До її складу входив колишній поліцейський. Використовуючи інформацію з відомчих баз Нацполіції про вчинення злочинів майнового характеру, отриману незаконним шляхом, зловмисники зв’язувалися з потерпілими та пропонували «викупити» вкрадені речі. Група аферистів – мешканці Запоріжжя – орудували по всій території України.
Під час перевірки інформації, отриманої від потерпілих від майнових злочинів, оперативники Київського міського управління Департаменту внутрішньої безпеки НПУ розкрили масштабну шахрайську схему.
До киян, які стали жертвами злодіїв або грабіжників, телефонували невідомі та пропонували повернути поцуплене майно після перерахунку певної суми коштів на банківську картку чи мобільний телефон.
Враховуючи, що особисті дані власників речей та їхній опис знали лише співробітники поліції (слідчі, оперативники), потерпілі почали звертатися із відповідними заявами до внутрішньої безпеки поліції. Однак відпрацювання інформації зняло підозри зі столичних поліцейських і вивело на «слід» групи осіб, причетних до телефонних афер.
Зловмисниками виявились мешканці Запоріжжя 19-43 років, троє з яких – раніше судимі за вчинення злочинів майнового характеру. Встановлено, що інформацію з відомчої бази Нацполіції про вчинені злочини змовники отримували від 33-річного колишнього працівника ГУНП в Запорізькій області.
Аферисти телефонували своїм жертвам виключно в робочі години. У разі згоди зустрітися домовлялися про час та місце з найближчим розташуванням кількох банківських терміналів – для нібито повернення власникам їхніх речей. Однак на зустріч ніколи не з’являлися. Натомість зловмисники телефонували та повідомляли про зміну умов: перерахувати кошти на зазначений рахунок, «поки кур’єр з майном у дорозі», або хоча би сплатити аванс. Надалі – знищити чеки про банківські операції та чекати на вказівки. Перераховані гроші змовники отримували в банкоматах та розподіляли між учасниками групи.
Свої оборудки шахраї провертали на території всієї України, не покидаючи Запоріжжя. Наразі вже встановлено 12 осіб – потерпілих від їхніх махінацій. Сума завданих збитків становить майже 77 тисяч гривень. Варто зазначити, що колишній співробітник правоохоронних органів за своє сприяння аферистам лише за червень цього року одержав 20,5 тисяч гривень «винагороди».
За матеріалами внутрішньої безпеки НПУ слідчі Подільського УП ГУНП у місті Києві, під процесуальним керівництвом Київської місцевої прокуратури №7, розпочали кримінальне провадження.
За фізичної підтримки бійців поліції особливого призначення та КОРДу правоохоронці затримали учасників групи «на гарячому» – на спробі проведення афери.
Під час санкціонованих обшуків за місцем мешкання змовників виявлено та вилучено: готівку, мобільні термінали, сім-картки, комп’ютерну техніку, банківські картки, наркотичні засоби.
П’ятеро фігурантів, разом із колишнім поліцейським, затримано. Чотирьом з них вже оголошено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень у складі організованої злочинної групи, передбачених ч.4 ст.190 (Шахрайство) Кримінального кодексу України. Аферистам загрожує ув’язнення на строк від п’яти до дванадцяти років з конфіскацією майна.
Тривають подальші слідчі дії з метою встановлення причетності до діяльності викритої групи співробітників правоохоронних органів та притягнення їх до відповідальності.
Департамент внутрішньої безпеки
Національної поліції України