Авторські статтіТехно

Виникнення сільського господарства вивчили за допомогою зубів газелей

Неолітичний шумерський серп Фото: Maksim / Wikipedia

Вчені дізналися подробиці глобальних кліматичних зрушень пізнього дріаса (12-11 тисяч років тому) на території південного Леванту. Вважається, що різке похолодання в той період змусило древніх людей перейти до вирощування сільськогосподарських рослин (так звана неолітична революція). Про нові відкриття повідомляється в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Дослідники працювали з ізотопами вуглецю з зубів газелей, яких вбили і з’їли мисливці Натуфійської культури до і під час пізнього дріаса. Останки тварин були знайдені в археологічних комплексах (туристичні Хайоним і Хилазон Тахтит, західна Галілея).

Отримані результати змушують оскаржити поширене уявлення про короткочасне повернення льодовикового періоду в пізньому дріасі (холод і засухи). За словами вчених, в Леванте сталося похолодання, проте опадів випадало не менше, ніж у попередній період (беллінгське потепління).

Саме похолодання, особливо під час періоду зростання рослин, змусило місцевих жителів переміститися в район Йорданської долини (де врожайність диких злаків була вище) і, можливо, перейти до цілеспрямованого рослинництва.

Найбільш сміливою гіпотезою глобального похолодання пізнього дріаса вважається падіння метеорита. Її в 2013 році представили геологи із США, виявили на території штату Пенсільванія мікроскопічні оплавлені кульки, які можуть вказувати на те, що сталося близько 12 тисяч років тому зіткнення з астероїдом або кометою.

Лента.ру

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України