Авторські статті

Вимогою Майдану № 1 була і є відставка Януковича

В той же час у площині парламентської боротьби все частіше піднімається питання потреби змінити Конституцію, яка дала янику можливість сформувати хунту і повністю контролювати всі гілки влади. Раз вже таке весілля, то було б дальновидно попрацювати на перспективу і внести такі зміни, які б не дозволили нікому – ні президенту, ні прем’єр-міністру, ні міністру будь-якого силового відомства чи генералу армії навіть помріяти про репресії чи зловживання владою. 

Мова йде про такі зміни до Конституції, які зроблять можливою ратифікацію Римського Статуту Міжнародного кримінального суду. Багато правників, як конституціоналістів так і міжнародників наголошують, що в існуючих умовах він би був дуже доречним. Вирішила розібратись, чому саме і що заважає нам його ратифікувати.

Римський Статут – міжнародний договір, що заснував Міжнародний кримінальний суд. Прийнятий на дипломатичній конференції в Римі 17 липня 1998 року і вступив в силу з 1 липня 2002 року. Станом на травень 2011 року Римський Статут підписало 139 держав, але ратифікували угоду не всі (114 держав).
Україна підписала його 20.01.2000, однак не ратифікувала досі.

Що корисного в цьому статуті може бути для нас:
1. Статут закріплює чіткий перелік злочинів, за яким Міжнародний кримінальний суд може приймати справи до свого провадження. Йдеться про напад на цивільних осіб, що супроводжується (зокрема, як актуально!) вбивствами, тортурами, насильницьким зникненням людей, ув’язненням в тюрму або іншими способи позбавлення свободи.

2. Римський Статут має універсальну дію. Відповідно до ст. 17 Статуту Суд приймає до свого провадження справи не тільки за зверненням держави-учасниці, а й з власної ініціативи, коли держава, під юрисдикцією якої перебуває особа, підозрювана у вчиненні передбаченого Статутом злочину, “не бажає або не здатна проводити розслідування чи порушити кримінальне переслідування належним чином”.

Тепер найцікавіше (тим, хто дочитав до сих пір – моє щире захоплення;)). Щодо ратифікації.

Наприкінці 2000 року Римський Статут пройшов перше читання у Верховній Раді, проте у 2001 році Конституційний Суд України (за поданням Кучми, який і сам переживав, щоб не потрапити під дію Статуту – тоді у Мілошевича вже почались “проблеми”) визнав, що для ратифікації Україною Римського Статуту потрібні зміни до Конституції. У висновку суду зазначено: «Визнати Римський Статут Міжнародного кримінального суду… таким, що не відповідає Конституції України, в частині, що стосується положень абзацу десятого преамбули та статті 1 Статуту, за якими “Міжнародний кримінальний суд … доповнює національні органи кримінальної юстиції». Тобто, без внесення змін до Конституції ратифікувати Статут неможливо.

Є підпільна інформація, що був офіційно підготовлений спеціалістами і експертами та узгоджений між двома міністерствами – Міністерством юстиції і Міністерством закордонних справ – законопроект щодо змін до Конституції України та інших законодавчих актів стосовно можливості співпраці з Міжнародним Кримінальним Судом, поданий до Адміністрації Президента ще у 2002 році. Проте, інших відомостей по цьому проекту змін немає, у Раді він зареєстрованим не був.

То ж я звертаюся до експертів, які на той час працювали у відповідних міністерствах, а також тих, хто бачить потребу в ратифікації Статуту Україною – давайте підготуємо відповідні зміни і таки поставимо запобіжник проти вірусу диктатури на людській крові у нашу Конституцію. яник має піти раз і назавжди і не повертатися під жодним іншим іменем та прізвищем.

Українці не здаються. Боротьба триває! Не будьте осторонь, не «продиваньте» своє майбутнє! Якщо ви не маєте змоги побувати на цьому протистоянні у Києві, допоможіть тим, хто хоче добратися туди, та тим, хто там перебуває.

Добровільний збір коштів для протестувальників на Євромайдані: картка Приватбанку 5457082230251691 (НЕ БУДЬТЕ БАЙДУЖИМИ ДО МАЙБУТНЬОГО УКРАЇНИ!) Кожна копійка буде великою допомогою!

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України