ЄС|NATO

Ситуація на валютному ринку

   У Нацбанку після стрімкого падіння курсу гривні готові знову вдатися до адміністративних заходів для стабілізації безконтрольного обвалу національної валюти.

«Ситуація залишається контрольованою. У разі, якщо ринок не впорається, нам доведеться посилити адміністративні заходи і знову почати проводити інтервенції, але ми сподіваємося, що ринок знайде свою нову рівновагу », – прокоментувала глава НБУ Валерія Гонтарєва ситуацію на ринку.

Вона нагадала, що з урахуванням поступової стабілізації ситуації в Україні, поліпшенням макроекономічного стану, Нацбанк прийняв рішення лібералізувати валютний ринок з 3 листопада.

Рішення відпустити курс долара в вільне плавання є правильним, більш того, воно неминуче, однак занадто запізнилося. На жаль на валютну політику вплинула передвиборна кампанія, а курс гривні став заручником особистих амбіцій деяких політичних лідерів. За останніми даними Нацбанк витратив у жовтні 1.3 млрд доларів на інтервенції з підтримки курсу гривні (це трохи менше 10% всіх резервів на початок жовтня!).

Наскільки це було правильне рішення?

Очевидно, що витрачати і без того спадаючі валютні резерви (значна частина з яких – це кошти МВФ) на підтримку курсу в умовах високого ризику дефолту – це абсолютно програшна стратегія. По суті цим займався Арбузов з його послідовниками. До чого це привело ми всі знаємо.

На поточний момент всі зусилля уряду, Нацбанку і президента належним бути спрямовані на запобігання банкрутства держави. Дефолт за зобов’язаннями – набагато серйозніша загроза для економіки країни, ніж обвал гривні, хоча завдяки політиці попередніх урядів, набралися валютних боргів, падіння гривні також підвищує ймовірність дефолту, оскільки збільшує вартість обслуговування держборгу.

Водночас Нацбанк міг більш розумно витратити 1.3 млрд дол, якби на тлі рівномірних обсягів інтервенцій поступово опускав курс до поточних рівнів протягом двох-трьох місяців, а не за 3 дня.

Як видно зі схеми вище, Нацбанк вибрав сценарій А, хоча сценарій Б завдав би набагато менше шкоди економіці і був би більш терпимим як для населення так і для бізнесу, більш того, при реалізації сценарію Б швидше за все розміри тіньового ринку не досягнули б сьогоднішніх масштабів .

На жаль Нацбанк як і раніше не є незалежною установою, і був змушений поступитися тиску деяких політиків заради досягнення політичних цілей. Гонтареву не варто звинувачувати в падінні курсу. В цьому варто звинувачувати політику – в черговий раз особисті інтереси були поставлені вище державних.

Дописувач: Максим СЕРОУС

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України