Виникнення сільського господарства вивчили за допомогою зубів газелей

Неолітичний шумерський серп Фото: Maksim / Wikipedia

Вчені дізналися подробиці глобальних кліматичних зрушень пізнього дріаса (12-11 тисяч років тому) на території південного Леванту. Вважається, що різке похолодання в той період змусило древніх людей перейти до вирощування сільськогосподарських рослин (так звана неолітична революція). Про нові відкриття повідомляється в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Дослідники працювали з ізотопами вуглецю з зубів газелей, яких вбили і з’їли мисливці Натуфійської культури до і під час пізнього дріаса. Останки тварин були знайдені в археологічних комплексах (туристичні Хайоним і Хилазон Тахтит, західна Галілея).

Отримані результати змушують оскаржити поширене уявлення про короткочасне повернення льодовикового періоду в пізньому дріасі (холод і засухи). За словами вчених, в Леванте сталося похолодання, проте опадів випадало не менше, ніж у попередній період (беллінгське потепління).

Саме похолодання, особливо під час періоду зростання рослин, змусило місцевих жителів переміститися в район Йорданської долини (де врожайність диких злаків була вище) і, можливо, перейти до цілеспрямованого рослинництва.

Найбільш сміливою гіпотезою глобального похолодання пізнього дріаса вважається падіння метеорита. Її в 2013 році представили геологи із США, виявили на території штату Пенсільванія мікроскопічні оплавлені кульки, які можуть вказувати на те, що сталося близько 12 тисяч років тому зіткнення з астероїдом або кометою.

Лента.ру

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

19 − 14 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh