Авторські статтіДуховне

Історія священика, який врятував 4000 євреїв

Священик П’єр-Марі Бенуа народився в Ле-Бур-д’Іре, що на заході Франції, 30 березня 1895 року. Уроджений П’єр Петель, капуцин-францисканець в роки Другої світової війни врятував понад 4000 євреїв. Відслуживши санітаром у французькій армії під час Першої світової, Бенуа став священиком і переїхав в монастир капуцинів в Римі.

В італійській столиці Бенуа жив просто і бідно, але коли почалася Друга світова війна, він повернувся до Франції.

На батьківщині священик на собі випробував ненависть і дискримінацію режиму Віші, який співпрацював з нацистами. У ті роки Бенуа прийняв рішення зробити все від нього залежне для порятунку єврейських біженців. О. Бенуа скористався своїми зв’язками з віруючими мирянами, щоб переправляти єврейських біженців в Іспанію або Швейцарію. У підвалі монастиря він друкував тисячі фальшивих свідчень про хрещення, підробляв паспорти та інші документи, тим самим допомагаючи євреям ховатися від влади.

Після того як в 1942 році південні кордони Франції були окуповані нацистами і їх союзниками, Бенуа переконав Гвідо Лоспінозо, італійського комісара із питань єврейського населення, дозволити біженцям переміститися в італійську зону окупації на південному сході Франції.

Бенуа познайомився з італійським банкіром, який мав намір вивезти на кораблі 30 000 італійських євреїв в Північну Африку. Священик відправився до Папи Пія XII, щоб заручитися його підтримкою. Однак у зв’язку з окупацією Північної Італії проект північноафриканської евакуації не був здійснений.

Втікши в Італію, священик працював з єврейською громадою і продовжив свою місію. Він допомагав євреям отримувати фальшиві документи і додаткові продуктові картки.

Як зазначила Сьюзен Цуккотті в науковій біографії «П’єр Марі-Бенуа і порятунок євреїв», священнослужитель ніколи не намагався навернути євреїв в свою віру, навпаки, завжди нагадував їм про необхідність зберегти свою ідентичність.

Коли в 1944 році Рим був звільнений, єврейська громада на офіційній церемонії віддячила Бенуа, вручивши йому нагороду. У 1964 році в інтерв’ю журналу Pageant президент США Ліндон Джонсон зазначив героїзм і дивовижні подвиги священика, сказавши: «Ця людина повинна надихати народ Сполучених Штатів на захист цивільних прав всіх людей, незалежно від їх раси, кольору шкіри або віросповідання».

26 квітня 1966 року «Яд ва-Шем» присвоїв Бенуа звання Праведника народів світу. У його честь в Єрусалимі було посаджено дерево, і священик прокоментував це так: «Це дерево символізує не тільки мене, а й тих мужніх євреїв, разом з якими я воював. Без них я б багато чого не досяг

Автор: Benjamin Glatt

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України