ЄС|NATO

Чому люди не люблять дивитися один одному в очі

   Люди не люблять дивитися очі в очі. Чому ж ми відводимо погляд? Як часто ми це робимо? Чи дивляться в очі брехуни? У сучасної науки є свої відповіді на ці та інші питання.

Очі – дзеркало душі

Фахівці Каліфорнійського університету переконані, що якість спілкування на 93% визначається невербальними засобами. Мова тіла, тональність, тембр голосу і, звичайно, вираз очей – все це допомагає зрозуміти, що ж насправді хоче сказати людина.

Інші цифри наведені в дослідженні під керівництвом Стівена Яника і Родні Велленса з Університету Майамі у Флориді: 44% уваги під час спілкування зосереджено саме на очах і лише 12% – на роті. Саме очі є «лакмусовим папірцем» наших емоцій: в них відбивається страх, розчарування, гіркота, радість … Але чому ж тоді ми так часто відводимо очі?

спроба зосередитися

Психологи Фіона Фелпс і Гвінет Доерті Снеддон в своїй роботі «Погляд-огиду» спробували визначити залежність тривалості погляду від способу отримання інформації та рівня її складності. Вони провели експеримент, в якому двом групам 8-річних дітей задавали легкі і важкі питання, при цьому перші отримували інформацію за принципом «обличчям до обличчя», а другі – через відеомонітор.
Виявилося, що чим складніше було питання, тим частіше дитина відводив очі в спробі зосередитися і знайти відповідь. Цікаво, що подібна ситуація спостерігалася частіше в групах, де діалог вибудовувався лицем до лиця.

Брехун? Брехун!

Існує стійкий стереотип, що під час неправди людина не в силах дивитися співрозмовнику в очі. Однак, британські психологи з Університету Портсмута впевнені, що все відбувається з точністю навпаки. Хто говорить неправду хоче переконатися, що його «локшина» надійно облаштувалася на ваших вухах, тому він безперервно стежити за вашими емоціями, пильно дивлячись в очі. Але чи ефективно така поведінка?

сила переконання

Серія експериментів, проведених психологами Френсісом Ченом з університету Британської Колумбії і Юлією Мінсон зі Школи Кеннеді Гарвардського університету, показала: чим пильніше мовець дивиться в очі співрозмовнику, тим менш переконливими здаються його промови. Ви ніколи не помічали, що багато публічних діячі дивляться не в очі, а трохи нижче або в перенісся? Пильний візуальний контакт нерідко може бути розцінений як явна спроба нав’язати свою точку зору.

Один на один

Британські вчені з Університету Портсмута також довели, що люди довше дивляться в очі співрозмовнику, якщо перебувають з ним один на один, – в середньому 7-10 секунд. Це час скорочується до 3-5 секунд, якщо спілкування відбувається в групах.

трикутник флірту

Посмішка, підморгування, довгий погляд прямо в очі … Подібна поведінка розцінюється в сучасному суспільстві як спроба флірту. Ймовірно, багато хто з нас уникають тривалого зорового контакту саме з цієї причини. Раптом людина подумає щось не те?

Комунікаційний консультант Сьюзен Рабін в своїй книзі «101 спосіб флірту» підтверджує цей стереотип: довгий зоровий контакт надзвичайно важливий для флірту, при цьому чоловіки і жінки використовують різні «техніки». Якщо представники сильної половини людства воліють прямий погляд, який вони на підсвідомому рівні вважають проявом сили і мужності, то жінки «ковзають» поглядом по так званому «трикутнику флірту»: дама спочатку візуально вивчає весь «об’єкт», якщо ж «тест» пройдено піддослідним успішно, погляд «впирається» в очі.

Причина в нещастях

Доктор Пітер Хілс, який викладає психологію в Університеті Англія Раскін, у співавторстві з доктором Майклом Льюїсом з Університету Кардіффа опублікували статтю, в якій говориться, що зорового контакту намагаються уникати нещасні люди. Вони скоріше звернуть увагу на нову зачіску, красиві туфлі або аромат парфумів. Можливо, це відбувається тому, що страждає людині не хочеться занурюватися в істинне емоційний стан співрозмовника. У нього і своїх проблем «вище даху»!

Візуал, аудіал або кінестетик?

Нейро-лінгвісти пропонують своє пояснення. Чи любить людина заглядати в очі або намагається швидше відвести погляд – це залежить від способу його мислення. Візуали мислять за допомогою зорових образів, тому для них так необхідно фокусувати погляд на очах, щоб «прочитати» відсутню інформацію.

Для аудиалов важливі звуки, – вони, скоріше, будуть слухати тембр і інтонації голосу, дивлячись кудись убік.

Кінестетики, які спираються на інтуїцію і тактильні відчуття, під час спілкування намагаються доторкнутися до співрозмовника, обійняти, потиснути руку, при цьому дивляться вони зазвичай вниз.

Агресія, або Що йому потрібно?

Соціальний психолог Джулія А.Мінсон переконана, що візуальний контакт, з одного боку, вельми інтимний процес, з іншого – він може відображати бажання однієї людини домінувати над іншим.

«Тварини ніколи не будуть дивитися один одному очі, – каже Джулія, – якщо не збираються потім боротися за лідерство». Дійсно, пильно роздивляється вас людина народжує почуття неспокою і масу питань.

Якщо це незнайомець в громадському транспорті або на безлюдній зупинці, то відразу виникає питання: «Що йому потрібно?» Нервозність може призводити до обопільної агресії. Якщо ж в очі пильно дивиться колега, хороший приятель або мила продавщиця в супермаркеті, хочеться швидше поглянути на себе в дзеркало і перевірити, чи не прилипла чи до зубів петрушка під час обіду чи НЕ потекла чи туш. Кожен з нас переживав подібні почуття ніяковості, тому часто ми воліємо пошвидше відвести погляд.

Джерело:LiveInternet.ru

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України