Принцип роботи теплоаккумулятора (буферної ємності) заснований на використанні високої теплоємності води. Так, наприклад 1 літр води, охолонувши на 1 ° C, може нагріти 1м? повітря на 4 ° C.
Розглянемо принцип роботи акумулятора тепла на прикладі найпростішої конструкції буферної ємності без вбудованого теплообмінника, додаткового бака нагріву води і інших приналежностей. Такий теплоаккумулятор являє собою ємність з чотирма патрубками, два з яких знаходяться у верхній, а інші два в нижній частині бака. Джерелом тепла буде твердопаливний котел, а споживачем система опалення. Дуже важливо купувати якісні
Подаючий трубопровід від твердопаливного котла підключається до верхнього патрубка, а зворотний до нижнього патрубка бака накопичувача. У зворотному трубопроводі встановлюємо циркуляційний насос, викачують воду з бака. Після, включаємо циркуляційний насос і розпалюємо котел. Насос відбирає з нижньої частини теплоаккумулятора холодну воду і подає в котел, гаряча вода виходить з котла потрапляє у верхню частину бака. Гаряча вода легше холодної, тому інтенсивного перемішування води в акумуляторі тепла не відбувається і насос буде відбирати з нижньої частини бака холодну воду до тих пір, поки весь бак нічого очікувати заповнений гарячою водою. У випадку з твердопаливним котлом обсяг теплоаккумулятора розраховують таким чином, щоб його вистачило для акумулювання тепла, виділеного при згорянні разового завантаження палива.
Паливо згорить, а бак акумулятор заповнений гарячою водою. Теплова ізоляція бака дозволяє зберегти воду гарячою протягом декількох годин, або навіть доби, тому тепло отримане ввечері, можна використовувати всю ніч або тільки вранці. До моменту розбору тепла ми маємо повний бак гарячої води.
До другого верхнього патрубка приєднаний подаючий трубопровід, а до другого нижнього зворотний трубопровід системи опалення. Циркуляційний насос, встановлений на зворотному трубопроводі, подає воду в бак. В результаті вийшов другий циркуляційний контур. Після включення, циркуляційний насос системи опалення подає холодну воду в нижню частину бака, витісняючи в подаючий трубопровід системи опалення з верхньої частини теплового акумулятора гарячу воду. Так як холодна вода важче гарячої інтенсивного перемішування в баку не відбувається, і холодна вода залишається в нижній частині бака. Тому поки холодна вода не заповнить весь об’єм акумулятора тепла, в систему опалення буде надходити гаряча вода.
Час роботи системи опалення на акумулювати тепло залежить від потужності системи та обсягу буферної ємності. Тому при підборі обсягу теплоаккумулятора слід визначити, яке з умов більш пріоритетно: забезпечити теплом систему заданої потужності протягом заданого часу або забезпечити акумулювання тепла від джерела певної потужності протягом певного часу.
Установку теплоаккумулятора виконують відповідно до проекту та інструкцією з монтажу, крім того слід врахувати такі особливості:
Поверхня бака накопичувача обов’язково повинна бути теплоізольована.
На всіх підвідних і відвідних трубопроводах слід встановити термометри.
Баки теплоакумулятори ємністю більше 500 літрів можуть не пройти в дверний проріз.
Поблизу буферної ємності або в нижній її точці слід встановити дренажний кран.
На трубопроводах завантаження теплового акумулятора слід встановити сітчасті фільтри.
Якщо у верхній частині теплоаккумулятора не передбачено патрубка для відводу повітря – повітрозбірник з автоматичним відводом повітря слід встановити на вихідному патрубку з верхньої частини бака.
Поблизу бака акумулятора встановлюють запобіжний клапан і манометр, а в разі використання теплоаккумулятора з теплообмінними апаратами, запобіжний клапан рекомендується встановити і в контурі підключеному до теплообмінних апаратів.
Продовження матеріалу – в настуній статті.