: його довгий і вузький кінчик не зустрічається ні в яких сучасних змій і ящірок.

Ще одна невелика ящірка потрапила в бурштин разом зі скорпіоном і багатоніжкою. Це сусідство вказує на те, що стародавні тропічні ящірки харчувалися тими ж тваринами, що і сучасні.

Ця ящірка по структурі своїх кісток нагадує хамелеонів при тому, що перші хамелеони з’явилися близько 25 мільйонів років тому. Більш того, тварина відрізняється слабкою щелепою, погано придатною для хапання здобичі — що говорить про давнє зародження полювання з допомогою витягнутого язика, що і практикують сучасні хамелеони. Знахідка ставить під сумнів уявлення про африканське походження цих тварин.

Лента.ру

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України