“Тихий” інфаркт: як можна помітити підступний недуг

У групі ризику – в основному чоловіки

Гостра біль у грудях, різкий стрибок тиску, раптовий напад задишки. Приблизно так ми уявляємо собі симптоми інфаркту – і нерідко саме так і відбувається, пише ВВС.

У числі інших ознак, за якими можна розпізнати гострий серцевий напад, – ріжуча біль в руці або в районі шиї, запаморочення, рясне потовиділення.

Але що якщо напад проходити без настільки очевидних симптомів – так, що сам хворий навіть не знає, що переживши інфаркт?

Як показує дослідження Гарвардського університету, таке трапляється значно частіше, ніж припускали медики. Майже половина всіх випадків гострого серцевого нападу (45%) припадає на так званий тихий або непомітний інфаркт (SMI – silent myocardial infarction), який частіше вражає чоловіків.

“Симптоми SMI можуть бути виражені настільки слабо і тривати так довго, що їх часто приймають за звичайний дискомфорт або іншу менш серйозну проблему – так що найчастіше чоловіки їх просто ігнорують”, – пояснює професор клінік Гарвардського університету Джордж Плацкі.

Наприклад, втома або фізичний дискомфорт чоловіки часто можуть списати на переробку, поганий сон або навіть просто вікові зміни в організмі. А слабкий біль у горлі або в районі грудей візьмуть за симптоми печії або нетравлення.

Крім того, нерідко складно точно визначити, звідки саме виходять больові відчуття. Наприклад, різкий біль в лівій частині грудної клітки швидше за все змусить вас запідозрити серцевий напад, але “тихий інфаркт” може викликати лише невеликий дискомфорт у грудях в цілому.

Тривожні ознаки і приводи для занепокоєння:

  • дискомфорт в центрі грудної клітини (легке відчуття стискаючого болю), який не проходити кілька хвилин або швидко зникає, але знову повертається;
  • загальний дискомфорт у верхній частині тіла в цілому – наприклад, неприємні відчуття в одній або обох руках, в районі spini, живота, шиї або нижньої щелепи;
  • утруднене дихання до або після неприємних відчуттів у грудях;
  • раптовий холодний піт, запаморочення або нудота.

“Іноді людина взагалі відчуває себе абсолютно нормально – як під час, так і після SMI, – що лише збільшує ризик того, що тривожні сигнали не будуть помічені”, – попереджує професор Плацкі.

Саме тому результати дослідження гарвардських медиків, опубліковане в журналі Американської медичної асоціації, особливо насторожують.

У групі ризику – чоловіки

Лікарі обстежили майже 2000 чоловіків і жінок у віці від 45 до 84 років, не малі захворювань серцево-судинної системи, а через 10 років повторно нікого МРТ серця тім самим пацієнтам.

У 8% з них на серці були виявлені рубці, що свідчать про перенесеному інфаркті міокарда – при цьому 78% пережили напад пацієнтів навіть не знали про це.

Чоловіки переживали “тихий інфаркт” в п’ять разів частіше, ніж жінки.

Судячи з результатів дослідження, фактори ризику SMI – рівно такі ж, як і у звичайного інфаркту: куріння, зайва вага, недолік фізичних навантажень, високий тиск, рівень холестерину і діабет.

“В результаті SMI серце починає гірше працювати, на ньому з’єднання є рубці, – пояснює Джордж Плацкі. – А враховуючи той факт, що багато пацієнтів, які пережили “тихий інфаркт”, не звертаються за медичною допомогою відразу, у них зростає ризик повторного нападу, який може виявитися більш серйозним”.

Іноді перенесень інфаркт у чоловіків виявляють лише через кілька тижнів або навіть місяців після нападу – в ході регулярного огляду або після звернення в лікарню з скаргами на хронічну втому, постійний задишку або тривалу печію.

При цьому лікареві діагностувати SMI нескладно – найчастіше для цього достатня зробити звичайну кардіограму або УЗД серця. Ще один простий спосіб – аналіз крові на присутність специфічного білка (тропоніну Т), який потрапляє туди при пошкодженні клітин серцевого м язу.

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

six − two =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh