Вчені з Віденського технічного університету заявили, що цивілізація майя прийшла в занепад із-за природних катаклізмів, до яких не були готові гідроспоруди племені. Результати дослідження розміщені на сторінках
На думку австрійський дослідників технології зрошення, що рятують народ майя в періоди засухи, були неповноцінними і призвели до уразливості цивілізації з боку природних катастроф. Скорочення кількості населення цивілізації майя почалося ще у IX столітті нашої ери, коли жителі почали залишати свої міста, а системи водопостачання прийшли в занепад. Резервуари з прісною водою, створені майстрами майя, певний час підтримували природний приріст населення під час посушливих періодів, але посуха, що спостерігалася в регіоні з 800 по 950 рік, вимагала великих кількостей води, що в підсумку призвело до її дефіциту.
Екологічна гіпотеза занепаду суспільства майя висунута дослідниками ще в 1921 році, але сучасні математичні моделі дозволили підтвердити, що за півтора сторіччя через порушення балансу між природою і людиною і нехваткою кількості доступних водних біоресурсів велика цивілізація майя незабаром практично припинила своє існування.