Володимир Усов, який до листопада 2020 року обіймав посаду голови Державного космічного агентства України, в березні зареєстрував компанію Kurs Orbital, яка планує переміщати, дозаправляти та ремонтувати геостаціонарні супутники, а також знімати їх з орбіти.
Передає ЦТС.
Найближча мета українського стартапу – до серпня поточного року залучити 6,5 млн доларів, які підуть на створення демонстраційного модуля автоматичної системи зближення. Якщо це вдасться, то планується, що вже у 2023 році перший “космічний тягач” пристикується до супутника на низькій навколоземній орбіті й обстежить його.
Відзначається, що з 2018 по 2020 рік кількість супутників на орбіті збільшилася на 65% – до 3368 одиниць. Це веде до підвищення ризику космічних аварій, заважає спостереженням з Землі та збільшує конкуренцію за “зручні орбіти”. За словами Володимира Усова, на сьогодні відчувається брак орбітальних сервісів, які б займалися обслуговуванням супутників, і в цій сфері попит перевищує пропозицію.
“Важкі телекомунікаційні супутники на геостаціонарній орбіті коштують 300-500 млн доларів. Продовження терміну служби позитивно вплине на їх маржинальність”, – зазначає Усов.
Супутникові оператори, за його словами, вже готові платити за такі послуги. Найбільшим попит має послуга з “деорбітування” космічного апарату. Оператори виводять геостаціонарні супутники за 6-8 місяців до того, як в тих закінчиться паливо. За словами Усова, Kurs Orbital продовжить роботу супутників якраз на цей термін, що дозволить телекомунікаційним компаніям додатково заробити 35-40 млн доларів. Крім зміни орбіти супутників, компанія також планує надавати послуги з їх обстеження.
Планується, що технологічною основою стартапу послужить система зближення “Курс”, розроблена в середині 1980-х в СРСР. Зараз в команді проєкту працюють 25 інженерів. Основний бенефіціар Kurs Orbital – Вадим Васильєв, який є співвласником трьох засновників компанії – Київського радіозаводу, НПК “Курс” і “Елміз”.
Раніше повідомлялося, що восени 2020 року президент України поставив завдання створити в Україні до завершення його каденції ракету-носій для освоєння космосу.
У січні поточного року Кабінет міністрів України схвалив Концепцію загальнодержавної цільової науково-технічної космічної програми на 2021-2025 роки. Орієнтовний обсяг фінансування для виконання програми складає приблизно 30 млрд грн, з них з держбюджету – близько 15 млрд грн.