В українських школах масово поширюватися новий наркотичний препарат у вигляді таблеток — рецептурний медикамент Xanax. Молоді українці купують потужний транквілізатор заради забави або щоб заспокоїтися перед іспитами або контрольними. Фахівці кажуть, що спектр небезпечних препаратів, які поширюють у навчальних закладах, досить широкий. Нерідко постачальниками стають самі школярі, пишуть Вести.
“Новий” препарат
У редакцію “Вістей” звернувся киянин Владислав Чернов, який стурбований ситуацією в одній зі шкіл Дарницького району. За його словами, він знайшов біля свого 15-літнього дитини в пеналі кілька білих таблеток з принтом Хапах і почав допытывать його про ті, яким чином вони до неї потрапили.
“Син розповів мені, що він купивши таблетки у старшокласників за 150 грн. Мовляв, вони допомагають заспокоїться перед контрольними, і багато хто з його друзів їх приймає”, — розповідає Чернов.
Як пояснюють медичні енциклопедії, Хапах завдяки активному діючої речовини алпразоламу, дійсно, дозволяє майже миттєво розслабитися, зняти напругу, придушити почуття страху, тривоги і занепокоєння.
Втім, психолог з питань залежно реабілітаційного центру “Сходи” Олександра Шеллер розповіла “Вістям”: “Серед підлітків, наскільки мені відомо, зараз досить поширені схожі таблетки. На них латинськими літерами написано Xanax. Вважається, що це аналог, він також діє як заспокійливе. Альо, як описують різні джерела, цей аналог вже може викликати відчуття ейфорії. І при тривалому прийомі має дуже важкий синдром відміни, тобто виникає “ломка”.
Крім того, за словами головного лікаря медичного центру Асана Кадирова, вживання таких препаратів у ранньому віці може призвести до непоправних зміни. “У шкільному віці психіка підлітків ще не сформована. Тому цей препарат, як і будь-які інші транквілізатори, при використанні в нелечебных цілях здатні привести до порушення пам’яті, зміну характеру особистості і, головне, стати трампліном до вживання більш серйозних речовин”.
Солі і марихуана
Тім годиною, як стверджують фахівці, проблема розповсюдження наркотиків у школах не обмежується конкретними назвами. “Ті, що школярі обмінюються таблетками, це ще півбіди. Куди більш важлива проблема — це безконтрольний обіг наркотиків допомогою “закладок”, які дуже часто залишають на теріторіях шкіл”, — говорити “Вістям” Шеллер.
За її словами, постачальниками “кайфу” в школах нерідко стають і самі учні — їм легше принести в заставу заборонені препарати. “На шкода, дуже багато старшокласників займаються поширенням наркотиків”, — говорити “Вістям” Шеллер.
Найпоширенішими наркотиками у школярів залишаються марихуана та “солі”. Причому, враховуючи невелику вартість даних наркотиків, особливої проблеми дістати “дурь” у них не виникає.
“Зараз вже немає продажів з рук в руки, як раніше. Зараз все відбувається за допомогою “закладок”. Тому дуже часто неповнолітньому простіше купити наркотики, ніж алкоголь, на релизацию якого існують вікові обмеження”, — каже “Вістям” Шеллер. До того ж і відносні ціни доступні — 200-300 грн за дозу.
Як виявити проблему
При цьому, як говорять експерти, визначити, чи вживає дитина наркотики, на ранній стадії досить складно, але спостережливі батьки завжди знайдуть зміни в поведінці. “Вести” разом з експертами виділити ряд ознак, за якими можна встановити, чи вживає дитина наркотичні речовини. “Прямі ознаки залежать від того, яка речовина, як часто вживається і в якій фазі вживання”, — розповідають “Вістям” в NarcoNon.
Зокрема, тривожними сигналами можуть бути занадто швидке або занадто повільна, а також розтягнута мова, сонливість (якщо це опиатная група наркотиків або аптечні таблетовані препарати, що мають седативні властивості), зміна апетиту. Наприклад, при вживанні марихуани апетит збільшується, особливо на солодощі, а при прийомі опіатів, амфетамінів або психотропних речовин спостерігається повна відсутність апетиту. Крім того, прийом цієї групи препаратів викликає проблеми зі сном і тривожні розлади.
Особливу увагу слід приділити зіницям очей. При вживанні психотропних наркотиків (LSD, MDMA, амфетаміни, “солі”) зіниця стає дуже широким, практично на все око, і не реагує на світло. Якщо це опиатная група речовин (героїн) або ряд аптечних препаратів — зіниця дуже маленький, при цьому теж не реагує на світло.
Фахівці також відзначають, що часто підлітки намагаються приховати сліди вживання, використовуючи краплі для очей, повертають зіницю до нормального стану, але він все одно перестає реагувати на світло.