Важкі питання: плоди Просвітництва

Запитання: Чи правда, що епоха Просвітництва підірвала підвалини Католицької Церкви?

Відповідь:

Уже в період Відродження і реформи, що передували епосі Просвітництва, стабільність догматичних і церковних цінностей, характерних для Середньовіччя, поступово розхитувалися. Протестантські реформатори, які боролися зі старорежимною Церквою під стягом релігійного індивідуалізму, також непохитно дотримувалися основоположних християнських догм. Суспільна свідомість у цей період була ще просякнута християнським менталітетом. З часом релігійні війни залишилися в минулому. Догматичні контроверсії не були особливо гострими. Почали розвиватися природничі науки і нові революційні поняття філософії. Це стало передумовою того, що серед багатьох інтелектуалів поширився дух критики, індиферентизму, а також сумнівів у богоодкровенних істинах. Беззмістовний моралізм деяких гуманістів, заперечення церковного авторитету протестантами, принцип свободи досліджень Святого Письма – все це призвело до неминучих наслідків для Католицької Церкви  і для її сприйняття в суспільстві.

Спочатку новий менталітет, який самі його пропагандисти назвали Просвітництвом, поширювався досить помірно і не був напряму ворожим до віри. Потім пропаганда Просвітництва обвалилася на релігію, на божественне одкровення, сповідуючи релігійний індиферентизм, раціоналізм, агностицизм, натуралізм і матеріалізм. Таким чином розпочалось те, що ми сьогодні називаємо секуляризацією. Вона охопила не тільки релігію і мораль, але й вплинула на всі сфери духовного і культурного життя, на концепцію держави і права, на економічні та суспільні підвалини, на принципи виховання. Пануючим правилом стало незалежність розуму і природи. Запанувала так звана природна релігія, згідно з якою індивід мислить і діє автономно є свідомим творцем всього сущого.

Джерела Просвітництва треба шукати в Англії XVII ст., звідки воно поширилося у Франції, а потім у значній частині решти Європи, особливо в Німеччині та Італії. До найбільш плачевних наслідків Просвітництво призвело у Франції. XVIII ст. історик Фердинант Брунетьєр називав найбільш антихристиянським і антифранцузьким. Тоді серед релігійних мислителів запанували ідеї янсенізму, духовенство було щораз більше корумпованим і не могло протистояти хвилі зневіри. Антихристиянський менталітет так званого вільнодумства проникав у щораз більші кола, особливо аристократичні та буржуазні. Швидкість поширення сприяла і тому, що багато представників Просвітництва мали неординарний літературний талант.

У Німеччині Просвітництво також було досить руйнівним, завдаючи шкоди церковному життю. Однак історики відзначають і його позитивні плоди, помітні в деяких областях Німеччини. Так, саме епоха Просвітництва відкрила дорогу боротьбі проти зовнішнього благочестя і релігійного формалізму, проти закостенілого методу викладання богослів’я, проти забобонів, віри в магію, відьом і біганини за чудесними видіннями.

Процеси, що ознаменувати епоху Просвітництва, сприяли більш активній і свідомій участі народу в богослужіннях, більш організованій пастирській роботі. Просвітництво мало позитивний уплив на розвиток шкільної системи, педагогіки і дидактики, а також на вдосконалення катехизації. Монаші школи бенедиктинців та інших орденів старалися не відставати і тому почали приділяти більше уваги викладанню природничих наук. Церковний уряд щораз більше усвідомлював потребу реформи викладання богослів’я, яка вже давно втратила будь-який зв’язок  як з традицією, так і з реальністю. Тому загалом така оцінка церковних істориків, незважаючи на негативні наслідки, без сумніву можна стверджувати, що епоха Просвітництва підірвала підвалини Церкви і не тільки Католицької. Незважаючи на ці наслідки, в деяких регіонах вона навпаки у багато чому сприяла релігійному оновленню і католицькій реставрації.

Comments

0 comments

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

1 × four =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh