Хто цікавиться подіями Другої Світової війни, то мабуть пригадує собі знаного командувача Польських збройних сил на Заході, генерала Владислава Андерса.
Саме він влітку 1943 року очолив на Близькому Сході ІІ-ий польський корпус, який був сформований на базі вивезених із СРСР військових (тут нагадаю, що у той час на вимогу британського уряду польське військо чисельністю близько 77 тисяч було евакуйоване із СРСР через порт Красноводськ і далі Каспійським морем до Ірану, а звідти – до Палестини).
Отож, у такий спосіб генерал Андерс опиняється на Близькому Сході. Була тоді у Владислава Андерса кохана дружина Ірена-Марія з дому Йордан-Кронковських з якою він мав доньку Анну і сина Юрія.
Але, от яка справа: дружина генерала Андерса з ним до Ірану не поїхала, а залишилася у Польщі.
І, власне тут трапилося те, що трапилося: на своєму новому місці служби генерал Андерс зустрів мрію всього свого життя – галичанку Ірену Яросевич батько якої – отець Микола, був греко-католицьким священиком і капеланом УСС у Коломиї, а потім парохом у селах Сапогів і Бринь біля Галича на території теперішньої Івано-Франківщини. І, цікаво, що з 1926 року цей о.Микола Яросевич отримав працю в одній із церков при лікарні у Львові.
Мамою ж Ірени Яросевич була Олена (в дівоцтві – Нижанківська), яка доводилася рідною сестрою відомого українського диригента і композитора Остапа Нижанківського, якого в травні 1919 року в Стрию розстріляли польські окупанти.
На час знайомства зі своїм майбутнім чоловіком (генералом Андерсом) Ірена Яросевич вже була добре відомою в Європі як кіноактриса і естрадна співачка під псевдонімом Рената Богданська (вона взяла це псевдо у пам’ять про українського пісняра, композитора і акордеоніста Богдана Веселовського, який був її першим юнацьким коханням).
Ви гадаєте, що на цьому все..? Якби ж то… Ота наша Ірена Яросевич, як виявилося, теж не була вільною птахою, оскільки перебувала у шлюбі з львів’янином Гвідоном Боруцьким…
От, як було вирішити такий казус? І генерал Андерс у цій ситуації вчинив як вважав за потрібне: він дочекався поки його законна (перша) дружина Ірена-Марія, його син та онука переїхали з Польщі до Італії, тобто у відносно безпечне місце і лише після цього він запропонував українці Ірені Яросевич вийти за нього заміж.
А, одружившись, жили вони душа в душу ще багато-багато років, оскільки генерал Владислав Андерс відійшов до Вічності у 1970 році (і був похований на військовому цвинтарі в Монте-Касіно в Італії, саме там, де він воював у травні 1944 року), а його дружина – Ірена Андерс (у дівоцтві – Яросевич) відійшла до Неба щойно у 2010 році у Лондоні, але була похована поруч зі своїм чоловіком на вищезгаданому кладовищі в Монте-Касіно.
…Отакі-от хитросплетіння почуттів і подружніх обов’язків зав’язувалися і розпадалися на тих далеких арабських пустелях, на яких багато століть тому народилися захоплюючі оповіді про Шехерезаду і любима всіма нами ще з нашого дитинства казка “Тисяча і одна ніч”…
Микола Бандрівський
.