Новини

Вогнетривка цегла: шамотна і керамічна. Поради при виборі

На відміну від часів повного дефіциту, сьогодні придбати вогнетривку цеглу не має жодних проблем.

На сьогодні пропозиція на ринку перевищує попит: споживачеві пропонується широкий асортимент шамотної і керамічної продукції, як вітчизняного, так і зарубіжного виробництва (Україна, Білорусь, Західна Європа). Однак великий асортимент в першу чергу означає необхідність грамотного вибору: адже навіть у одного і того ж виробника якість різних партій продукції може змінюватися.

Вогнетривку цеглу можна розділити на два види: шамотну і пічну.

Будівництво камінів і печей має класичну схему: для кладки топки і димаря використовується спеціальна вогнетривка шамотна цегла, а для всіх інших елементів печі – повнотіла керамічна. Якість даних виробів і сировини напряму впливає на те, наскільки ефективною буде експлуатація всієї конструкції, наскільки піч буде міцною і скільки часу вона прослужить.

Шамотна цегла: основний матеріал для топки і димоходів

Цей матеріал використовується для будівництва конструкцій, які безпосередньо стикаються з відкритим вогнем. Якісна, добре випалена шамотна цегла здатна витримувати температуру до + 1800°C. Крім вогнестійкості, цей вид цегли має такі переваги, як здатність витримувати різкі перепади температур і хімічну стійкість до впливу вапна і лугів, що робить його відмінним вибором при кладці димоходів.

Як виглядає справжня шамотна цегла і на що потрібно звернути увагу при її виборі?

Для шамотних виробів характерні жовтуваті відтінки: від світло-пісочного до кремового. Незалежно від кольору, цей вид виробів має особливу зернисту структуру, що відрізняє її від звичайної керамічної продукції. Так як важливість топки і димаря в кладці печей і камінів важко переоцінити, до вибору шамотних виробів потрібно підійти з усією відповідальністю.

Керамічна пічна цегла: основний матеріал для кладки печей і груб

Використовується для кладки елементів, які безпосередньо не стикаються з вогнем, повинна володіти рівномірним кольором. Пічна цегла, що використовується для кладки камінів і печей, має марку міцності від М100 до М300. Найчастіше можна зустріти пічну цеглу М200. Максимальна температура, яку витримує пічна цегла, становить близько 1000°C. Вибирають цей матеріал за тим же принципом, що і вогнетривку шамотну, використовуючи прості методи: зовнішній огляд, перевірка «на звук». Крім цього, огляд внутрішньої поверхні також може чимало розповісти про її якість: сторонні включення, порожнечі і нерівномірний колір говорять про порушення технології виробництва.

Брак керамічної і шамотної продукції

На жаль, керамічні і шамотні вироби, як і будь-які інші будівельні матеріали, можуть бути бракованими. Основних видів браку в даному випадку два: це недопал і перепал. У першому випадку недостатній випал призводить до того, що цегла втрачає до 75% своїх властивостей. Зрозуміти це можна за кольором: шамотна може бути світлою, майже білою, а звичайна – гірчичного відтінку. Визначити брак такого роду можна і по глухому звуку, який видає недопалена цегла при ударі. Для цього достатньо постукати кулаком або кісточкою зігнутого пальця – і при виборі з декількох виборів все буде зрозуміло. Другий вид браку – перепал. В цьому випадку вироби мають нерівномірний колір і порушену геометрію внаслідок роздутості. Як правило, серцевина таких виробів має темний, майже чорний колір.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України